Levný, ale parádní trail v Bulharsku

aktualizováno 
Svatodušní pondělí je v Belgii, kde bydlím, dnem volna. Vždy na to zapomenu, takže jsem v neděli ráno začal řešit, co budu v pondělí dělat. V Bruselu mi chybí hory, podíval jsem se proto na levné letenky - a bylo jasno. Zpáteční letenka do Sofie stála 470 korun.

| foto: Eda Kožušníkpro iDNES.cz

Sbalil jsem si běžecký batoh a za dvanáct hodin od rozhodnutí jsem stál na úpatí pohoří Vitoša, které tvoří krásnou kulisu hlavního města Bulharska.  Jejich výhoda je v tom, že se nacházejí necelých 20 minut jízdy taxíkem ze sofijského letiště. 

Fotogalerie

Samotný běh je zpočátku spíše svižnou chůzí. Na prvních pěti kilometrech nastoupáte téměř 800 metrů. Se změnou výšky se mění i terén, po kterém běžíte, většinou jsou to lesní pěšiny, ale nahoře počítejte se šotolinou, ale taky s obrovskými kameny. Rozhodně doporučuji trailové boty. Na silničky to rozhodně není, zvlášť zpátky při prudkých sebězích.

Tři rozdíly na běhání v bulharských horách

  1. Nadmořská výška.  Běháte vysoko. Pohoří Vitoša je tvořeno 10 horami, které mají více než dva tisíce metrů. Nejvýše je Černi vrch (2 290 metrů nad mořem). Rozsáhlé jsou zde jak jehličnaté, tak listnaté lesy. Ve vyšších polohách se nacházejí klasické horské louky. Náhorní planinu, které se jmenuje Platoto, tvoří částečně také mokřiny. 
  2. Horší značení turistických cest. Značení je směsicí vzpomínek na socialistické časy a rychle utracených nevelkých evropských dotací. Systém v tom rozhodně není a bez GPS v telefonu bych hodně  bloudil. Z pohledu počtu návštěvníků by ale kvalitnější značení moc smysl nemělo. Za čtyři hodiny jsem v pěkném počasí potkal jen tři turisty. Takže zapomeňte na to, že si po cestě něco koupíte. Pokud ale hledáte krásné a liduprázdné scenérie, jste na správném místě. 
  3. Bulharsko je levné. Ubytování, restaurace, doprava, to vše je výrazně levnější než u nás doma v Česku.

Často říkám, že běhám, abych mohl jíst cokoliv v jakémkoliv množství. Bulharsko jsem si užil jak z pohledu zážitkového trailu, tak i výborného jídla. Musím říci, že jsem si jeden a půl dne opravdu užil. Pokud se mě zeptáte na běhání v Bulharsku, odpovím: Prostě běžte!

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz