Civilizační onemocnění jsou, zjednodušeně řečeno, důsledkem moderní doby. Vyskytují se převážně v rozvinutých zemích světa, i proto se jim také jinak říká nemoci z blahobytu nebo přebytku.
„Typickou obětí civilizační choroby je nevyspalý člověk z centra města se sedavým zaměstnáním, který do práce dojede autem, na oběd se stravuje v koutcích rychlého občerstvení a přemíru stresu zahání cigaretou a panákem alkoholu. Roli u vzniku nemocí hraje i městské prostředí a jeho znečištěné ovzduší,“ vysvětluje lékařka Václava Lorencová z laboratoře SYNLAB.
Nejčastěji zabíjí nemoci srdce
Podle Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb v České republice jsou u nás nejčastější civilizační chorobou onemocnění kardiovaskulárního aparátu. Také v rámci Evropy patří Česko dlouhodobě do rizikového regionu s nejvyšším výskytem kardiovaskulárních chorob a s nejvyšší úmrtností.
Srdeční selhání: pět příznaků, které byste neměli ignorovat |
Hlavní je ischemická choroba srdeční, kterou trpí půl milionu lidí. Zajímavostí je, že úmrtí na akutní infarkt myokardu za posledních 10 let klesá. Naopak u pacientů, kteří trpí chronickým srdečním selháním, nemocnost a úmrtnost stoupá. Je to tím, že se díky výborné práci kardiocenter a preventivním programům lidé dožívají stále vyššího věku, kdy už některé orgány, jako je například srdce, začínají selhávat.