Telefon, akční kamera nebo foťák? Poradíme, čím fotit při běhu

aktualizováno 
Fotíte rádi momentky ze svých běžeckých tréninkům, ale nejste spokojení s kvalitou výsledných fotografií? Existují tři možnosti, jak problém vyřešit.

Telefon, akční kamera, nebo foťák? Poradíme, čím fotit při běhu | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Běžci se dělí na dvě skupiny. První z nich jsou na rychlost orientovaní chrti, kteří jsou mrzutí, když při tréninku musí ztratit byť jedinou vteřinu zavazováním tkaniček. Skupina číslo dvě zahrnuje pravý opak. Běžce pohodáře, kteří nemají problém zastavit se, rozhlédnout do kraje a pořádně si okolí užít. Pokud se řadíte do druhé skupiny, pak jistě své zážitky rádi zaznamenáváte. Máme pro vás několik tipů, čím své fotografie a videa pořizovat, aby vás to při běhu neomezovalo a výsledek by co nejlepší.

Vyřadit můžeme rovnou zrcadlovky a větší fotoaparáty, které by sice nabídly bezkonkurenční kvalitu, ale těžko se s nimi budete chtít vláčet kvůli běžecké momentce. Alternativu představují tři možnosti.

1Mobilní telefon s přídavným objektivem

Chytrý telefon je řešení, které se přímo nabízí. Tato varianta však nemusí být vždy zcela ideální. Záležet bude především na tom, jaký telefon vlastníte a jakým disponuje fotoaparátem. Fotit se dá samozřejmě čímkoliv, ale pokud mají výsledné fotky nějak vypadat, pak to ne každý telefon zvládne.

Za vodou jsou majitelé moderních drahých zařízení, jejichž fotoaparát je schopný pořizovat velmi kvalitní snímky. Zoufat ale nemusíte ani v případě, že se váš telefon do této kategorie neřadí.

Nižší kvalita snímků se dá vyřešit pomocí přídavných objektivů, jimiž si můžete telefon vytunit. Tyto objektivy mohou mít různou podobu, ale nejčastěji vypadají jako kolíček, který jednoduše přicvaknete na tělo telefonu a rázem se váš fotoaparát změní na makro, rybí oko nebo zoom.

Pořizovací cena objektivů je poměrně příznivá a jejich použití je naprosto univerzální pro všechny značky a modely mobilních telefonů. Jediné, s čím mají tyto objektivy problém, jsou ochranné kryty, které neumožní nacvaknout objektiv tak, jak by bylo potřeba. Samozřejmostí je mít objektivy uschované v ochranném obalu, aby se čočka nezaprášila, neušpinila nebo neumazala. V opačném případě totiž kvalitě svých fotografií spíše ublížíte.

2Akční kamera

V mém případě se focení telefonem příliš neosvědčilo. Čočku fotoaparátu mám totiž z intenzivního používání zaprášenou a lehce poškrábanou, což má drastický dopad na kvalitu výsledných fotografií. Náročné je také využití doplňkových objektivů, protože telefon prakticky nikdy nevyndávám z ochranného gumového pouzdra. V případě potřeby se sice nějaká fotka pořídit dá a kvalita se dožene následnou postprodukcí, ale pokud mám na výběr, raději sáhnou po akční kamerce.

Tu nepoužívám k natáčení, ale výhradně k pořizování snímků. Velkou výhodou je pro mě voděodolnost a nerozbitnost zařízení a jeho rychlé a snadné použití. Jako vždy se ale i tady najde několik nevýhod, se kterými je třeba počítat. V prvé řadě u drtivé většiny akčních kamerek nevíte, co fotíte, a výsledek se dozvíte až po následném spojení s telefonem nebo počítačem. Postupem času se sice naučíte vychytat potřebný úhel a rozsah záběru, ale i tak jsou výsledné fotografie vždy malým překvapením. Nevýhodou číslo dvě je lehce vyšší hmotnost, která v praxi znamená, že musíte mít běžeckou vestu nebo ledvinku, do které se dá kamerka uklidit. Běhat se dá u některých modelů s různými popruhy na hrudi nebo na hlavě, ale to je velmi nepohodlné a jen těžko si budete takový popruh brát na každodenní trénink.

Nejčastěji se ve světě akčních kamer setkáte se značkou GoPro. Pro běžecké účely se bude výborně hodit nejmenší varianta HERO Session, která váží okolo 70 gramů, je voděodolná a snadno se ovládá. Osobně běhám s kamerkou Bandit od TomTomu, ale na trhu je ještě celá řada dalších možností, jako například Virb od Garminu, SJCAM, Lamax nebo Niceboy.

3Kompaktní fotoaparát

Třetí možnost je nést s sebou kompaktní fotoaparát nebo bezzrcadlovku. Otázkou zůstává, jestli jste schopní s tímto typem zařízení pořídit výrazně lepší fotografie než předchozími variantami a jestli se vám vyplatí se s fotoaparátem vláčet. Akční kamerka i telefon jsou přece jen lehké a kompaktní přístroje, které vás příliš nezatíží, což se o většině fotoaparátů říci nedá. Pro nadšené fotografy jsou tu ale speciální sportovní kompakty s voděodolným tělem a velmi zajímavými rozměry. Zde však počítejte s velmi vysokou pořizovací cenou.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz