Telefon, akční kamera nebo foťák? Poradíme, čím fotit při běhu

aktualizováno 
Fotíte rádi momentky ze svých běžeckých tréninkům, ale nejste spokojení s kvalitou výsledných fotografií? Existují tři možnosti, jak problém vyřešit.

Telefon, akční kamera, nebo foťák? Poradíme, čím fotit při běhu | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Běžci se dělí na dvě skupiny. První z nich jsou na rychlost orientovaní chrti, kteří jsou mrzutí, když při tréninku musí ztratit byť jedinou vteřinu zavazováním tkaniček. Skupina číslo dvě zahrnuje pravý opak. Běžce pohodáře, kteří nemají problém zastavit se, rozhlédnout do kraje a pořádně si okolí užít. Pokud se řadíte do druhé skupiny, pak jistě své zážitky rádi zaznamenáváte. Máme pro vás několik tipů, čím své fotografie a videa pořizovat, aby vás to při běhu neomezovalo a výsledek by co nejlepší.

Vyřadit můžeme rovnou zrcadlovky a větší fotoaparáty, které by sice nabídly bezkonkurenční kvalitu, ale těžko se s nimi budete chtít vláčet kvůli běžecké momentce. Alternativu představují tři možnosti.

1Mobilní telefon s přídavným objektivem

Chytrý telefon je řešení, které se přímo nabízí. Tato varianta však nemusí být vždy zcela ideální. Záležet bude především na tom, jaký telefon vlastníte a jakým disponuje fotoaparátem. Fotit se dá samozřejmě čímkoliv, ale pokud mají výsledné fotky nějak vypadat, pak to ne každý telefon zvládne.

Za vodou jsou majitelé moderních drahých zařízení, jejichž fotoaparát je schopný pořizovat velmi kvalitní snímky. Zoufat ale nemusíte ani v případě, že se váš telefon do této kategorie neřadí.

Nižší kvalita snímků se dá vyřešit pomocí přídavných objektivů, jimiž si můžete telefon vytunit. Tyto objektivy mohou mít různou podobu, ale nejčastěji vypadají jako kolíček, který jednoduše přicvaknete na tělo telefonu a rázem se váš fotoaparát změní na makro, rybí oko nebo zoom.

Pořizovací cena objektivů je poměrně příznivá a jejich použití je naprosto univerzální pro všechny značky a modely mobilních telefonů. Jediné, s čím mají tyto objektivy problém, jsou ochranné kryty, které neumožní nacvaknout objektiv tak, jak by bylo potřeba. Samozřejmostí je mít objektivy uschované v ochranném obalu, aby se čočka nezaprášila, neušpinila nebo neumazala. V opačném případě totiž kvalitě svých fotografií spíše ublížíte.

2Akční kamera

V mém případě se focení telefonem příliš neosvědčilo. Čočku fotoaparátu mám totiž z intenzivního používání zaprášenou a lehce poškrábanou, což má drastický dopad na kvalitu výsledných fotografií. Náročné je také využití doplňkových objektivů, protože telefon prakticky nikdy nevyndávám z ochranného gumového pouzdra. V případě potřeby se sice nějaká fotka pořídit dá a kvalita se dožene následnou postprodukcí, ale pokud mám na výběr, raději sáhnou po akční kamerce.

Tu nepoužívám k natáčení, ale výhradně k pořizování snímků. Velkou výhodou je pro mě voděodolnost a nerozbitnost zařízení a jeho rychlé a snadné použití. Jako vždy se ale i tady najde několik nevýhod, se kterými je třeba počítat. V prvé řadě u drtivé většiny akčních kamerek nevíte, co fotíte, a výsledek se dozvíte až po následném spojení s telefonem nebo počítačem. Postupem času se sice naučíte vychytat potřebný úhel a rozsah záběru, ale i tak jsou výsledné fotografie vždy malým překvapením. Nevýhodou číslo dvě je lehce vyšší hmotnost, která v praxi znamená, že musíte mít běžeckou vestu nebo ledvinku, do které se dá kamerka uklidit. Běhat se dá u některých modelů s různými popruhy na hrudi nebo na hlavě, ale to je velmi nepohodlné a jen těžko si budete takový popruh brát na každodenní trénink.

Nejčastěji se ve světě akčních kamer setkáte se značkou GoPro. Pro běžecké účely se bude výborně hodit nejmenší varianta HERO Session, která váží okolo 70 gramů, je voděodolná a snadno se ovládá. Osobně běhám s kamerkou Bandit od TomTomu, ale na trhu je ještě celá řada dalších možností, jako například Virb od Garminu, SJCAM, Lamax nebo Niceboy.

3Kompaktní fotoaparát

Třetí možnost je nést s sebou kompaktní fotoaparát nebo bezzrcadlovku. Otázkou zůstává, jestli jste schopní s tímto typem zařízení pořídit výrazně lepší fotografie než předchozími variantami a jestli se vám vyplatí se s fotoaparátem vláčet. Akční kamerka i telefon jsou přece jen lehké a kompaktní přístroje, které vás příliš nezatíží, což se o většině fotoaparátů říci nedá. Pro nadšené fotografy jsou tu ale speciální sportovní kompakty s voděodolným tělem a velmi zajímavými rozměry. Zde však počítejte s velmi vysokou pořizovací cenou.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz