Zánět sám o sobě není nic škodlivého. Právě naopak, jde o proces, pomocí kterého nás imunitní systém chrání před infekcemi. Existují ovšem dva typy zánětů: akutní a chronický. Akutní zánět je žádoucí proces, který chrání tělo před poškozením a směřuje k vyléčení. Odezní zpravidla velmi brzy, většinou v řádu dnů, kdy se poškozená tkáň zahojí.
Úplně jinou kapitolou je však chronický zánět, kterému se někdy přezdívá „tichý zabiják“. Dlužno dodat, že je to velmi trefné označení.
Permanentně ve stresu
„Chronický zánět se na rozdíl od akutního liší hlavně tím, že jeho projevy jsou velmi malé, rozpoznatelné někdy obtížně, zánět přetrvává dlouhou dobu, má dopad na celý organismus, projevuje se zpomalením metabolismu, nemá jen místní projevy, nesnadno se zjišťují zevní faktory udržující zánět v těle, jako jsou například u akutního zánětu bakterie, a nemá tendenci k vyléčení, ale spíše udržuje organismus v narušeném, ‚nemocném‘ stavu,“ píše ve své knize Zánět – skrytý zabiják lékař David Frej.
„Při chronickém zánětu imunitní systém navzdory tomu, že neexistuje vetřelec, proti kterému by měl bojovat, neustále vylučuje zánětlivé látky, které putují organismem a poškozují různé tkáně. Jde vlastně o stres, pro tělo velmi škodlivý. Reakce imunitních buněk poškozujících zdravé buňky v tkáních způsobuje pak rozvoj mnoha chronických onemocnění.“
Nepodceňujte sílu omega-3. Zmírňují chronické záněty a prospívají srdci |