Když se řekne chrom, vybaví se většině z nás nepřeberné množství předmětů, které září, lesknou se a blyští díky tomu, že jsou pochromované.
Právě v metalurgickém průmyslu je tento prvek, který je po chemické stránce kovem, využíván nejčastěji. Máme ho i v těle, což ovšem neznamená, že se nám do něj dostal tím, že bychom olizovali kliky, chrom je jedním z důležitých stopových prvků podílejících se na správném fungování organismu.
Jaký chrom potřebujeme?
Co si pamatovat Doporučené denní dávky chromu se v různých státech liší, ale u nás to je zhruba 100 mikrogramů, přičemž za bezpečné a přiměřené množství se považují dávky v rozmezí 50 až 200 mikrogramů. Pokud netrpíte zdravotními problémy, například diabetem nebo srdečními potížemi, nemusíte chrom tělu dodávat potravinovými doplňky, stačí, když budete jíst pestrou a vyrovnanou stravu, která vám zajistí i dostatečné množství chromu. Hlavním zdrojem jsou živočišné bílkoviny, to znamená ryby, drůbež, vnitřnosti, luštěniny, obilniny, rýže a zelenina. Po vstřebávání chromu z potravy je důležitý příjem dostatečného množství vlákniny. Pokud se rozhodnete pro chrom ve formě potravinových doplňků, pak nezapomínejte na to, že se lépe vstřebává v kombinaci s vitaminem C. |
V lidském těle najdeme dvě formy chromu, z nichž jedna je prospěšná, druhá mu naopak škodí. Pro zdravé fungování organismu je užitečný chrom trojmocný, naopak šestimocný je nežádoucí, protože je škodlivý, a dokonce může být karcinogenní.
Šestimocným chromem jsou ohroženi především lidé, kteří pracují s jeho sloučeninami, například ve sklářském, kožedělném nebo metalurgickém průmyslu. Pokud by nedodržovali velmi přísné bezpečnostní předpisy, byli by vystaveni mnoha zdravotním komplikacím.
Potřebujeme tedy vůbec chrom? A k čemu? Pochopitelně že užitečný chrom potřebujeme stejně jako jiné stopové prvky a vitaminy. Chrom totiž zesiluje působení inzulínu, jinak řečeno podporuje vstřebávání cukru buňkami. Z toho jasně vyplývá, že je pro organismus důležitou složkou při nastavování optimální hladiny krevního cukru.
Nedostatek chromu může být velice nebezpečný právě tím, že se nám v krevním řečišti hromadí nadbytek cukru a jsme tak ohrožováni vznikem diabetu. Dostatek chromu navíc zlepšuje i schopnost našeho těla odstraňovat z krve škodlivý cholesterol.
Varovné signály
Na to, že tělu chybí chrom, nás mohou upozornit častější bolesti hlavy, pocity nevolnosti, zvýšená podrážděnost, pokles výkonnosti a únava, neklid a depresivní nálady. Žádný z těchto signálů, které ovšem nemusejí nutně upozorňovat pouze na nedostatek chromu, ale i na jiné problémy, bychom neměli podceňovat - právě proto, že nás mohou varovat před závažnějšími zdravotními potížemi.
Pokud například zjistíme, že máme zvýšenou hladinu cholesterolu nebo srdeční onemocnění, jednou z příčin může být i fakt, že nám chybí chrom. Zatímco nedostatek chromu způsobuje řadu zdravotních problémů, předávkování je naprosto výjimečné a může se přihodit nanejvýš jedincům, kteří by na tento prvek byli přecitlivělí.
Pokud budete konzumovat kvalitní potraviny, poskytnete svému tělu čistý a opravdu kvalitní zdroj chromu. Ten obsahují především ryby a mořské plody, drůbež, luštěniny, rýže, celozrnné obilniny, tudíž i pečivo z nich vyrobené, obilné klíčky, brambory, veškerá zelenina a některé ovoce, ale také mléčné výrobky jako sýr, máslo, tvaroh a další.
Za zdroj skutečně kvalitního chromu je považována melasa, přírodní hnědý cukr a také pivovarské kvasnice - ty ovšem nejsou vhodné pro lidi, kteří bojují s tělesnou hmotností.
Chrom na hubnutí
Jako prostředek podporující redukci váhy je chrom v posledních letech asi nejznámější a nejpropagovanější, protože údajně potlačuje chuť na sladké.
Názory odborníků na to, zda trojmocný chrom skutečně napomáhá hubnutí, nejsou vůbec jednoznačné. Někteří badatelé se přiklánějí k verzi, že doplňování stravy chromem usnadňuje zbavování se tělesného tuku a hmotnosti, jiní tvrdí, že tomu tak není.
Takže i nadále bude platit, že kdo chce opravdu a s jistotou úspěchu zhubnout, musí tomu přizpůsobit jídelníček, a hlavně se začít hýbat.