Chrom tělu pomáhá. Když chybí, můžete být unavení a bolí vás hlava

aktualizováno 
Na to, že tělu chybí chrom, nás mohou upozornit častější bolesti hlavy, pocity nevolnosti, zvýšená podrážděnost, pokles výkonnosti a únava, neklid a depresivní nálady.
Bolest hlavy a únava mohou být příznakem, že vám chybí chrom (ilustrační snímek)

Bolest hlavy a únava mohou být příznakem, že vám chybí chrom (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Když se řekne chrom, vybaví se většině z nás nepřeberné množství předmětů, které září, lesknou se a blyští díky tomu, že jsou pochromované. 

Právě v metalurgickém průmyslu je tento prvek, který je po chemické stránce kovem, využíván nejčastěji. Máme ho i v těle, což ovšem neznamená, že se nám do něj dostal tím, že bychom olizovali kliky, chrom je jedním z důležitých stopových prvků podílejících se na správném fungování organismu. 

Jaký chrom potřebujeme?

Co si pamatovat

Doporučené denní dávky chromu se v různých státech liší, ale u nás to je zhruba 100 mikrogramů, přičemž za bezpečné a přiměřené množství se považují dávky v rozmezí 50 až 200 mikrogramů. 

Pokud netrpíte zdravotními problémy, například diabetem nebo srdečními potížemi, nemusíte chrom tělu dodávat potravinovými doplňky, stačí, když budete jíst pestrou a vyrovnanou stravu, která vám zajistí i dostatečné množství chromu.

Hlavním zdrojem jsou živočišné bílkoviny, to znamená ryby, drůbež, vnitřnosti, luštěniny, obilniny, rýže a zelenina. Po vstřebávání chromu z potravy je důležitý příjem dostatečného množství vlákniny.

Pokud se rozhodnete pro chrom ve formě potravinových doplňků, pak nezapomínejte na to, že se lépe vstřebává v kombinaci s vitaminem C. 

V lidském těle najdeme dvě formy chromu, z nichž jedna je prospěšná, druhá mu naopak škodí. Pro zdravé fungování organismu je užitečný chrom trojmocný, naopak šestimocný je nežádoucí, protože je škodlivý, a dokonce může být karcinogenní. 

Šestimocným chromem jsou ohroženi především lidé, kteří pracují s jeho sloučeninami, například ve sklářském, kožedělném nebo metalurgickém průmyslu. Pokud by nedodržovali velmi přísné bezpečnostní předpisy, byli by vystaveni mnoha zdravotním komplikacím. 

Potřebujeme tedy vůbec chrom? A k čemu? Pochopitelně že užitečný chrom potřebujeme stejně jako jiné stopové prvky a vitaminy. Chrom totiž zesiluje působení inzulínu, jinak řečeno podporuje vstřebávání cukru buňkami. Z toho jasně vyplývá, že je pro organismus důležitou složkou při nastavování optimální hladiny krevního cukru. 

Nedostatek chromu může být velice nebezpečný právě tím, že se nám v krevním řečišti hromadí nadbytek cukru a jsme tak ohrožováni vznikem diabetu. Dostatek chromu navíc zlepšuje i schopnost našeho těla odstraňovat z krve škodlivý cholesterol.

Varovné signály

Na to, že tělu chybí chrom, nás mohou upozornit častější bolesti hlavy, pocity nevolnosti, zvýšená podrážděnost, pokles výkonnosti a únava, neklid a depresivní nálady. Žádný z těchto signálů, které ovšem nemusejí nutně upozorňovat pouze na nedostatek chromu, ale i na jiné problémy, bychom neměli podceňovat - právě proto, že nás mohou varovat před závažnějšími zdravotními potížemi. 

Pokud například zjistíme, že máme zvýšenou hladinu cholesterolu nebo srdeční onemocnění, jednou z příčin může být i fakt, že nám chybí chrom. Zatímco nedostatek chromu způsobuje řadu zdravotních problémů, předávkování je naprosto výjimečné a může se přihodit nanejvýš jedincům, kteří by na tento prvek byli přecitlivělí.

Pokud budete konzumovat kvalitní potraviny, poskytnete svému tělu čistý a opravdu kvalitní zdroj chromu. Ten obsahují především ryby a mořské plody, drůbež, luštěniny, rýže, celozrnné obilniny, tudíž i pečivo z nich vyrobené, obilné klíčky, brambory, veškerá zelenina a některé ovoce, ale také mléčné výrobky jako sýr, máslo, tvaroh a další. 

Za zdroj skutečně kvalitního chromu je považována melasa, přírodní hnědý cukr a také pivovarské kvasnice - ty ovšem nejsou vhodné pro lidi, kteří bojují s tělesnou hmotností.

Chrom na hubnutí

Jako prostředek podporující redukci váhy je chrom v posledních letech asi nejznámější a nejpropagovanější, protože údajně potlačuje chuť na sladké. 

Názory odborníků na to, zda trojmocný chrom skutečně napomáhá hubnutí, nejsou vůbec jednoznačné. Někteří badatelé se přiklánějí k verzi, že doplňování stravy chromem usnadňuje zbavování se tělesného tuku a hmotnosti, jiní tvrdí, že tomu tak není.

Takže i nadále bude platit, že kdo chce opravdu a s jistotou úspěchu zhubnout, musí tomu přizpůsobit jídelníček, a hlavně se začít hýbat.

Článek vyšel říjnovém vydání časopisu Zdraví. 

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz