Cholera, věčná hrozba

  6:00aktualizováno  6:00
Urputné průjmy, které vás odvodní do té míry, že ve velmi krátké době zemřete. Ačkoli cholera patří mezi jednu z nejstarších chorob na světě, stále jde o jednu z nejnebezpečnějších epidemií, která kosí celé národy.
Nejlepší prevencí proti choleře je důsledné dodržování hygieny.

Nejlepší prevencí proti choleře je důsledné dodržování hygieny. | foto: Profimedia.cz

I když vám může cholera připadat typická pouze pro zaostalé oblasti s nedostatečnou hygienou, nakazit se můžete i na dovolené. Cholera se totiž nejčastěji přenáší znečištěnou vodou a jsou zaznamenány i případy, kdy se turisté nakazili z kostky ledu vhozené do nápoje.

A právě kvůli tomu, že považují chorobu za vzdálenou hrozbu, jen málo lidí ví, jak se projevuje a proč je tak nebezpečná.

25 litrů vody denně
Choleru, která trápila naše předky už v šestém století před naším letopočtem, způsobuje bakterie Vibrio cholerae, která se do těla dostane již zmíněnou znečištěnou vodou nebo potravinami. Přenašečem přitom může být pouze nemocný člověk (respektive jeho stolice a zvratky), nicméně v oblastech se špatnou hygienou stačí i tento způsob přenosu k tomu, aby vypukla epidemie obrovských rozměrů.

Přitom je však přenos cholery relativně "obtížný" a nemá zdaleka tak snadné podmínky k šíření jako například kapénková infekce. Člověk totiž musí pozřít dostatečné množství bakterií, aby překonaly kyselé prostředí žaludku a alespoň část se jich dostala až do tenkého střeva. Tady mají vynikající podmínky k tomu, aby se začaly množit.

Bakterie při svém množení produkují takzvaný exotoxin, který má za následek masivní ztrátu tekutin střevní sliznicí. Člověk tak může ztratit až pětadvacet litrů vody denně. Spolu s tekutinami navíc ztrácí velké množství životně důležitých iontů.

SPECIÁL: Největší hrozby lidstva

Nezdolná choroba
Pokud se cholerou nakazíte, bakterie budou potřebovat několik hodin až dnů na to, aby se u vás projevily cholerické symptomy. Poté začnete mít křečovité bolesti, vodnatý permanentní průjem a začnete zvracet. Spolu s tím, jak ztrácíte tekutiny, klesá objem krve, hroutí se homeostáza těla a během několika hodin dojde ke smrti.

Pokud se cholera neléčí, nedoplňují se tekutiny, je smrtelná ve více než polovině případů. Pokud se ale léčba zahájí včas, úmrtnost je menší než jedno procento. V současné době se ohniska cholery vyskytují především v Indii, jihovýchodní Asii, Africe, na Středním východě, v Oceánii a Jižní Americe.

Za celou lékařskou historii bylo zaznamenáno sedm pandemií cholery. Například v polovině devadesátých let bylo evidováno téměř šedesát tisíc nemocných cholerou.

V posledních týdnech byla evidována dvě nová ohniska nákazy v Indii a v Iráku. Na východě Indie bylo nakaženo víc než pět tisíc lidí a kolem dvou set nakažených již zemřelo.

V severoirácké provincii Tamím bylo od čtvrtka (27. září) do pondělí (1. října) potvrzeno přes 500 nových případů cholery, čímž počet nakažených v zemi vzrostl na více více než 3000. Informovalo o tom irácké ministerstvo zdravotnictví, podle něhož chorobě zatím podlehlo 14 osob. Centrem epidemie je zmíněná provincie Tamím s 2197 případy a dvěma úmrtími.

V sousední provincii Sulajmáníja bylo zaznamenáno 771 případů a 11 mrtvých, v provincii Irbíl 113 případů. První úmrtí na choleru již oznámil i Bagdád.

Autoři: ,

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz