Nohy nesou váhu celého těla a odráží se na nich jeho stav. Ony zase ovlivňují jeho kondici, protože deformity chodidel mají za následek nastavení kotníků, kolen, kyčlí a problémy se mohou dále řetězit. Ovšem kolik času věnujeme svým chodidlům?
„Podle statistik průměrný Čech osm a půl hodiny denně prosedí, ale neaktivní chodidlo neodpočívá, jen přestává pracovat. Chybí-li nám rychlá chůze se zapojením celého těla a přidá-li se nějaké to kilo navíc, vše se na našich chodidlech projeví. Klenba se začne bortit, chodidla se oploští, případně se přidají problémy s vbočeným palcem, příliš vysokým nártem, patní ostruhou, následně se špatně nastaveným kotníkem atd. A jsme v začarovaném kruhu bolestí vznikajících ze špatné nebo úplně chybějící péče o naše chodidla,“ vysvětluje Zuzana Rybářová, pohybová specialistka ze Studia Maiselovka v centru Prahy, kde vede kurzy Zdravá záda a připravila pro vás několik vyzkoušených cviků.
1. Pomoc pro palec
Postavte se tak, aby chodidla spočívala pod kyčlemi. Váhu soustřeďte na celou patu, palcový a malíkový kloub. Mezi palec a ukazováček si dejte malý míček tak, aby se prstce oddálily a palec směřoval rovně a dopředu. Variantou je také dát si kolem palců gumičku, chodidla oddálit od sebe a palce tak hezky dorovnat.