Ona

Takto by měl vypadat běh, který využívá principů Chi Runningu. Krok je souběžný s osou těžiště a noha dopadá na střed. | foto: Rungo.cz

Co obnáší Chi Running: poznejte běh inspirovaný Tchaj-ťi

  • 5
Od dob Emila Zátopka se v běhání změnilo mnohé, od vybavení po doporučované techniky. Přečtěte si, co obnáší mezi běžci dnes často diskutovaný přístup Chi Running i to, jak jeho zásady správně aplikovat.

Bolavá kolena, holeně, achilovky nebo třeba lýtka. I tyto nepříjemné pocity může mít běhání na svědomí. Podle lektora běhu Josefa Švermy jim můžeme velmi snadno předejít právě díky Chi Running.

Exkluzivní vánoční nabídka

Hledáte tréninkovou inspiraci? Nebo snad dárek pro vašeho blízkého běžce? Do 18. 12. nabízíme vánoční zvýhodněný balíček běžeckých závodů s voucherem na zboží Craft v hodnotě 1000 korun. Více se dozvíte ZDE.

„Jeho zakladatel Danny Dreyer ve své době velmi aktivně cvičil Tchaj-ťi a aplikoval jeho harmonické principy na běh. Ty zahrnují správné a uvolněné držení těla, využívání svalů kolem páteře a propojování mysli s tělem. Ve výsledku bychom tak při běhání měli být schopni povolit svaly, které máme mít při pohybu uvolněné, a naopak adekvátně zapojit ty, které mají být v daný moment aktivovány,“ vysvětluje Josef Šverma. Hlavním smyslem techniky není získání rychlosti, ale především uvolněnost a přirozený pohyb.

Zásady Chi Runningu

Podstatou Chi Runningu je především správné držení těla, které dělá řadě sportovců problém. Běžci se při pohybu lámou v pase nebo běhají v lehkém přídřepu, jako by si chtěli sednout. Kvůli tomu pak více zatěžují posturální svaly, které se podílejí na udržení vzpřímené pozice těla. „Další problémy mohou vznikat tím, že běžci nevyužívají náklonu vpřed. Náklon totiž usnadňuje náš pohyb, díky němu se nemusíme tolik odrážet. Tímto způsobem nejen šetříme energii, ale také méně zatěžujeme lýtkové svaly, stehenní svaly nebo achilovky,“ vysvětluje další z principů Josef Šverma.

Co si myslí o Chi Runningu trenér Petr Soukup:

„Dopad na patu, střed nebo špičku nohy záleží na mnoha faktorech a myslím si, že nelze říci, co je špatně a co dobře. Podle mého názoru je dobré zvládat všechny tři typy došlapů. Nicméně osobně preferuji dopad na střed, protože tak s největší pravděpodobností došlapuji přesně v místě těžiště, což je efektivní a energeticky přijatelné. Osobně s principy Chi Runningu souhlasím, avšak nevidím přílišný rozdíl od současného pojetí správné techniky běhu.“

Častou chybou, která může způsobit řadě z nás nepříjemné zdravotní potíže, je otevření kroku před osou těžiště a následné propnutí nohy v koleni s dopadem na patu. „Tak vystavujeme dolní končetiny a páteř velkému náporu při tlumení dopadu. Ideální je proto nepropínat nohu v koleni před dopadem,“ ujasňuje Josef Šverma.

Zároveň ale připomíná, že vhodný není ani nášlap na špičku, to kvůli nadměrné zátěži lýtkových svalů, svalů plosky a úponů v hlezenním kloubu. Proto se při Chi Runningu klade důraz na dopad chodidla na střed. Jen tak se totiž hmotnost těla rozloží na celou plosku nohy.

Jak na to

Nejprve se postavte rovně a zkuste z místa vyběhnout tak, jak jste zvyklí. Všímejte si, jestli se při výběhu nakláníte v pase dopředu. Zaměřte se i na to, jestli dopadáte před osu svého těžiště, která je na obrázku znázorněna žlutou čárou. Uvědomte si, jestli nohou dopadáte na patu, případně špičku nohy. „Pokud běháme tímto způsobem, příchozí cesta zastavuje náš běh. To znamená, že při každém kroku vlastně brzdíme a síly, které působí proti nám, musíme tlumit našimi klouby, vazy a úpony,“ vysvětluje Josef Šverma.

špatné držení těla

Na první fotografii je červeně vyznačena jedna z nejčastějších chyb, kterou je lámání v pase. Na druhém obrázku je vidět dopad na patu a také otevírání kroku před osou těžiště (noha dopadá za žlutou čáru).

1.Správné držení těla

Nyní si vyzkoušejte běhání metodou Chi Running. Před vyběhnutím se postavte rovně, vytáhněte se z pasu, podsaďte lehce pánev, kolena mírně pokrčte a špičky směřujte rovně před sebe. Hlava, ramena, kyčelní klouby a kotníky by měly být v jedné ose. Jestli tomu tak je, můžete při nácviku doma snadno zkontrolovat v zrcadle. Zároveň je ale důležité nebýt v této pozici křečovití, ale naopak velmi uvolnění, což může některým z nás dělat ze začátku problém.

2Náklon

Nyní si vyzkoušejte náklon, který pomáhá běžcům ke snadnějšímu pohybu vpřed. Stůjte patami na zemi a začněte celé tělo naklánět dopředu, jako byste chtěli spadnout. Mějte na paměti, že naklánět se musí celé tělo, nikoliv pouze trup (jako na obrázku výše). 

Náklonu využijte i při samotném běhu. Díky němu vás nebude síla tlumit a získáte daleko větší rychlost. Abyste docílili požadovaného efektu, je nutné dbát také na to, aby vaše noha byla souměrná s osou těžiště a dopadala na střed, nikoliv na patu.

dobré držení těla

Takto by měl vypadat běh podle zásad Chi Runningu. Noha dopadá na střed, krok se neotevírá před osou těžiště. Na druhém obrázku můžeme vidět, že ramena, kyčelní klouby a kotníky jsou v jedné rovině.

Tento rychlý manuál přibližuje pouze základní principy Chi Runningu, velmi důležitý je však trénink. Některým z nás tato technika bezesporu může pomoci nalézt vhodnou cestu k pohybu bez bolesti, ale neustále je třeba mít na paměti, že každé tělo je jiné a potřebuje individuální přístup.