Čeští odborníci: Bod G existuje, ale většina žen ho nemá

aktualizováno 
Existenci specifického místa v pochvě, které má ženám přinášet vrcholné sexuální uspokojení, nedávno zpochybnila studie britských vědců. Čeští sexuologové ale tvrdí, že existuje.

Orální sex | foto: Profimedia.cz

Podle studie, která zahrnovala 1 800 žen, není možné bod G identifikovat a popsat jeho reálné vlastnosti. Spíše než skutečný útvar jde o subjektivní pocit, tvrdí autoři studie. Dva oslovení čeští sexuologové ovšem tvrdí, že bod G skutečně označuje oblast, kde některé ženy prožívají zvýšenou citlivost a sexuální vzrušivost. Těchto žen je však přibližně pouhá jedna třetina.

Ukrytý klitoris

Bod G byl před šedesáti lety pojmenován podle gynekologa Gräfenberga. "Je to oblast na přední stěně pochvy, tři až osm centimetrů za poševním vchodem. Anatomicky ovšem neexistuje," říká MUDr. Ondřej Trojan ze serveru www.sexuologie.com.

"V současnosti se mnozí sexuologové přiklánějí k názoru, že drážděním přední stěny pochvy se stimuluje okolí močové trubice, která je na rozdíl od pochvy velmi citlivá. Navíc jsou v ní žlázky, které mohou produkovat sekret, takzvaný ženský ejakulát. Zároveň se dráždí vnitřní část poštěváčku. Málo se totiž ví, že z klitorisu vidíme jen malou část. Většina je skryta uvnitř malé pánve, obemyká močovou trubici a takto může být přístupný dráždění z vaginy," vysvětluje doktor Trojan.

Také další přední sexuolog, MUDr. Jaroslav Zvěřina, tvrdí, že přestože bod G není žádnou doložitelnou anatomickou strukturou, nepochybně existuje. "Pro některé ženy je bod G skutečně místem intenzivních sexuálních prožitků. Jiné zase tvrdí, že nic takového ve svém těle neobjevily," říká Zvěřina.

Jak na orgasmus v režii bodu G?

Faktem zůstává, že většina žen (asi 80 %) dosahuje orgasmu drážděním klitorisu zevně a bod G u nich buď chybí, nebo je citlivost v něm malá, nebo ho dosud neobjevily. Jak hledat?

"Jestliže při dráždění uvnitř pochvy, hlavně na přední stěně, cítí žena vzrušení, je pravděpodobné, že oblast bodu G u ní hraje nějakou roli," říká Ondřej Trojan. "U vaginálního orgasmu přitom nemá bod G zásadní roli, protože aby jej penis dráždil, musel by být zahnutý," upozorňuje sexuolog.

Orgasmus, který je navozen drážděním bodu G, vzniká mechanickým drážděním přední stěny pochvy, močové trubice a kořenů poštěváčku. "Lze toho dosáhnout spíše cílenou stimulací prsty nebo speciálními vibrátory. Některé ženy popisují takto vyvolaný organismus jako zvláště intenzivní," uvedl Jaroslav Zvěřina.

Některé ženy kromě orgasmu dosáhnou navíc už zmíněné ženské ejakulace, tedy vypuzení většího množství tekutiny z močové trubice. Podstatnou část této tekutiny tvoří moč, ale obsahuje i stopy kyselé fosfatázy – enzymu produkovaného mužskou prostatou. "Je tomu tak proto, že periuretrální žlázky žen jsou tkáně embryologicky odvozené od mužské prostaty," vysvětluje tento jev Zvěřina.

Sexuologové se shodují, že subjektivní prožitky z obou typů orgasmu (vaginálního a klitoridálního) jsou odlišné, ale žádný z nich není "kvalitnější" než ten druhý.

Pane doktore, jeden bod G…

Na klinikách plastické chirurgie je možné nechat si bod G zvětšit, a to bezbolestně a pod lokálním znecitlivěním, a to vstříknutím tukové tkáně nebo jiné výplně do kýženého místa. Ondřej Trojan tyto metody zpochybňuje: "Nemá smysl plýtvat energií a penězi. Lepší je znát, co oba partnery opravdu vzrušuje."

"Jednoznačně více žen je vzrušivých výlučně nebo převážně na poštěváčku a v pochvě nemají žádnou výrazně citlivější oblast typu bodu G. Pokud ano, spíše je vzrušuje dráždění poševního vchodu," dodává Trojan.

Minianketa – ženy a bod G

Lenka N. (34): "Mám dojem, že objevení bodu G jsem byla párkrát blízko - při sexu zezadu. Měla jsem zvláštní pocit, trochu jako kdyby se mi chtělo na malou, ale bylo to příjemné. Bohužel se to nijak nestupňovalo… Takže vlastně nevím."

Soňa R. (41): "Měla jsem poměrně hodně sexuálních partnerů a každý z nich pro mě znamenal naději, že už konečně zažiju, jaké je mít vaginální orgasmus. Nikdy se to nepovedlo. Už jsem se smířila s tím, že orgasmus mi zajistí jedině klitoris. Ale i to je fajn. A mimochodem, v den mých čtyřicátých narozenin jsem si řekla, že jsem dost stará na to, abych vaginální orgasmus předstírala."

Zlata Z. (29): "Nějaký bod G mě vůbec netrápí. Sex mám ráda, a to i tehdy, když při něm žádný orgasmus nezažiju. Je super pocit vůbec to dělat a mít partnera tak maximálně blízko. A cítím uspokojení, když on vyvrcholí. Přiznám se, že nejlepší orgasmus je stejně ten, ke kterému se přivedu já sama. Vím prostě absolutně přesně, jak na to."

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Příběh Lenky: Přistihla jsem syna s milenkou. Mám ho krýt?

Ilustrační snímek

To, že si syn nevybral zrovna šťastně, nám s manželem bylo jasné ještě dřív, než se oženil. Jenže mluvit mu do toho,...

Další z rubriky

Jak se zbavit pneumatiky v pase? Tuhle pětku vyškrtněte z jídelníčku

Velké břicho (ilustrační snímek)

Letní móda krátkých triček a upnutých šatů společně s plavkovou sezonou staví mnoho z nás před neradostný fakt. Teď už...

Není ryba jako ryba. Jak poznat dobrý zdroj omega-3 kyselin?

Grilovaný steak z lososa s vařenou kapustou

Češi se potýkají s nedostatkem důležitých omega-3 kyselin. Ty přitom chrání před srdečními chorobami a u žen i brání...

Na dlouhých cestách pijte a zacvičte občas nohama, poradil lékař

Ilustrační fotografie

Dostatečně pijte a i vsedě si s nohama zacvičte, poradil cévní lékař on-line čtenářům. Nejvhodnější základní cvik je...

Najdete na iDNES.cz