Český objev: léky bez škodlivin

  7:50aktualizováno  7:50
Biomolekula enzymu, kterou vyšlechtili vědci z Masarykovy univerzity, likviduje nežádoucí látky v nově vyvíjených lécích. Objev mezinárodního týmu vyvolal mezi experty uznání i malý poprask.
Léky

Léky | foto: Profimedia.cz

Slibnému léku Thalidomid, který spolehlivě potlačoval nevolnost v těhotenství, předpovídali porodníci skvělou budoucnost. Poptávka po něm překonávala i ty nejoptimističtější odhady. Avšak jen do té chvíle, než se zjistilo, že thalidomid stejně tak spolehlivě vyvolává potraty.

Vedlejší účinky dlouhodobě užívaných léků nedávají proto dlouhodobě spát vědcům z Masarykovy univerzity. Po šestiletém výzkumu "vyšlechtili" ve spolupráci s americkými, japonskými a nizozemskými kolegy biomolekulu enzymu, která odstraňuje nežádoucí účinky léků. Někdy natolik závažné, že nemoc, kvůli níž byly léky původně nasazeny, je sice vyléčena, avšak stejným preparátem se v pacientově těle odstartuje jiná závažná choroba.

Na význam objevu upozorňuje i prestižní vědecký časopis Angewandte Chemie. Na jeho stránkách jsou zveřejňovány jen špičkové vědecké objevy.

Molekula, která si "pochutnává" na jedech

"Vlastnosti našeho enzymu spočívají v tom, že nežádoucí látky nově vyvíjeného léku odstraní tím, že je rozloží," vysvětluje Jiří Damborský z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Damborský, který mezinárodní projekt koordinuje, nicméně připomíná, že "brněnský enzym" nemůže od vedlejších účinků "vyčistit" již používané léky. V jeho možnostech naopak je, aby vylepšil ta léčiva, která nyní v laboratořích vznikají.

Enzym z "rodiny" dehalogenáz brněnští vědci dokonce geneticky upravili tak, že se jeho schopnost "strávit" škodlivé látky v nově vyvíjených lécích několikanásobně zvýšila. "Dnes už poměrně přesně víme, jak to v molekule enzymu vypadá, když likviduje nežádoucí látky," dodává další z vědců, Jan Brezovský.

MolekulaNěkolikaleté výpočty a nasazení superpočítačů mezinárodnímu týmu umožnily dokonalou simulaci molekuly enzymu. Tedy i reakcí, které se v jejím vnitřku při likvidaci rozkládané látky odehrávají. "Bez této špičkové techniky se dnes výzkum biomolekul už neobejde," ujišťuje Brezovský.

A jaké skupiny léků může objevený enzym zdokonalovat? Vědci se odpovědi zatím brání. Ale určitě prý nebude vylepšovat všechny. "Nabízíme hotový produkt a farmaceutické firmy musí teprve vyzkoušet, kterým jejich nadějným látkám může nejvíce pomoci, aby lidé dostávali čistý lék bez vedlejších účinků," říká Zbyněk Prokop.

Masarykova univerzita si nechala nový enzym patentovat. Pokud tedy některý z farmaceutických koncernů její biomolekulu využije, musí univerzitě platit licenční poplatky.

Ozvalo se už i NATO

Ze stejné rodiny brněnskými vědci vyšlechtěných enzymů pochází i ten, který rozkládá velmi nebezpečnou bojovou látku yperit. Vývoj už pokročil natolik, že tuto originální technologii testuje v současné době i NATO.

Damborského mezinárodní tým překvapil se svou rodinou enzymů už loni, když dokázal, že je lze úspěšně použít při likvidaci nejhorších jedů a chemických látek, kterými lidé zamořili Zemi. Tyto látky přetrvávají v půdě či vodě i stovky let a u lidí způsobují rakovinu, neplodnost nebo degenerativní změny.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Nepodceňujte znamínka krásy. Lehce se mohou změnit v nádor

Podzim je ideální doba, aby si lidé nechali zkontrolovat kůži, mateřská znaménka či pigmentové skvrny. Po letním...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Premium

Chřipka už brzy zaútočí. Nemoc v Česku vede k úmrtí dvou tisíců lidí ročně

Často se zlehčuje. Chřipka přitom může pěkně zkomplikovat život. Účinnou ochranou podle odborníků je jedině očkování a...

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz