Česko má skvělé rekreační maratonce. Jsme šestí na světě

  14:45aktualizováno  14:45
Kdo jsou nejrychlejší "pomalí" běžci maratonu na světě? Na tuto otázku se snažila odpovědět nová studie, která porovnala víc než milion amatérských běžců maratonu na světě. A zjistila, že národnost těch nejrychlejších se nekryje s elitními profesionálními běžci, z nichž mnoho pochází z východní Afriky. Co do průměrné rychlosti běžců vítězí Španělsko následované Portugalskem a Lucemburskem. Česká republika je na šesté příčce následovaná sedmým Slovenskem.

Teplota se během závodu pohybovala kolem šestnácti stupňů, důkladné osvěžení přišlo vhod. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Popularita maratonských běhů v posledních letech neustále stoupá a úměrně tomu se zvyšuje i počet jejich účastníků. Růst obliby maratonských běhů ale rozhodně není ve všech oblastech stejný. Zatímco Rusko v posledních pěti letech zažilo nárůst o 300 procent a Čína o téměř 260 procent, Česká republika je s 26 procenty na 25. příčce, zatímco Slovensko je s téměř padesátiprocentním růstem dvacáté. Do záporných čísel se naopak dostaly Itálie, Finsko nebo Švýcarsko, kde obliba maratonů klesla.

Analýzu amatérských maratonců financovala a zveřejnila internetová stránka RunRepeat.com. Vypracovali ji dánští statistici, kteří shromáždili databázi účastníků všech maratonců, kteří dokončili velké maratony v letech 2009 až 2014 v Amsterdamu, Aténách, Berlíně, Bostonu, Budapešti, Frankfurtu, Chicagu, Londýně, Madridu, Paříži, Varšavě a Washingtonu. Protože v ohnisku zájmu byli rekreační běžci, vyřadili statistici všechny elitní běžce, o nichž se předpokládá, že budou soupeřit o přední příčky.

REPORTÁŽ:

Jan Havránek dokončil nedělní (26. dubna 2015) Londýnský maraton jako nejrychlejší Čech v čase 2:49:52. Do cíle jej dohnali fanoušci. (více čtěte zde)

Výsledky byly poměrně překvapivé. Ukázalo se, že nejrychlejší průměrný čas mají amatérští maratonci ze Španělska s časem tři hodiny a 55 minut, následovaní Portugalskem (tři hodiny a 59 minut), Lucemburskem (čtyři hodiny) a o minutu pomalejším Islandem. Česká republika dosáhla průměrného času čtyři hodiny a tři minuty, Slovensko bylo o minutu pomalejší.

Naopak nejvíce odpočinkovým tempem maraton zvládají amatérští běžci z Filipín s průměrným časem pět hodin a pět minut. Jen o dvě minuty jsou rychlejší běžci z Indie a na třetím místě od konce je s časem čtyři hodiny a 40 minut Japonsko. V dolní části seznamu jsou například i Spojené státy - na 39. příčce ze 47 zpracovávaných zemí s časem čtyři hodiny a 29 minut.

Spojené státy jsou ovšem na první příčce v jiném žebříčku, a to v počtu účastnících se běžkyň. Za USA se maratonů účastní 45 procent žen, zatímco Španělsko je v tomto ohledu úplně poslední s pouhými šesti procenty. To pochopitelně ovlivňuje výsledné časy, neboť ženy jsou průměrně v běhu pomalejší než muži. Česká republika je na 37. příčce s 18 procenty žen a Slovensko je s 15 procenty čtyřicáté.

Jaký je VÁŠ osobní rekord z maratonské vzdálenosti?

celkem hlasů: 978

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. května 2015. Anketa je uzavřena.

ještě jsem maraton neběžel/a 510
3:31 - 4:00 166
3:01 - 3:30 98
4:01 - 4:30 78
3:00 a méně 60
4:31 - 5:00 38
5:01 a více 28

Statistici sledovali také to, zda a jak se během sledovaných let zlepšovala výkonnost jednotlivých zemí. Zjistili, že největší pokrok udělali běžci z Islandu, kteří se průměrně zlepšili o téměř 24 minut. Na druhém místě skončili Singapurci se zlepšením o téměř 20 minut, třetí je Dánsko se zlepšením o 16 a půl minuty.

Slovensko se zlepšením o více než osm minut skončilo v této kategorii na 11. příčce, zatímco Česká republika zrychlila jen o 18 vteřin a skončila 26. Část zemí naopak zaznamenala zhoršení výkonnosti - například průměrný čas čínských běžců se během sledovaného období zpomalil o více než 33 minut.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz