Česko má skvělé rekreační maratonce. Jsme šestí na světě

  14:45aktualizováno  14:45
Kdo jsou nejrychlejší "pomalí" běžci maratonu na světě? Na tuto otázku se snažila odpovědět nová studie, která porovnala víc než milion amatérských běžců maratonu na světě. A zjistila, že národnost těch nejrychlejších se nekryje s elitními profesionálními běžci, z nichž mnoho pochází z východní Afriky. Co do průměrné rychlosti běžců vítězí Španělsko následované Portugalskem a Lucemburskem. Česká republika je na šesté příčce následovaná sedmým Slovenskem.

Teplota se během závodu pohybovala kolem šestnácti stupňů, důkladné osvěžení přišlo vhod. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Popularita maratonských běhů v posledních letech neustále stoupá a úměrně tomu se zvyšuje i počet jejich účastníků. Růst obliby maratonských běhů ale rozhodně není ve všech oblastech stejný. Zatímco Rusko v posledních pěti letech zažilo nárůst o 300 procent a Čína o téměř 260 procent, Česká republika je s 26 procenty na 25. příčce, zatímco Slovensko je s téměř padesátiprocentním růstem dvacáté. Do záporných čísel se naopak dostaly Itálie, Finsko nebo Švýcarsko, kde obliba maratonů klesla.

Analýzu amatérských maratonců financovala a zveřejnila internetová stránka RunRepeat.com. Vypracovali ji dánští statistici, kteří shromáždili databázi účastníků všech maratonců, kteří dokončili velké maratony v letech 2009 až 2014 v Amsterdamu, Aténách, Berlíně, Bostonu, Budapešti, Frankfurtu, Chicagu, Londýně, Madridu, Paříži, Varšavě a Washingtonu. Protože v ohnisku zájmu byli rekreační běžci, vyřadili statistici všechny elitní běžce, o nichž se předpokládá, že budou soupeřit o přední příčky.

REPORTÁŽ:

Jan Havránek dokončil nedělní (26. dubna 2015) Londýnský maraton jako nejrychlejší Čech v čase 2:49:52. Do cíle jej dohnali fanoušci. (více čtěte zde)

Výsledky byly poměrně překvapivé. Ukázalo se, že nejrychlejší průměrný čas mají amatérští maratonci ze Španělska s časem tři hodiny a 55 minut, následovaní Portugalskem (tři hodiny a 59 minut), Lucemburskem (čtyři hodiny) a o minutu pomalejším Islandem. Česká republika dosáhla průměrného času čtyři hodiny a tři minuty, Slovensko bylo o minutu pomalejší.

Naopak nejvíce odpočinkovým tempem maraton zvládají amatérští běžci z Filipín s průměrným časem pět hodin a pět minut. Jen o dvě minuty jsou rychlejší běžci z Indie a na třetím místě od konce je s časem čtyři hodiny a 40 minut Japonsko. V dolní části seznamu jsou například i Spojené státy - na 39. příčce ze 47 zpracovávaných zemí s časem čtyři hodiny a 29 minut.

Spojené státy jsou ovšem na první příčce v jiném žebříčku, a to v počtu účastnících se běžkyň. Za USA se maratonů účastní 45 procent žen, zatímco Španělsko je v tomto ohledu úplně poslední s pouhými šesti procenty. To pochopitelně ovlivňuje výsledné časy, neboť ženy jsou průměrně v běhu pomalejší než muži. Česká republika je na 37. příčce s 18 procenty žen a Slovensko je s 15 procenty čtyřicáté.

Jaký je VÁŠ osobní rekord z maratonské vzdálenosti?

celkem hlasů: 978

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. května 2015. Anketa je uzavřena.

ještě jsem maraton neběžel/a 510
3:31 - 4:00 166
3:01 - 3:30 98
4:01 - 4:30 78
3:00 a méně 60
4:31 - 5:00 38
5:01 a více 28

Statistici sledovali také to, zda a jak se během sledovaných let zlepšovala výkonnost jednotlivých zemí. Zjistili, že největší pokrok udělali běžci z Islandu, kteří se průměrně zlepšili o téměř 24 minut. Na druhém místě skončili Singapurci se zlepšením o téměř 20 minut, třetí je Dánsko se zlepšením o 16 a půl minuty.

Slovensko se zlepšením o více než osm minut skončilo v této kategorii na 11. příčce, zatímco Česká republika zrychlila jen o 18 vteřin a skončila 26. Část zemí naopak zaznamenala zhoršení výkonnosti - například průměrný čas čínských běžců se během sledovaného období zpomalil o více než 33 minut.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz