Češi na dovolené rádi běhají, podceňují ale přípravu

Komerční sdělení   13:22aktualizováno  13:22 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Aktivní pojetí dovolené je stále více oblíbené. Se sportováním je ale spojen i zvýšený počet úrazů. Běžci se totiž často dopouští základních chyb ještě před vyběhnutím.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ačkoli je dovolená časem odpočinku, řada z nás ji tráví aktivně. Východ slunce jednoznačně vybízí k rannímu běhu, při kterém si člověk pročistí hlavu a udělá něco i pro svoje zdraví. I při běhání je ale nutné dodržovat několik pravidel. V opačném případě bychom si přivodili zranění s vážnými následky. Lidé často podceňují již samotný výběr běžecké obuvi.

„Téměř každý běžec má specifický styl běhu – došlap přes patu či přes špičku, váhu ovlivňující držení těla, délku kroku nebo míru oscilace,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

K tomu je dobré před výběrem obuvi přihlédnout a nechat si poradit od odborníka tu správnou botu. Špatná obuv totiž běžci způsobí bolest kolen, zad či achilovky již po pár kilometrech. Tyto bolesti mohou mít i trvalé následky.

Mimo to je nutné myslet i na nepříjemné odřeniny a opruzeniny, které se především v letním období mohou objevit. Na takové nepříjemnosti se osvědčuje dětský pudr a kvalitní běžecké oblečení. Velmi časté je i pálení bradavek, o kterém běžci ale moc nemluví. To může způsobovat i špatně vyprané triko. Proto je dobré s sebou přibalit i voděodolné náplasti, kterými si můžeme bradavky přelepit.

Během samotného běhu dochází nejčastěji ke svalovým zranění. Touha vyběhnout a rychle zařadit závodní tempo při tréninku je větší než touha věnovat 5 minut strečinku a zahřátí svalů při běžecké abecedě. „Běžce nejčastěji trápí svalová zranění v oblasti lýtek či stehenních svalů, kdy stačí rychlejší krok při přeskoku kaluže a vlákna svalů se mohou potrhat a tím si běžec způsobí i několikatýdenní pauzu,“ varuje Vlastimil Divoký. Tomu se dá zabránit kvalitním zahřátím či protažením před samotným výkonem.

V létě, kdy člověk střídá teplé venkovní prostředí a klimatizovaná místa, může dojít k nachlazení, které v těle způsobuje zánět. Ten může postihnout nejrůznější tkáně a orgány těla včetně šlach, svalových úponů a kloubů. Takové záněty následně způsobí komplikace při běhu. I při lehkém výběhu se tak může stát, že budeme mít pocit těžkých nohou, jako kdybychom právě doběhli maraton. V takovém případě bychom si od běhání měli dát pauzu a pro jistotou navštívit i lékaře.

Kam vyběhnout

Často slyšíme, že bychom neměli běhat po tvrdém asfaltu. Proto se vydáváme do přírody, kde můžeme běhat třeba v lese. Díky pohybu po nerovném terénu více zapojujeme svaly dolních končetin, které tak lépe posílíme. Hrozí zde ale vyšší riziko zranění. Stačí totiž chvilka nepozornosti a malé zakopnutí o větev nebo kořen stromu způsobí výron kotníku, v horším případě jeho zlomení.

Během dovolené je pro běh oblíbeným místem pláž. Často vidíme, jak lidé běhají bez bot v hlubokém písku. To je ale zvláště při delším běhu nebezpečné. Takový běh je totiž značně náročnější a v hlubším písku může dojít k nekoordinovanému došlapu, při kterém si můžeme přivodit další zranění. Proto je lepší běhat v botách v místě, kam sahají vlny moře a písek je zde zpevněný. „Po běhání je pak vhodné boty sundat a chvíli jen vyklusávat v hlubším písku, kdy necháme nohy odpočinout. Zároveň dojde ke zklidnění organismu a poklesu tepové frekvence,“ radí Vlastimil Divoký.

Pojištění pro aktivní dovolenou

RunGo

Abychom si mohli letní sportování užít bez obav, vyplatí se s sebou přibalit cestovní pojištění. Specialisté z ERV Evropské pojišťovny si pro běžecké nadšence připravili komplexní balíček pojištění Sbaleno ve variantě „K moři“, který obsahuje adekvátní limity v případě zranění i nemoci.

Pro milovníky adrenalinu je v nabídce balíček pojištění Sbaleno ve variantě „Na maximum“. Ten počítá i s provozováním extrémních sportů, při kterých je riziko úrazu vyšší. Bez obav se tak můžeme pustit i do sportů jako je horolezectví, cyklokros, canyoning na divokých řekách, potápění, parasailing a další obdobné aktivity.

Sjednat si ho můžeme během pár minut na webu www.ERVpojistovna.cz. Stejně snadno lze přes web nahlásit i pojistnou událost. Ta je po předložení všech potřebných dokladů vyřizována obratem a pojistné plnění je vyplaceno do sedmi dnů.

Při registraci do klientské zóny Moje Evropská navíc získáme slevu 10 % a děti do 18 let mají slevu automaticky 50 %. Pro snadný přístup k informacím o pojistce si můžeme stáhnout chytrou mobilní aplikaci Moje Evropská, do které si můžeme uložit veškeré cestovní a osobní doklady. V případě potřeby zde najdeme i rychlý kontakt na asistenční službu.


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz