Časté pití energetických nápojů zvyšuje riziko alkoholismu

  5:28aktualizováno  5:28
K pití energetických nápojů vede mladé lidi především snaha "vydržet" co nejdéle na večírku, nebo se udržet svěží při studiu do pozdních hodin před zkouškou. Častá konzumace energetických nápojů s vysokým obsahem kofeinu však způsobuje poruchy spánku, bušení srdce a úzkostné stavy.
U mladých jsou energetické nápoje módou (ilustrační fotografie)

U mladých jsou energetické nápoje módou (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Americký výzkum uveřejněný v únorovém odborném magazínu Alcoholism: Clinical and Experimental Research zkoumal souvislost mezi alkoholismem a pitím energetických nápojů. Studie ukázala, že u lidí, kteří pijí energetické nápoje jednou týdně nebo častěji, je významně vyšší riziko závislosti na alkoholu.

Ze zjištěných dat dále vyplynulo, že studenti, kteří často pijí energetické nápoje, začínají s pitím alkoholu v nižším věku, vypijí toho během "alkoholové seance" více a častěji se u nich vyvine závislost na alkoholu.

"Střízlivá" opilost

Výsledky studie potvrzují dřívější pozorování o vlivu energetických nápojů. Energetické nápoje si mladí lidé často míchají s alkoholem, což vede ke "střízlivé" opilosti, při níž kofein maskuje příznaky vlivu alkoholu, ale nesnižuje riziko poškození organismu alkoholem.

Po konzumaci této směsi se jedinci cítí méně opilí, což vede k zvýšenému příjmu alkoholu a rizikovému chování, například k řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu. Kofein přitom nesnižuje škodlivé účinky alkoholu, jen snižuje obvyklé příznaky opilosti.

Jaká je vlastně hranice mezi přijatelným pitím a alkoholismem? Odborníci uvádějí, že klíčové je takzvané bažení po alkoholu, ale hlavně zhoršené sebeovládání ve vztahu k alkoholu.

Počet ambulantně léčených pro diagnostikované problémy způsobené alkoholem činil v roce 2005 27 400 lidí, což je jen zlomek těch, kdo jsou na alkoholu závislí.

"Podle mezinárodní studie ESPAD, která proběhla u šestnáctiletých, patří česká mládež z tohoto hlediska mezi ty nejohroženější," říká přední český odborník na léčbu závislostí doktor Karel Nešpor z Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Módní záležitost

"Energetické nápoje jsou hlavně mezi mladou generací módní záležitostí. Mohou být v mnohém prospěšné, třeba pro povzbuzení při dlouhé cestě autem nebo při studiu. Nic se však nemá přehánět," upozorňuje nutriční terapeutka Jitka Rusková. "Energetickým nápojům by se rozhodně měli vyhýbat lidé s chorobami srdce a cév, vysokým krevním tlakem, lidé, kteří trpí nespavostí, těhotné ženy a děti," dodává.

Rusková připomíná, že důležité je množství, které vypijeme. A samozřejmě také složení konkrétního výrobku.

"Jedna plechovka energy drinku obsahuje průměrně tolik kofeinu, jako jeden až dva šálky kávy. To by samo o sobě nevadilo, ale mělo by zůstat pouze u jedné plechovky a bez další kávy. Nepříznivý je také vysoký obsah cukru, který sice unavenému tělu dodá energii, ale na druhou stranu můžeme se zvýšeným pitím energy drinků spojovat také narůstající výskyt nadváhy a obezity," uvádí specialistka na výživu.

Začarovaný kruh

Zdůrazňuje, že po odeznění účinku vysokého podílu cukru v energetickém nápoji prudce klesá hladina cukru v krvi. To se může mimo jiné projevit nástupem další vlny těžké únavy, nervozitou nebo třesem, což vede konzumenta k další plechovce energy drinku.

"Jistým řešením by mohly být energy nápoje light, s náhradními sladidly. Nicméně mozek, který chceme takovým nápojem probrat k životu, funguje právě na glukózu, tedy cukr. Energy nápoj s náhradním sladidlem nás tedy sice může probrat, ale pokud již mozek nemá k dispozici další cukr ze svých zásob, na dlouho nám stejně nepomůže," říká Jitka Rusková.

Spíše jako lék

I ona tvrdí, že kombinace alkoholu a kofeinu v energetických nápojích je nebezpečná. "Alkohol a kofein totiž významně odvodňují organismus, proto řešit poalkoholické stavy extrémními dávkami energetických nápojů může být zdraví nebezpečné právě z důvodu velké dehydratace," zdůrazňuje.

V souvislosti s energy drinky je také nutné zmínit množství používaných bylin, které mohou mít uváděné povzbudivé účinky, ale kdo ví, jaké zdravotní dopady mohou mít v enormně vysokých dávkách. Jinou otázkou je možný vznik závislosti.

"Například ve Francii jsou některé energetické nápoje považované za léčivo a je možné je koupit jen v lékárnách, některé výrobky jsou dokonce zcela zakázané," říká Jitka Rusková. "S energetickými nápoji je třeba zacházet jako s lékem," dodává.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Ňadro není sexuální atribut, ale symbol mateřství. Proč ho skrývat?

Kojení

Ačkoliv námět kojící Madony s dítětem provází umělce po staletí a dodnes obrazy obdivujeme v galeriích, ve veřejném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz