Bylinky pro zdraví i do kuchyně

  10:00aktualizováno  10:00
Bylinky radí lékaři jako doplněk léčby a kuchaři jako oživení jídelníčku. V Česku se v posledních letech rozšířila jejich nabídka v lékárnách i hypermarketech.
Bylinkové čaje si kupují převážně senioři.

Bylinkové čaje si kupují převážně senioři. | foto: Profimedia.cz

K běžným léčivkám jako máta, kopřiva či meduňka přibyly v lékárnách exotické byliny z Asie, Jižní Ameriky či Afriky. Pažitku, bazalku, rozmarýn a další vonné bylinky pro kuchyňskou úpravu dostanou hospodyňky denně čerstvé v potravinářských obchodech.

"Vedle běžných bylin se objevila řada přípravků z exotických rostlin a jejich prodeje trvale rostou," řekla lékárnice Leona Štěpková. Vedle čajů v sáčcích či sypaných se prodávají stále více i bylinné výtažky ve formě tablet. Z nich nejčastěji přípravky proti nespavosti, protože klasické léky jsou jen na recept.

Senioři čaje, mladí tabletky
K bylinkám inklinují podle Štěpkové starší lidé a ženy. Senioři žádají spíše čaje, mladší lidé tabletky, protože je mohou mít vždy u sebe.

Pacienti, kteří berou hodně léků, dávají přednost čaji, aby nemuseli polykat další prášky, shrnula lékárnice. Podle praktického lékaře Jana Jelínka rozumný praktik pacientům nezakazuje bylinky, ale bere je jako rozšíření léčby.

Opatrní by podle něj ale měli být alergici, bylinné přípravky u nich mohou vyvolat alergickou reakci. Jelínek varuje i před nadměrným očekáváním, bylinky nemohou nahradit vysoce účinný chemický lék.

Léčení bylinkami bylo běžné do 18. století, než začala strojová výroba léků. V současnosti se k bylinám uchylují lidé, kteří se obávají vedlejších účinků chemických léků.

Podle předního českého onkologa profesora Pavla Klenera by lidé neměli podléhat reklamě o zázračném působení bylin. Jejich přínos vidí v tom, že omezí potíže pacienta, nemocný ale nesmí zanedbat klasickou léčbu.

Také dětský lékař Milan Kudyn radí rodičům bylinky jako doplněk léčby: u dětí hyperaktivních či s poruchami usínání nad dva roky věku doporučuje odvar z meduňky. Na průjem radí borůvky, a pokud jde o další zdravotní potíže, řídí se návody z knihy Bylinky v léčbě.

Užívání s rozumem
Odborník na zdravou výživu a hubnutí Pavel Suchánek připomněl, že byliny jsou v podstatě slabé léky, podle toho je třeba s nimi zacházet. Člověk nemůže bezmyšlenkovitě nakoupit, co se mu líbí, jinak mu bude špatně, protože si třeba koupil směs na snížení tlaku, přitom má nízký tlak.

"Bez porady s lékařem či lékárníkem to nejde," zdůraznil. Bylinky mohou pomáhat i při hubnutí, protože oddalují únavu, kterou člověk při redukční dietě a cvičení cítí.

U bylinek z hypermarketu, které se přidávají do jídla, komplikace podle Suchánka nehrozí, jsou spíše na chuť a barvu pokrmu. Mohou přinášet do těla vitaminy a minerály, ale jen ve velmi malé dávce, léčebný efekt se u nich nepředpokládá.

Suchánek soudí, že Češi jsou v užití bylin v kuchyni "macešští" - dávají je obvykle jen na ozdobu brambor. Nové trendy ve vaření se už inspirují středomořskou, jihoasijskou či arabskou kuchyní, které bylinkami hýří. Jsou dokonce základem některých jídel, tím pádem jsou jídla aromatičtější a mohou mít i zdravotní přínos.

"Pokud si ovšem dá člověk hodně bylin na bůček, tak to také není ono," poznamenal odborník. V salátech jsou bylinky osvěžením. Některé bylinky pomáhají dobře trávit. Hitem poslední doby je zelený čaj, účinná látka v něm zlepšuje metabolismus a chrání před volnými radikály, které přispívají k onemocnění rakovinou.

Autoři: ,

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Miniaturní bikiny slavných hvězd. Inspirujte se, jak vyrazit na pláž

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to i s krásou. Jsme tak...

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to s krásou. Jsme tak krásné, jak půvabné se cítíme být. K moři můžeme...

Další z rubriky

Opalování, riziková letní vášeň. Proč slunce škodí a jak se chránit?

Ilustrační snímek

Přes všechna varování zůstává oblíbenou disciplínou letních dovolených smažení těla na slunci. Po návratu od moře...

Poflakování povoleno. Proč je nicnedělání skvělým způsobem odpočinku

Ilustrační snímek

Žijeme v době, kdy svůj mozek permanentně zaměstnáváme nejrůznějšími činnostmi. A to i tehdy, když si myslíme, že...

Mileniálové propadli aktivní meditaci. Na tu tradiční nemají dnes čas

Ilustrační snímek

Meditace prospívá psychicky i fyzicky, ale v dnešní uspěchané době si ne každý může dovolit věnovat se jí i dvakrát...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz