Pro bramboru do Brna aneb jak jsem začala zase závodit

aktualizováno 
Tak je to tady, konečně jsem se směla postavit na start závodu a zjistit, co si tělo zvládlo zapamatovat z dob před pauzou a co budu muset nadřít zpět. A to, že jsem v tom nebyla sama dokazuje velká fotogalerie, ve které se můžete najít třeba i vy.

Nevidím, neslyším, už jen pár metrů a pípne cílová brána. | foto: Marek OdstrčilíkRungo.cz

Podupávám nervózně v koridoru a doufám, že stojím mezi svými. Start Brněnské desítky a Brněnského půlmaratonu není společný jako loni na prvním ročníku a my „desítkáři“ se rozbíháme až deset minut po půlmaratoncích. Koridor je však jeden a nijak rozdělený páskou, ze své pozice 154 centimetrů zažívám pocity dítěte, které se ztratilo v ZOO. Cedule  nevidím, možná by se i při dvou metrech nepoštěstilo.

VELKOU FOTOGALERII NAJDETE ZDE

Připadám si jako šmírák, protože se orientuji podle čísel na hrudnících kolem se tísnících zmatených běžců, kteří však řeší tu samou otázku. Některým se test o jedné (ale zásadní) neznámé nezadařilo rozluštit a vyráží skutečně s půlmaratonci. Opakuje se start. Vše se natahuje, nervozita stoupá. Ještě dalších pět minut a rozryjeme kopýtkama dlažbu.

Konečně. S výstřelem vyrážím tleskajícím náměstím Svobody. Takový je i můj pocit, svobodný, po měsících závodní pauzy se moje zranění umoudřilo a pouští mě vstříc dřině. Pádím ulicí dolů a cítím se plná energie, běží to neskutečně. Kontrolka v hlavě a hodinky říkají, že přepaluju a tak krotím své jindy líné kýty. 

Výsledky závodu

Na trati deset a půl kilometru vyhráli Ondřej PajerLenka Jančaříková.

Půlmaraton vyhráli Elisha Kiprotich Sawe a Elena-Daniela Cirlan.

Podrobné výsledky najdete ZDE.

Na druhý kilák dobíhám lehkostí chrta, který se na třetím transformuje v buldočka. Někdo mi zkrátil nohy, vrazil chrochtadlo do krku. Safra, kde že jsou ty občerstvovačky? Ještě chvíli a jsem na Velodromu, kde si dávám jeden řádný hlt vody. Slunce pálí a protivítr mi bere sílu, ale mám chuť bojovat. 

Provoz na trati houstne a začínám přemýšlet, co tady dělám a proč to dělám. Jenže mám povahu urputnou a 180 tepů udržím i kdybych měla pojít. Ukrajuju kilometry a prokousávám se druhou půlkou závodu a chvostem skomírajících půlmaratonců. V tu chvíli mi desítka připadá vlastně jako super sobotní program.

Poslední dva kilometry závodu si jako vždy užívám po svém. Pere se ve mně vyčerpání a zároveň pitbul, jak mi někteří běžci říkají. Vím, že přede mnou mnoho žen není. I když nemůžu, z posledních sil volím správné tempo a načasování, snažím se kousnout a nepustit. Nechci v cíli prostě litovat, že jsem měla něco udělat jinak. Letím Masarykovou ulicí k cíli a myslím na Marka, který mě tam někde čeká s foťákem, nesmím udělat ostudu a přidávám. To způsobuje, že po pěti stech metrech se mi chce zvracet a je mi totálně jedno, kde Marek je, hlavně že už to píplo a já se můžu zastavit. 

Jsem šťastná, mám to za sebou a porvala jsem se tak, jak jsem plánovala. Cítím, že jsem zpátky, i když ještě ne tak silná a rychlá jako dřív. Nakonec je z toho sice neoblíbená bramborová medaile, ale já se jednou dočkám.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz