Jak dýchat a jak se zbavit brnění prstů: odpovídáme na vaše dotazy

aktualizováno 
Profesionál ze speciálky Triexpert je tu opět pro vás. Tentokrát poradí, zda a jak řešit dýchání při běhu, a prozradí, co stojí za brněním prstů v běžecké obuvi a cyklistických tretrách.

„Nelámejte“ frekvenci dýchání přes koleno. Poslouchejte své tělo | foto: Profimedia.cz

Správné dýchání

Dotaz: Dobrý den Vítku, začal jsem běhat, ale nemohu najít správný styl dýchání. Někdo mi říká: krátké nádechy a dlouhý výdech, nebo jen nádech a výdech. Jak by to mělo tedy být? Děkuji, Ondřej

Odpověď: Ondro, mně osobně se nejvíce osvědčilo snažit se dýchání řešit co nejméně a nechat na tělu, ať si najde svůj správný rytmus samo (pomoci může třeba i běh s hudbou, která dech zvukově odstřihne). Konkrétní doporučení ohledně rytmu bohužel dát nemůžu, protože bude velmi individuální. Já například dýchám přesně opačně, než ti kolegové doporučovali - dělám dlouhý nádech a krátký intenzivní výdech.

Důležité je ale nedýchat povrchně, o tom napsala článek naše fyzioterapeutka Kateřina Honová Jak dýchat a vyhnout se píchání v boku.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka na něco zeptat, navštivte naši poradnu.

Brnění prstů v botách i tretrách

Dotaz: Dobrý den, mám problém s brněním prstů v botách Brooks Ravenna 7. Dnes jsem v nich prvně běžel a cítil jsem náznaky brnění, i když opravdu jen minimální. Podobně je tomu i v cyklo- tretrách, v nich je však brnění mnohonásobně větší. Neznáte příčinu problému? Oboje boty jsou úplně nové. Díky, Přemysl (otázka upravena poradcem)

Odpověď: Ahoj, takhle na dálku příčinu těžko odhadnout, ale nejpravděpodobněji by jí mohlo být, že jsou boty trochu užší, než by bylo potřeba. Vyzkoušej se v nich ještě proběhnout s hodně povolenými tkaničkami ve střední části, nebo vyzkoušej některý z jiných typů úvazů (viz tenhle článek). Další možnost je vyndat z boty vnitřní vložku a běhat úplně bez ní (botě ani chodidlu by to nemělo nijak ublížit), případně použít extra tenkou vložku, například ze závodních bot.

Zaujala vás témata? Přečtěte si další v naší Triexpert běžecké poradně

Pronace mi deformuje botu. I když je obuv pronační

Dotaz: Dobrý den, Vítku, můžete mi poradit s výběrem bot? Mám 93 kilogramů při výšce 185 centimetrů, je mi 40 let. Běhám nepravidelně zhruba rok, s přestávkami, výběhy jsou dlouhé do 12 kilometrů. Deset kilometrů zvládnu do 50 minut a chci zkusit postupně zrychlit na 40. Loni v srpnu jsem byl před koupí bot na analýze běhu, kde se potvrdilo, že mám pronační došlap. Zajímavé je, že o dost více levou nohou. Nohu mám širokou, proto jsem volil boty Mizuno Paradox 1, doporučeny mi byly, myslím, connecty. Mizuna byla skvělá, ale levá bota se velmi rychle zdeformovala podle pronace. Kvůli šířce jsem vyzkoušel neutrální Altra Olympus 1,5. Pro širokou nohu úžasný tvar, velmi pohodlné. Přestože byly neutrální, oproti paradoxům se mi boty nijak výrazně nezdeformovaly. Ale asi po osmi měsících mě čím dál více začala bolet Achillova šlacha. I při chůzi. Zkusil jsem znovu paradoxy a bolest ustala. Jak si tedy vybírat boty? Jaké boty pro těžkého běžce s širokou nohou a pronací? Mám pronaci vůbec řešit? Velmi se mi líbí hoka, ale pro mou váhu a šířku chodidla si podle recenzí nejsem jistý. Děkuji, Michal

Odpověď: Ahoj Michale, začnu problémy s Achillovou šlachou. Altra dělá boty s nulovým dropem. To znamená, že pata je ve stejné úrovni jako špička, tím pádem v takové botě Achillovu šlachu zatěžuješ mnohem více než například v botách značky Paradox, které mají patu o jeden centimetr výš. Pokud s tím máš problém, bojím se, že v tuto chvíli můžeš altry z výběru vyřadit. Zkusil bych ale zajít za fyzioterapeutem, který by ti poradil jak postupovat, aby si Achillovy šlachy na nulový profil zvykly.

Co se týče hoky, při tvé hmotnosti bych se bál, že bude stejně jako u značky Mizuno docházet k rychlé deformaci tlumicí pěny, protože v nabídce téhle značky v tuhle chvíli není jediný solidní pronační model (to se ovšem změní s jarní kolekcí, takže pokud úplně nechvátáš, můžeš počkat do února na novou Gaviotu, která bude super).

Z jiných značek můžu doporučit ještě Brooks Transcend, Nike Structure nebo Asics GT-3000, které mají širší svršek a stabilnější konstrukci.


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz