Pokud vás zastihne bouřka, nezapomeňte dodržovat pravidla bezpečnosti.

Pokud vás zastihne bouřka, nezapomeňte dodržovat pravidla bezpečnosti. | foto: Profimedia.cz

Zásady bezpečného tréninku při bouřce

  • 9
Ačkoliv po letních pařácích budou vydatné bouřky následujících dnů příjemným ochlazením, některým běžcům mohou naopak pořádně zkomplikovat jejich trénink. Přečtěte si, jak se obléknout do deštivého počasí, i co dělat, pokud vás zastihne bouřka.

Zatímco někdo bere déšť jako záminku, proč ani dnes nezačínat s běháním, ostřílené sportovce pár kapek od pravidelného tréninku neodradí. Pokud se však vydáváte ven i navzdory nepřízni počasí, myslete na správné oblečení, které vám během vašeho tréninku zajistí komfort.

Přihlaste se na závody do Zoo Brno

Pro již tradiční běžecký závod jsme nachystali novou, ještě krásnější trať vedoucí zoo, loukami s výhledy i lesem. Osm kilometrů se na vás těší 15. září 2018.

Traca Craft RUNGO běhu brněnskou zoo pro rok 2018

V letních měsících, kdy se teploty drží poměrně vysoko, vám jako ochrana před deštěm může posloužit lehká větrovka, v níž vám nebude na rozdíl od softshellové bundy příliš horko. Pokud jste zvyklí běhat s mobilním telefonem, vnitřní kapsa ochrání navíc i váš přístroj. Jestli při tréninku déšť ustane, můžete bundu lehce sbalit, do ruky, batohu nebo uvázat kolem pasu. Nepostradatelným doplňkem je pro mnohé také kšiltovka, díky které vám voda nestéká do obličeje. Pokud jsou venku skutečně letní teploty, na dolní polovinu těla postačí sportovní kraťasy.

Zastihla nás bouřka. Co teď?

Zatímco mírný letní deštík řadu z nás od tréninku neodradí, jiné je to, pokud slyšíme venku hromy v dáli doprovázené záblesky. Běhání v bouřce je totiž kvůli silnému dešti a větru nejen nepříjemné, ale také ne úplně bezpečné. Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Pavla Lampa je sice počet výjezdů z důvodů způsobených bouřkou minimální, ani tak bychom však neměli pokoušet  štěstěnu.

Pokud nás při tréninku zastihne bouřka, bezpečný úkryt před bleskem najdeme v budovách chráněných hromosvodem. Nemusí jít přitom jen o lidská obydlí, ale klidně i o starší nepoužívané stavby. Vždy byste však měli brát v úvahu jejich technický stav. Bouřka je totiž většinou doprovázena i silným větrem, který by mohl mít na svědomí vaše zranění. V bezpečí bude člověk také uvnitř auta.

Bouřka však nejde načasovat a špatné počasí nás může překvapit klidně i v přírodě, pěkných pár kilometrů od domova. V takových případech můžete najít útočiště v hustém lese, háji nebo úzkém údolí. Naopak osamocené stromy nebo stromy na okraji lesa nejsou rozhodně bezpečným místem. Při bouřce nezůstávejte ani na kopcích nebo holých pláních. Překvapí-li vás na rozlehlé holé pláni, nedoporučuje se pokračovat dál v běhu a ani lehat na zem. Nejbezpečnějším polohou je v takovýchto případech podřep s nohama a rukama u sebe.

Nepříjemnou komplikaci při tréninku představují také kroupy. Pokud vás zastihnou, vždy raději počkejte ve spolehlivém úkrytu podobně jako při bouřce. Krupobití totiž zpravidla netrvá příliš dlouho. Počkat patnáct minut na místě je rozhodně příjemnější než bubnování zmrzlých krup do vašich zad.

Po tréninku hned do suchého

Ať už vás nečekaně zastihla bouřka, nebo jste vyrazili na trénink s vědomím, že dnes zkrátka zmoknete, zamiřte po aktivitě raději hned domů. Mokré oblečení sice při běhu příjemně chladí, avšak to ještě neznamená, že si takto i v letních měsících nemůžete zadělat na pořádnou chřipku. Pokud jste promáčení, neotálejte proto zbytečně dlouho venku, doma si dejte příjemně teplou sprchu a převlékněte se do suchého oblečení.