Bota na trail musí umět číst povrch. Je jich však několik druhů

Komerční sdělení   8:00aktualizováno  13:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na tvrdý podklad, na měkký, na offroad či na mix rozličných povrchů. Vybrat tu správnou botu na trail může dát zabrat, příroda totiž nabízí celou škálu podkladů, které naše nohy potrápí. Pomůžeme vám se zorientovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Inov-8 jsou ideální boty na traily všeho druhu. | foto: inov-8

Trail je pojmenování běžecké kategorie, obecně lze říci, že se jedná o běh v přírodě. Za tímhle termínem se tak skrývá běh po měkkých lesních pěšinách, ve volném terénu nebo v drsném horském prostředí, překonávaní velkých převýšení, klesání, traverzy, běh blátem, sněhem, bažinou, ale také seběhy kamenitého suťoviště.

Podle těchto kritérií pak můžeme trail rozdělit do několika kategorií. První je trail či ultra trail: ten zahrnuje běh na tvrdém podkladu (hory, velké převýšení/klesání, dlouhé tratě). Druhý v pořadí je trail na měkkém podkladu (bláto, sníh), následuje offroad (volný terén, louky, lesy, orienťák) a poslední skupinou je univerzální trail (tedy mix různých povrchů)

Fotogalerie

Nejdůležitějším parametrem trailové boty je, jak dobře umí číst povrch. V přírodě vždy narazíme na mix různých došlapů a boty Inov-8 umožňují vybrat si podešev, sklon, úroveň ochrany chodidel (shoc-zone 0-3), šířku a prodyšnost své boty vždy podle konkrétního prostředí.

Tipy na tvrdý povrch

Královskou kategorií je Trail a Ultratrail, kde se pohybujeme na tvrdším podkladu (vyšlapané horské chodníky, suché lesní pěšiny, kamenité, štěrkové cesty, suťoviště, 20-30 procent asfaltu) a překonáváme velká převýšení a klesání.

Tréninková bota do tohoto prostředí by měla mít dostatečnou šířku, zejména pak v místě příčné klenby, aby na dlouhých vzdálenostech neomezovala chodidla v přirozené práci. Neméně důležitou součástí výborné trailovky na dlouhé distance je podešev, musí totiž zajistit vynikající kontakt s podložkou v různém prostředí, musí nás podržet při těžkém seběhu, náročném traverzu či v dlouhém a těžkém stoupání. Sensitivita podešve společně s mezipodešví je hlavní funkční vlastností běžecké trailovky. Obecně se pak setkáváme s pojmy flexibilita nebo torzní stabilita.

TRAILROC 255
TRAILROC 255

Pro běh v přírodě na tvrdém povrchu doporučuje INOV-8 koncept TRAILROC.

Na dlouhé a těžké běhy je to konkrétně INOV-8 TRAIROC 255, na kratší vzdálenosti INOV-8 TRAIROC 245 (235).

Tipy na měkký povrch

Číst prostředí musí umět i trailovka do měkkého prostředí, ale právě s ohledem na charakter materiálu (měkká lesní cesta, kořeny, blátivý povrch, uježděný, ale i hluboký sníh).

Tady je důležitý grip. Ať už běžím z kopce po rozmoklé lesní pěšině, traverzuji zasněženou svážnici, nebo stoupám traktorem rozbahněnou cestu, potřebuji se spolehnout na podešev a její kontakt s podložkou.

ROCLITE
ROCLITE

Pro běh v přírodě na měkkém povrchu doporučuje INOV-8 koncept ROCLITE. Vybrat si můžete ze dvou modelů: INOV-8 ROCLITE 295 a INOV-8 ROCLITE 243 (to je užší model, výkonnostní/závodní bota).

Tipy na offroad

Offroad vyžaduje naprosto přesné čtení povrchu. Bota a chodidla by měly tvořit kompaktní celek, který dovolí chodidlům okamžité reakce. Funkční vlastnosti bot zvyšuje minimální nasákavost materiálu, maximální prodyšnost a pevnost svršku. Agresivní dezén podešve společně s měkkou kontaktní směsí pryže zajišťují fantastický grip. Je tedy potřeba si jen vybrat tu správnou hrubost podešve.

X-TALON 212
X-TALON 212

INOV-8 X TALON 212 se hodí na kros, běh do vrchu, závod, tempový trénink na měkkém povrchu a všechny typy překážkových běhů. BARE-GRIP zvolte pro absolutní offroad v bažinách a blátě, je to bota bez mezipodešve a alternativa barefoot boty. MUDCLAW je poté volbou pro všechny vyznavače orienťáku, překážkových běhů, fellrunningu nebo běhu v terénu.

Tipy na univerzální trailovou botu

Univerzální botu pro trail lze směle používat v poměru 50 procent tvrdého povrchu (asfalt, beton) a 50 procent měkkého povrchu, nejvíce při bězích z města do přírody. Důležitou vlastností univerzální trailovky je pohodlí, proto musí být opět dostatečně široká ve špičce. Podešev má průměrný trailový dezén, který se výborně hodí na mix různých povrchů.

INOV-8 doporučuje koncept TERRAFLY 303(277).

Více informací naleznete na inov-8.blogspot.cz

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz