ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bolest hlavy má mnoho důvodů. Odhalte spouštěče a začněte s ní bojovat

  • 1
Bolest hlavy různé intenzity během svého života zažil určitě každý z nás. A obvykle ne pouze jednou. Bolesti hlavy se totiž ve většině případů opakují, někdy o sobě dávají vědět i několikrát do měsíce a mnohdy dokážou být velmi nepříjemné. Příčin, proč hlava bolí, může být celá řada.

Do určité míry jsou bolesti hlavy jakousi civilizační daní. Jednou z hlavních příčin, proč se bolesti hlavy opakovaně dostavují, je totiž dlouhodobý stres, přepracování, vleklé psychické vypětí, nedostatečný odpočinek či absence kvalitního spánku. Těmto typům bolestí hlavy se říká tenzní a jsou nejrozšířenější. Bývají spojené se zvýšeným napětím šíjových a krčních svalů, může o sobě dát vědět i únava nebo nepříjemná bolest či tlak v očích.

„Spouštěčů bolestí hlavy je ale mnohem více – změny počasí, určité jídlo, alkohol, ale třeba i prochladnutí v klimatizovaném prostředí nebo průvanu,“ upozorňuje fyzioterapeutka Iva Bílková.

Pozor na dlouhou jízdu autem

Za častými bolestmi hlavy se může skrývat i špatné držení těla. V tomto případě se vyskytují nejen bolesti hlavy, ale přidávají se k nim i bolesti krční a bederní páteře.

„V posledních několika letech prudce přibývá případů bolestí hlavy a nepříjemných migrén, které souvisí s poruchou funkce horní krční páteře. Několikahodinová práce u počítače, dlouhé sezení za volantem v autě, ale i mnoho manuálně zaměřených pracovních pozic nutí člověka držet hlavu v dlouhodobém předsunu a zároveň horní krční páteř v mírném záklonu. Vzniká tak svalová dysbalance mezi povrchovými a hlubokými svaly krční páteře. Pokud se problém dlouhodobě neřeší, velké napětí ve svalech se přenese i na samotný skalp, tedy povrch lebky, což vede k silným bolestem celé hlavy,“ popisuje Iva Bílková.

Škodit může i hluk a špatná strava

Bolest hlavy se ovšem může objevit i z dalších příčin, například z velkého hluku, při nedostatečném pitném režimu nebo nepravidelném jídelníčku.

Nejčastější spouštěče bolestí hlavy. Pozor na zmrzlinu i těžkou kabelku

Hlava může bolet také v důsledku vysokého krevního tlaku, někdy se bolest objeví dokonce i po konzumaci některých potravin, například kakaa, čokolády, zrajících sýrů a samozřejmě často hlava bolí po přemíře alkoholu.

Pokud se u vás bolení hlavy objevuje častěji, zkuste vypozorovat, zda může mít návaznost třeba právě na některou z uvedených potravin anebo i alkohol, a případně je z jídelníčku zcela vyřaďte.

Nezanedbatelným důvodem, proč může hlava bolet, je migréna. V případě tohoto neurologického onemocnění bývají bolesti hlavy velmi silné, pulzující, objevuje se při nich nevolnost, poruchy vidění, světloplachost, únava a celková slabost. Bolesti mohou trvat i několik dní, u žen může mít migréna i souvislosti s fázemi menstruačního cyklu.

8. července 2020

Pomůže klid a studený obklad

Při bolestech hlavy je vždy důležitý odpočinek, dostatek tekutin, někdy pomůže třeba i procházka na čerstvém vzduchu. Úlevu přinášejí také chladivé obklady na čele, případně na spáncích. Pokud stojí za bolestmi hlavy dlouhodobý stres, je pochopitelně třeba se zaměřit na jeho postupné odstranění nebo alespoň zmírnění.

Krátkodobě je samozřejmě možné sáhnout po volně prodejných lécích, které od bolesti uleví a pomohou uvolnit i případné svalové napětí. Mějte však v takovém případě na paměti, že obvykle neřeší příčinu bolestí.

Při záchvatu migrény mohou úlevu přinést jak běžně dostupná analgetika, tak v některých případech i lékařem předepisovaná antimigrenika. Zda se skutečně jedná o migrenózní bolesti hlavy, musí vždy stanovit lékař.

Pozvěte si na pomoc bylinky

Od bolestí hlavy vám mohou pomoci nejen analgetika, ale je možné jít i přírodní cestou, pomocí bylinek. 

Pět cviků na pět minut, které vás zbaví bolesti zad i hlavy

Vhodné jsou například heřmánek, meduňka, levandule, třezalka, ginkgo biloba, bukvice lékařská, případně kombinace máty a meduňky. Ideálně v podobě čajového odvaru, protože tak zároveň podpoříte pitný režim. Úlevu ale mohou přinést i bylinné tinktury, kterými se v případě bolestí hlavy potírají spánky.

Pokud se vám bolesti hlavy opakují příliš často a nepomáhají analgetika ani již zmíněná režimová opatření, je lepší navštívit lékaře, který zjistí jejich skutečnou příčinu a v případě potřeby stanoví léčbu.

Článek vyšel v červencovém vydání časopisu Zdraví.