Kempování vám pomůže nastavit přirozený denní rytmus (ilustrační snímek)

Kempování vám pomůže nastavit přirozený denní rytmus (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Máte rozhozený biorytmus? Vyražte stanovat do přírody

  • 8
Vnitřní tělesné hodiny většiny lidí v civilizovaném světě už dávno nejsou v souladu s přírodou a přirozeným denním rytmem. Pomoci může podle odborníků kempování.

Vědci zjistili, že umělé světlo, které nás denně obklopuje, může narušovat náš biorytmus. Pobyt v přírodě bez umělého osvětlení může přenastavit naše tělesné hodiny tak, aby byly v souladu s přírodou.

Kempováním se i z nočních sov stanou skřivani

Nová studie ukázala, že týden stanování, kdy jediným světlem byl sluneční svit a večer táborový oheň, pomohl sladit vnitřní hodiny s přirozeným denním rytmem. Vědci rovněž zjistili, že i takzvané "noční sovy" se po týdnu kempování v lesích bez umělého osvětlení, telefonů, počítačů a televize přemění na ranní ptáčata neboli "skřivany".

"Už víme, že umělé světlo nás v noci udržuje vzhůru," řekl vedoucí výzkumu doktor Kenneth Wright z univerzity v Koloradu v USA. Studie doktora Wrighta se snažila odhalit vliv vystavení se světlu (umělému i přirozenému) na lidské vnitřní hodiny. Vědci zjistili, že to není jen umělé světlo, které nás udržuje vzhůru, ale také nedostatek denního světla.

Týden bez umělého osvětlení

Pro svou studii publikovanou v srpnovém vydání časopisu Current Biology Wrightův tým najal osm zdravých dospělých jedinců, kteří se jeden týden drželi své normální denní rutiny a další týden strávili společným kempováním. Během týdnu v přírodě bylo jediným povoleným světlem denní světlo a zář táborového ohně.

Na konci každého týdne vědci odebrali dobrovolníkům vzorky slin, aby změřili jejich hladiny melatoninu – hormonu, jehož hladiny stoupají k večeru a navozují ospalost a poté klesají brzy k ránu, aby se lidé mohli čile probudit.

V přírodě dříve usnete i dříve vstanete

Tým doktora Wrighta zjistil, že dobrovolníci chodili doma spát po půlnoci a vstávali kolem osmé ráno. Nicméně v přírodě šli spát dříve a také dříve vstávali. Biologická noc kempařů tak začala asi o dvě hodiny dříve než obvykle. Je to tím, že jejich hodnoty melatoninu se začaly zvyšovat kolem západu slunce a poté klesaly se svítáním téměř hodinu před tím, než vstali.

"Takže byli více v souladu s přirozeným světem," vysvětlil Wright a dodal, že typ světla, kterému jsme vystaveni, má opravdu velký dopad na naše biologické procesy. Vědci také zaznamenali, že vystavení se umělému světlu v noci a zároveň nedostatek slunce během dne může u některých lidí přispívat k problémům se spánkem a ranní únavě.

Umělé osvětlení ovlivňuje hladiny melatoninu

Už předchozí studie ukázaly, že v dnešním civilizovaném světě plném umělého osvětlení hladiny melatoninu klesají až dvě hodiny poté, co lidé vstanou. V podstatě tak naše biologická noc stále probíhá, i když jsme už vzhůru, proto je tak častá ranní únava.

Tato nová zjištění nepřekvapila doktora Jordan Josephsona, spánkového specialistu z Lenox Hill nemocnice v New Yorku. Podle něj je známým faktem, že lidé, kteří pracují na směny a jsou vystaveni umělému světlu, když je venku tma, často trpí únavou.

Pokud můžete, snídejte venku

Pokud patříte mezi ty, co zůstávají dlouho vzhůru a pak se jim ráno špatně vstává, doktor Wright radí vyhýbat se umělému světlu a naopak se více vystavit tomu přirozenému dennímu.

"Snižte v noci vystavení se světlu z televize a počítače a během dne choďte častěji ven. Snídejte venku a choďte odpoledne na procházku," doporučil doktor Wright.

, pro iDNES.cz