Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Bílý čaj, šálek čaje, čaj | foto: Profimedia.cz

Bílý čaj je levný a účinný prostředek na hubnutí, radí vědci

  • 27
Pro všechny věčné dietáře svítá nová naděje. Cesta k vysněné štíhlosti by tentokrát mohla být docela jednoduchá. Vědci doporučují popíjení čaje. Ovšem bílého.

Nový výzkum německých vědců odhalil další tajemství bílého čaje. Kromě vysokého obsahu prospěšných antioxidantů může příznivě působit na lidský metabolismus a napomáhat tak při hubnutí.
 
Vědecký tým z německé kosmetické společnosti Beiersdorf AG pod vedením odborníka na výživu Marka Winnefielda podrobil zkoumání účinky bílého čaje na tukové buňky. Výsledky byly velmi překvapující. Výtažky z bílého čaje nejen dokázaly zabránit vzniku nových tukových buněk, ale navíc pomáhaly spalovat již existující tukové buňky.
 
"Ve vyspělých zemích jsou rostoucím problémem nemoci související s obezitou včetně kardiovaskulárních chorob a cukrovky. My jsme dokázali, že bílý čaj může být ideálním přírodním zdrojem látek podporujících hubnutí," okomentoval výsledky svého bádání Marc Winnefield.

Starověký nápoj plný zdraví

Účinky čaje na lidské zdraví se zkoumají snad již od prvního šálku, který byl před zhruba 4 700 lety vypit v Číně.

Již delší dobu se ví, že bílý čaj je pro zdraví prospěšnější než černý nebo populární zelený, i když se vyrábí ze stejné rostliny Camellia sinensis neboli kamélie čínské.

Bílý čaj se také běžně používá v kosmetickém průmyslu, kde se využívá jeho omlazujících, antioxidačních a antibakteriálních účinků. Zkoumají se rovněž jeho účinky v boji proti rakovině a již dnes je prokázáno, že dokáže snížit tělesnou teplotu a podporovat činnost ledvin.

Čaj čínských císařů

Bílému čaji se často přezdívá čaj císařů a první zmínky o něm jsou staré více než 1 200 let. Císařové staré Číny jím uctívali pouze důležité návštěvy, jelikož ho pro jeho vysokou  kvalitu a jedinečnost považovali za vzácnost.

V dnešní době je už bílý čaj dostupný všem a těší se stále větší oblibě daleko za hranicemi Číny. Hojně se pěstuje především na Cejlonu, v Indii a samozřejmě v kolébce jeho zrodu, v Číně. Bílý čaj je velmi oblíben i pro svou jedinečnou lahodnou a jemnou chuť, kterou se liší od jiných druhů čajů.

Zpracovává se z ještě nerozvinutých pupenů a prvních listů kamélie čínské, které jsou porostlé stříbřitě bílými chloupky. Těmto bělostným chloupkům také vděčí za své jméno, není tedy bílý či průsvitný po vylouhování, jak se mnozí mylně domnívají. Barva nálevu je sice obvykle velmi světlá, ale s nádechem jemných odstínů žluté.

Lístky jen pár dní v roce

Bílý čaj je stejně jako zelený nefermentovaný a jeho výroba se také liší od výroby černého čaje. Nerozvinuté pupeny čajových lístků se dají sbírat jen několik dní v roce, protože po rozevření ztratí svou jedinečnou chuť.

Keře určené pro bílý čaj se navíc pěstují ve stínu, aby se nevytvářelo velké množství chlorofylu. Bílý čaj má také ze všech druhů nejnižší obsah kofeinu, a jelikož neprochází fermentací, neztrácí zdraví prospěšné látky. Zalévá se stejně jako zelený čaj vodou o teplotě 80 °C, tedy nikoli vařící vodou, a nechá se louhovat asi 3-5 minut. Mezi nejznámější druhy bílého čaje patří Darjeeling, Bai Mu Tan či Song Jiang.

V dnešní době, kdy epidemie obezity ve vyspělých zemích neustále narůstá, by se tak mohl bílý čaj stát jednoduchou, cenově dostupnou a především přírodní alternativou drahých přípravků na hubnutí.