Bikram, či kundalini? Jóga je jedna. I tak je těžké si vybrat tu pravou

  0:52aktualizováno  0:52
My lidé ze západu v józe vidíme nejvíc ze všeho hlavně cvičení. Existuje spousta názvů, jógových škol, power, bikram, hatha, vinjása, aštanga, kundalini... Ale jak se v nich zorientovat, kterou si vybrat, když potřebuji: shodit kila, zklidnit mysl, zlepšit kondici nebo protáhnout šlachy a zpevnit svaly?

Prague Spirt festival se bude o víkendu 3. - 5. února konat již podruhé. Návštěvníci lekcí na tom loňském byli spokojeni. Na snímku právě v pozici dítěte (Balasana). | foto: Adam Kilián

Co je jóga

Slovíčko yoga v sanskrtu znamená spojit, sjednotit. Jde o starou indickou filozofii, ne náboženství. Za otce jógy je považován Patanjali, který někdy v 2. století před naším letopočtem sestavil knihu suter, pravidel, podle kterých člověk může dojít osvobození, osvícení.

HATHA JÓGA, JEMNÁ JÓGA
Ze sanskrtu se dozvídáme, že Ha je Slunce a Tha je Měsíc. Hatha tedy znamená spojení slunce a měsíce. Hatha jóga energii z tohoto spojení využívá k docílení harmonie mezi myslí a tělem. Používá pohybu (asány), dechu (pranajáma) a zklidnění mysli (meditace). Lekce hatha jógy jsou určeny pro ty, kteří s jógou začínají, tak i pro ty, kteří nehledají dynamické cvičení, ale spíš jim jde o protažení a celkové zklidnění.

Prague Spirit festival 3.- 5.2.

Přijďte na přednášku či si vyzkoušejte jógu na vlastní kůži. Od pátku do neděle se v Praze koná festival jógy. Podrobný program a více info najdete zde.
Díky OnaDnes.cz získáte vstupenku na všechny tři dny a veškerý program o 20 % levněji. Stačí, když ukážete tento vytištěný článek.

AŠTANGA VINJÁSA JÓGA
Pokud vidíte člověka s nohami ve vánočce, nejspíš to bude aštangista. Z čehož je zřejmé, že aštanga vinjása je určena zdravým a mladším lidem. Jde o dynamickou formu jógy, při které se nejen zapotíte, ale i zadýcháte. Aštanga je v podstatě dynamickou meditací v pohybu a dbá na maximální spojení dechu a pohybu. V místnosti, kde se praktikuje aštanga, uslyšíte výrazný "vítězný dech" (ujaji).

Na začátku lekce aštangy se klasicky cvičí pozdrav slunci a následují ásány v stoji, předklony, zkruty, záklony, inverze a na závěr nesmí chybět oblíbená savasana, tedy relaxace. K praxi aštangy vinjási patří i Mysore - jde o individuálně praktikující jogíny, kteří si ve stejné místnosti, ale každý ve svém tempu, projdou svou sérii (jsou pojmenováni podle jihoindického města, kde aštanga vinjása vznikla).

Lidé s vyšším krevním tlakem, nebo ti, kteří překonali vážnější úraz, by se raději měli poohlédnout po méně dynamické formě jógy, třeba právě po hatha józe.

Jóga vyžaduje správné dýchání

Jóga vyžaduje správné dýchání

VINJÁSA FLOW JÔGA
Vinjása flow je dynamická forma jógy, při které se dost zapotíte. Důležité je opět sladění pohybu s dechem. Jde o cvičení, při kterém vás lektor plynule povede z jedné asány do druhé v souladu s nádechem a výdechem. Součástí každé lekce je pozdrav slunci, který vás už na začátku výrazně zahřeje. Následují pozice v předklonu, zkruty, záklony, inverze - čili převrácené polohy. Lekce je zakončena savasanou, příjemnou relaxací v leže.

IYENGAR JÓGA
Je nazvaná podle zakladatele B.K.S. Iyengara. Tato metoda je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak pro lidi se zdravotními, zejména fyzickými problémy. Na lekcích iyengar jógy se hledí na správné provedení jednotlivých pozicí (asán). Ty jsou drženy obvykle déle než u jiných jógových stylů. Využívá také pomůcky, například židle, pásky, které pomohou přizpůsobit cvičení lidem po zraněních, s různými pohybovými dysbalancemi nebo starším zájemcům o cvičení.

JIVAMUKTI JÓGA
Jestliže hledáte fyzicky náročnější a zároveň meditativní formu jógy, pak jděte na tuto hodinu jógy. Zažijete zábavné, dynamické lekce vedené formou vinjása jógy za doprovodu často i živé hudby. Zahrnuje i meditaci, čtení z jógových textů  a zpívaní manter.

KUNDALINI JÓGA
Pochází z tantra jógy. Součástí cvičení jsou asány, dechová cvičení, zpívání a meditace s mantrami. Jde o probuzení energie (kundalini) ve spodku páteře a posouvá ji výš po páteři přes všech sedm čaker.

POWERJÓGA, DYNAMICKÁ JÓGA
Americká verze aštanga vinjása jógy. Jde o dynamické a intenzivní cvičení na sebe navazujících pozic, které posilují a zároveň protahují. Power jógu najdete všude, u nás je to zřejmě nejpopulárnější forma cvičení a vyhledávají ji nejčastěji ženy, které řeší nejen svou kondici, ale také nějaké to kilo váhy navíc.

BIKRAM JÓGA
Je spolu s powerjógou nejpopulárnější formou jógy v Čechách. Jde o cvičení v místnosti vyhřáté na 42°C. Praktikující se výrazně zahřejí, a tělo tak vyplavuje toxiny a posílí se imunita. Bikram jóga je vhodná i pro lidi, kteří mají problémy s klouby. Cvičí se opakující se série 26 tradičních pozic, kterou sestavil B. Choudhury. S sebou budete na cvičení potřebovat oblečení, které propotíte, ručník a vodu.

Bikram jóga

Bikram jóga "na vlastní kůži"

HOT JÓGA
Cvičí se v horké místnosti, která je ale menší než při stylu bikram, vyhřáté na teplotu 38-42°C se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Tento styl je malinko náročnější na provedení cviků než kurzy pro začátečníky, proto se hot jóga doporučuje spíše pro mírně až středně pokročilé zájemce o jógu. Hot jóga není vhodná pro děti ani pro lidi s vysokým krevním tlakem. Zato vám hot jóga dopomůže k pročištění lymfatického systému, zvýší kapacitu plic, posílí srdeční činnost a zlepší pružnost páteře.

JÓGOVÁ TERAPIE
Lekce, které terapeuticky využívají jógu pro tělo, dech a mysl. V centru zájmu je správné dýchání, vztah mezi dýcháním a vědomým pohybem. Důraz se klade na pomalost, funkční pohyb jako bránu k pročištění těla a mysli. V lekcích se naučíte i jednoduchá dechová cvičení a meditaci. Lekce jógové terapie jsou vhodné pro začátečníky a lidi s konkrétními zdravotními potížemi, jako jsou bolest zad, kyčlí, atd.

Herečka Petra Špindlerová na hodině jógy pro děti

Herečka Petra Špindlerová na své hodině jógy pro děti

Existuje mnoho dalších směrů a systémů, v Čechách najdete i DĚTSKOU JÓGU (Čtěte rozhovor s Petrou Špindlerovou) a GRAVIDJÓGU -  jógu pro těhotné.

Autoři: ,
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Čtenářka Anna zhubla na Srí Lance deset kilo. Jsem sebevědomější, říká

Anna Dzurenda překročila padesátku a kila se na ni začala doslova lepit. S tím se ovšem naše přední golfistka a...

Premium

Jak se líčí hvězdy. V zákulisí StarDance jedou vizážisté vždy naplno

StarDance v sobotu načne svou desátou řadu. Vedle tanečních kreací to znamená obdivovat i blyštivé kostýmy, promyšlené...

Premium

Jak vyčmuchat rakovinu. V Kopřivnici testují revoluční metodu prevence

Dvojice vědců Spirod Tavandzis a Petra Riedlová Matulová se před třemi lety pustila do unikátního výzkumu. Společně s...

Probudil se z kómatu bez tří končetin, nyní díky protézám opět chodí

Pětačtyřicetiletý David Gilroy ze Skotska jen zázrakem přežil nehodu na motorce. Strávil dva měsíce v kómatu, když se...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz