Postrach stezek: neviditelný běžec, který děsí

aktualizováno 
Být viděn je základní pravidlo. Nejen kvůli autům, jste-li ohleduplní, označíte se světlem i proto, aby o vás věděli ti, které při svém nočním sportování potkáváte.

Máte-li čelovku, nedívejte se přímo na druhé. Oslníte je a ztratí orientaci. Tím spíš, jsou-li v pohybu | foto: Jan Ježek

O bezpečnosti běhu za tmy se toho napsalo mnoho. A ještě napíše. Jednak se do sportovního nočního režimu přepínají stále noví nadšenci a pak ti, kteří v něm již nějakou dobu setrvávají, na základní pravidla zapomínají. Pokud je vůbec kdy znali.

Pravidla běhání za tmy:

  • být viděn
  • vidět
  • neoslňovat
  • hudbu nechat raději doma
  • respektovat pravidla bezpečnosti
  • běhat pomalu
  • v komplikovaném počasí lépe neběhat

BÝT VIDĚN je základ. Když pobíhám v blízkosti pouličního osvětlení, nabývám dojmu, že když vidím na cestu, musí být vidět i mě. Přesně jako když si dvouleté dítě zakryje před mámou oči dlaněmi a hihňá se, jakou bezvadnou skrýš ve hře na schovku našlo. Abychom vidět byli, dosáhneme oblečením v zářivých barvách, reflexními prvky, blikačkami a čelovkou. Takto vyzbrojena kromě jiného ušetřím kolegy z lesní pěšiny infarktu - všimnou si mne dříve, než je v dobré víře plácnu přes rameno s mohutným „ZDAR!“.

ČELOVKA JE ZBRAŇ! Používáme ji na obranu, abychom o sobě dali vědět. Občas ji ale protiběžec použije k útoku. Je vlastně jedno, jestli jde, běží či jede na kole, ale je slušně vychovaný, koukne na mě a pozdraví. V tu chvíli je bezpředmětné, zda si pořídil hračku ze stánku nebo bombu o 800 lumenech (velký přehled čelovek najdete zde). Jak zvedne hlavu, mám silvestra. Všude kolem mě panuje tma a oslněná sítnice mi dalších 50 metrů promítá stále stejný ohňostroj. Pravidlo pro nositele čelovek tedy zní: potkáte-li člověka, sklopte čelovku či odvraťte hlavu.

SLYŠET. Přicházím-li částečně o jeden ze smyslů (zrak), byla bych padlá na hlavu, připravit se dobrovolně o další - sluch. Protože hmat, čich a chuť to při běhání moc nezachrání. I když vlastním šestý smysl - intuici. Nebo právě proto, že ji mám. Další pravidlo tedy je: sluchátka nechejte raději doma.

Za tmy panuje i zvýšená obava z napadení, zvláště u žen. Vybíhám raději ve více lidech, osvětlenými a frekventovanými stezkami. Nosím s sebou mobil a případně pepřák. Více se pravidlům bezpečnosti věnovala kolegyně Bára, kde v článku a na videu rozdává zkušenosti i zkušený instruktor Krav Maga.

V zimě, kdy se běhá za tmy nejčastěji, se běhají objemy (více o tréninku v zimě zde). Tedy pomalé dlouhé běhy. Pokud si i v tento čas chcete osvěžit trénink něčím rychlejším, nechte to na víkend, kdy se dostanete ven za světla. Za ten přehlédnutý kořen a vymknutý kotník to vážně nestojí.

Přečtěte si speciál s články o běhání v zimě

Není špatného počasí, jen špatně oblečeného běžce. Minus deset, slunečno,...

Raději běhám za světla, ale někdy prostě není jindy čas a navíc, i tma má své kouzlo. Přesto jsou chvíle, kdy to přehodnotím a raději zůstanu doma klikovat. Speciálně, když je tma a:

  • náledí (s otřesem mozku se orientace podstatně zhoršuje), leda jste na to vybavení
  • mlha (tma, mlha... to už mi schází fakt jen ten otřes mozku)
  • hustý déšť (ten a mlhu čelovkou prostě neprosvítíte - pouze jeho nejbližší záclonku)

O běhání ve tmě za hustého deště, je-li člověk navíc ještě líný vrátit se domů pro zapomenuté dioptrické brýle, pojednává humorný příběh našeho čtenáře Pavla O. Přečíst si ho můžete zde.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz