Běžky versus běh aneb jděte se klouzat!

aktualizováno 
Češi jsou národ běžců a lyžařů, takže proč jednu vášeň nevyužít v tréninku pro tu druhou? Přečtěte si, čím vším běžecké lyžování obohatí vaši zimní přípravu.

Běžkařské trasy v Jizerkách jsou naprosto ideální. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Konečně napadlo! I v Praze máme tři centimetry sněhu, u Národního muzea čtyři a na Ladronce dokonce skoro deset, takže celý národ obul prkýnka a vyrazil do stopy. Běžkaři se na trati mísí s čistokrevnými běžci a kroutí přitom hlavou, proč se místo puntičkářského plnění tréninkového plánu nejdou raději sklouznout.

Taky jsem měla uběhnout třikrát pět kilometrů ve stanoveném tempu, ale řekla jsem si, že si místo toho trénink ozvláštním a užiju si zimní radovánky, dokud se sníh nepromění v obligátní pražskou břečku. Dělám ale dobře a nedostanu za nesplněné políčko od trenéra hůlkou přes zadek?

Běžky versus běh

Běh či chůze na lyžích je pohyb ve sněhových podmínkách v místech, kde by jinak byl postup příliš pomalý. Společně se skialpinismem je vlastně podstatou a prapůvodní esencí lyžování. Běžecká příprava je výraznou součástí suché přípravy běžkaře a obráceně to funguje rovněž.

Přesvědčíte se o tom, když si zkusíte v tempu ujet pár kilometrů. Běžecké lyžování totiž daleko výrazněji zatěžuje oběhový systém a tělo, které najednou nezvykle výrazně zapojuje horní polovinu trupu, spotřebuje daleko více kyslíku. Je proto pro běžce ideální prostředek k budování aerobní vytrvalosti. Ne nadarmo mají nejvyšší historicky naměřené hodnoty VO2max právě běžkaři.

Fotogalerie

Dalším výrazným benefitem zařazení běžek do běžecké přípravy je jejich šetrnost k vašim kloubům. Pokud se ze zimní objemové přípravy budíte do jara obtěžkáni bebíčky způsobenými kilometry a kilometry dopadů na tvrdý beton, budou vaše nohy o běžky přímo žadonit. Zvláště klasický styl je velice podobný běžecké technice, takže zařazení běžek na místo dlouhých souvislých běhů je ideálním způsobem, jak si vybudovat velkou vytrvalost bez poškození dolních končetin.

Běžkování je prostě ideální kompenzační sport, protože posiluje rovnoměrně celé tělo a svalové skupiny, které v běžném tréninku přehlížíme. Navíc podporuje rozvoj koordinace, rovnováhy a pocitu práce s vlastním tělem, posiluje pro běžce tak důležité kotníky a hladí po duši pobytem v krásné přírodě.

Kam na trénink

Češi jsou národem lyžařů a počet běžeckých oblastí to jenom dokládá. Zatímco v jiných zemích se zapáleně debatuje o výši golfového handicapu, u nás patří k dobrému tónu být po celou sezónu dobře informován o sněhových podmínkách v Bedřichově a kvalitě bramboračky na Dvoračkách. Nechcete-li v konverzaci pokulhávat, naplňte auto kamarády a vyrazte na den či na víkend do:

Krkonoš: Startovacími místy jsou Mísečky, kde najdete i závodní upravené tratě, a Špindlerův Mlýn, který je ideální místem pro výstup na hřeben. Je-li dost sněhu, upravené tratě se nacházejí i ve Vrchlabí.

Jizerek: Bedřichov a Jizerská magistrála jsou se svými 180 kilometry strojově upravených běžeckých drah českým klenotem. Dalšími nástupními místy jsou vesnice Smědava, Jizerka, Horní Polubný a Hrabětice.

Orlických hor: Krásný areál v Deštném v Orlických horách vás vyvede až na jejich hřeben. Pokud se chcete vyhnout masové akci, nastupte do stopy v Olešnici v Orlických horách.

Krušných hor: Upravené a vyšlapané stopy jsou na hranicích s Německem ve sportovním areálu Klíny, kde se dá z auta rovnou hupsnout do stopy. Klínovec a Moldava jsou další klasiky, ale všude bývá dost lidí.

Beskyd: Stačí vyslovit Pustevny, Lysá hora, Mosty u Jablunkova nebo Hostýnské vrchy.

Jeseníků: Obr Praděd shlíží na krásně upravené běžkařské trasy v okolí chat Ovčárna či Švýcárna. Dál se můžete vydat k sedlu Ramzová nebo ke Karlově Studánce.

Na Šumavu: Známá jsou především střediska Zadov a Horská Kvilda. U Železné Rudy se dá napojit na přehršel německých, dobře upravených tratí.

Pokud jedete na otočku z Prahy a nechce se vám někam daleko, zamiřte do Brd. Na pohled drobné kopečky těsně u Prahy skýtají mnohá překvapivá zákoutí a při dobrých podmínkách tady nakroutíte i třicítku. Upravené trasy ale nečekejte, v téhle divočině si musíte stopu vyšlápnout sami. Brňáci naopak mohou využít krásný areál v Novém Městě na Moravě a sklouznout se v upravených stopách s myšlenkou na naše skvělé biatlonisty.

Běžecké závody v Ostravě

Užijte si závod s domácí atmosférou na startu sezóny. 9. dubna 2016 v Bělském lese nemůžete chybět. V ceně startovného funkční triko Craft. Více o závodu ZDE.

Craft RUNGO razovite pětky 2015.

Kurzy pro začátečníky a nejisté pokročilé

Pokud jste jako malí neprošli standardním lyžařským kurzem, na kterém jste se snažili pokrotit dlouhatánská prkna po tatínkovi tak dlouho, dokud to nezačalo vypadat jako lyžování (jinak byste na Výrovce nedostali slíbený borůvkový koláč), máte možnost zapsat se do kurzů s profesionálními trenéry.

Sklouznout se umí každý, ale dobrá technika vám umožní daleko intenzivnější trénink i radost z pohybu. V posledních letech se s běžkařskými školami doslova roztrhl pytel a téměř ve všech větších horských střediscích najdete půldenní i vícedenní kurzy a kempy zaměřené na výuku techniky obou stylů.

Ptejte se především v Bedřichově, Vestci, na Mísečkách, Harrachově či Božím Daru. Někde dokonce zaplatíte členství v hobby týmu a získáte kompletní servis od profi týmu trenérů. Pokud to myslíte s tréninkem a zdravím svých kloubů opravdu vážně, je to docela dobrá investice. Pak už vás v tréninkovém nadšení může zastavit jen globální oteplování.

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Celebrity, které skrývají své zlozvyky před okolním světem

Často před koncerty a natáčením skrývají nervozitu a snaží se uklidnit svými osvědčenými způsoby. Vznikají z toho...

Podzim je zkouška imunity. Jak ji zlepšit, radí bylinkář Valdemar Grešík

Nestálé podzimní počasí je každoroční zatěžkávací zkouškou pro lidskou imunitu. „Jako prevence proti podzimnímu...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz