Čtyřdenní makačka v toskánských kopcích podle Trailcamps

aktualizováno 
Tábory už dávno nejsou jen pro děti. I nadšení běžci mohou vyrazit na několik dní za intenzivním tréninkem a programem nabitým běháním. Třeba s Trailcamps a třeba rovnou do italských kopců v Toskánsku, kde si milovníci pořádných trailů rozhodně přišli na své.

Trailcamps, Toskánsko 2018 | foto: Karolína Hejlová

Zapáleným běžcům už nestačí jen vlastní tréninky a závody v hlavní sezoně, dalším stupněm je několik intenzivních dnů v rámci kempu s profesionálním vedením. Honza Dušánek spustil první běžecké tábory před dvěma lety a se svým projektem Trailcamps letos vyrazil už po šesté, premiérově do slunečného Toskánska.

Fotogalerie

Běhání, jídlo pro běhání, povídání o běhání

Program takového kempu je celkem jasný, hlavní roli hraje trailové běhání. Tréninky si tady vzali na starost profíci na slovo vzatí v čele se Zdeňkem Křížem, Markem Causidiusem a Tomášem Macečkem. Každodenní dvoufázovky se v Toskánsku zaměřovaly na pilování techniky, běh v terénu, získané kilometry i nastoupané metry, ale nechybělo ani cvičení na zpevnění středu těla nebo jóga. Zkrátka vše, co by v kvalitním tréninku nemělo scházet. Celkem se mi povedlo za čtyři dny naběhat slušných 95 kilometrů, a to jsem neměla nejvíc.

U toho se ale zdaleka nekončí. Známe to všichni, po pár větách se většina našich rozhovorů nějakým způsobem vždy stočí k běhání, ve společnosti dalších běžců vlastně neexistuje jiný scénář. Večery se tak naplnily buď „oficiálními přednáškami“ na téma tréninků a stravy, nebo se zážitky z nejrůznějších závodů a vlastní zkušenosti rozebíraly nad pivem.

Trailcamps, Toskánsko 2018

A protože jsme my běžci tvorové věčně hladoví a zároveň potřebujeme kvalitní palivo, ředitel kempů Honza spojil síly s Ivanem Rybaříkem a jeho Čistým sportem. Díky tomu naše břicha plnila zdravá, výživná a smysluplná strava dodávající všechny potřebné živiny přesně na míru běžeckým tréninkům. (Ale ruku na srdce, i když šlo o jídlo fantastické, v Itálii těžko odoláte jednomu nebo dvěma kouskům pizzy mimo jídelníček).

Italský turista

Ačkoliv je běhání láska a i v Praze si ho dokážu užít, kopce a příroda mají svoje kouzlo, hlavně když se spojí s objevováním nových míst. Do Itálie možná většina lidí jezdí na pláž pod slunečník, takové běhání u moře je ale nejen hotová romantika, když vynechám mokré boty plné písku, ale taky slušný trénink a pořádná dřina. Intenzitu tréninků doplňovaly i nastoupané kopce nebo delší běžecké pasáže.

Trailcamps, Toskánsko 2018

Poslední den našeho trailcampového výletu jsme, kromě běhu samozřejmě, zakončili i návštěvou termálních pramenů, grilovačkou... a vyhnout se v Toskánsku vinnému sklípku by byl asi úplný hřích, ne?

S partou, v páru i sólo

Na několikadenních společných akcích se zaručeně sejde skvělá parta. Složení výpravy začínalo od dvacetiletých mladíků až po ostřílené vlky, potkali se tady kámoši z práce, manželské páry i ti, kteří vyrazili na vlastní pěst. A hledat společné téma k hovoru „překvapivě“ nebyl problém.

Na trati jsme se doplňovali, hobbíci i profesionální běžci, každý už měl ale něco naběháno. Dávka kolem 100 kilometrů za čtyři dny není pro každého a člověk musí už mít něco v nohách, průběžně trénovat a znát svoje tělo tak, aby mu mohl důvěřovat i v takovém zápřahu. Jakmile nejste zvyklí na větší intenzitu, snadno dojde k přetrénování nebo zbytečným zraněním.

S výběrem kempu vám pomůže i jeden z našich starších článků, možností už je však dnes víc. Tady jsou podobné běžecké akce, které se v příštích měsících chystají:

Tipy a postřehy z prvního kempu

  • Před odjezdem jsem s kamarádem vtipkovala, že nejedu na módní přehlídku a nepotáhnu s sebou tisíc tašek a kufrů. Chyba! Dvoufázové tréninky, rozcvička spolu s vodou a blátem si zaslouží hodně sportovních outfitů včetně více párů bot.
  • V Itálii asi úplně nevyužijete čelovku, zato župan do termálů jo.
  • Velký porce na talíři tady mají smysl a tu kaši k snídani příště prostě dojím celou!
  • Jóga je nejlepší protahovačka po opravdu náročném běhu a ledový bazén v závěru nohám poslouží líp než ten, ve kterém by se dalo snad koupat.
  • Červené víno dělá fleky, které už ani z Trailcamps trička nevypereš.

A co vy, taky už jste vyrazili na podobnou akci? Podělte se o své zážitky v diskuzi pod článkem.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz