Víte, jaké závody určují, v čem budeme běhat a chodit po horách?

aktualizováno 
Krátké, dlouhé, komerční, populární nebo neznámé. Kromě toho však existuje ještě jedna, specifická kategorie závodů. Legendární akce, díky nimž vzniklo zcela nové sportovní odvětví.

Spartan Race | foto: Spartan RaceRungo.cz

1Ultra Trail du Mont Blanc

Ultra Trail du Mont Blanc

Ultra Trail du Mont Blanc neboli UTMB je oběhnutí masivu Mont Blanc se startem a cílem v Chamonix. Závod, o kterém slyšel snad už každý. UTMB není nejstarší, nejnáročnější ani nejnavštěvovanější závod na světě, ale přesto dokázal nakopnout obrovský boom běhání v horách, který můžeme v posledních letech sledovat.

Díky UTMB také zlidovělo označení ultra trail a oběhnutí Mont Blancu se stalo snem nejednoho vyznavače běhání v terénu. Tento vliv se ale netýká pouze účastníků, stejnou měrou ovlivňuje také výrobce běžeckého vybavení. Nejeden produkt vznikl kvůli využití na UTMB a spousta dalších byla poupravena směrem k využití při stošedesátikilometrovém ultra trailu v alpském terénu.

Mezi nejznámější produkty, které spatřily světlo světa právě díky UTMB, patří Kilianovy bílo červené závodní boty od Salomonu (S-Lab Sense), ale zapomínat nesmíme ani na batohy Ultra Spire navržené speciálně pro tento závod nebo na ultralehké a nepromokavé oblečení od Inov-8, které zabere v batohu minimum místa a zároveň splňuje přísné podmínky pro povinnou výbavu.

Kromě toho dalo UTMB vzniknout bezpočtu dalších běžeckých bot, batohů, holí, čelovek a ostatního vybavení, které splňuje kritéria povinné výbavy a zároveň běžcům usnadní náročný úkol překonat více než sto kilometrů v horském terénu.

2Red Bull X-Alps

Red Bull X-alps

Mezi běžci možná není X-Alps tak slavný jako UTMB, ale vliv tohoto závodu je snad ještě větší. Jedná se totiž o jeden z nejsledovanějších outdoorových závodů na světě, při kterém mezi sebou soupeří malý počet pozvaných atletů o to, kdo se nejdříve dostane ze Salzburku do Monaca. Úkol je tedy jasný. Překonat Alpy z východu na západ.

X-Alps představuje unikátní kombinaci dvou disciplín. První z nich tvoří chůze nebo běh - tak se máte co nejrychleji dostat na nejbližší kopec. Jakmile se dostanete nahoru, máte napůl vyhráno. Dál se totiž pokračuje na paraglidu skrze předem určené kontrolní body. Pokud jsou pilotovací schopnosti závodníka dostatečně kvalitní, může ve vzduchu překonat desítky až stovky kilometrů na jeden zátah. I přesto trvá celý závod více než osm dnů a většina závodníků se do cíle nikdy nepodívá.

Abyste měli představu, jaká šílenost X-Alps ve skutečnosti je, propůjčíme si statistiku Steva Nashe, který v rámci závodu uběhl nebo ušel 557 kilometrů, nastoupal 57 tisíc výškových metrů a na paraglidu uletěl 1 454 kilometrů. To vše během dvanácti dnů.

Proč ale o X-Alps vůbec píšeme? Protože se tento závod stal díky náročným požadavkům na vybavení inspirací pro nejednu outdoorovou značku. Hlavní požadavky na vybavení jsou nízká hmotnost a univerzálnost využití od chůze v náročném terénu až po běh nebo rychlý přesun po vrstevnici.

Salewa, Dynafit, adidas, High Point, Inov-8 a další značky se předhání v tom, aby na trh uvedly ještě lehčí, pohodlnější a univerzálnější boty a oblečení, které obstojí v extrémních podmínkách a umožní sportovcům absolvovat celý závod v co nejkratším čase.

Co to znamená pro běžného smrtelníka? Že na trhu najde lehkou a spolehlivou botu, kterou si může vzít na hory a používat ji na turistiku, via ferraty, jízdu na kole nebo běhání. To samé platí i pro oblečení, které zaplňuje mezeru mezi klasickými robustními a odolnými outdoor vrstvami a extrémně odlehčeným oblečením na běh.

3Spartan Race

Spartan Race

Se třetím závodem se vrátíme zpátky k běhu. Extrémní překážkové běhy Spartan Race asi není potřeba nikomu představovat. Je to fenomén posledních let, který láká desetitisíce sportovců nejrůznějších výkonnostních i věkových kategorií.

Spartan Race se stal mimo jiné synonymem pro bláto a náročné podmínky na trati a vzhledem k tomu bylo potřeba přijít s vybavením, které vás v tomto prostředí nenechá na holičkách a zároveň vydrží nevyhnutelné drsné zacházení. Obyčejné běžecké boty bylo na Spartanu velmi snadné zničit, a tak bylo potřeba přijít s něčím novým a odolnějším.

Běžecké boty na Spartan Race jsou charakteristické agresivním vzorkem a odolným svrškem. Často je přítomný i odvodňovací systém v podrážce. Tato kombinace vlastností se až donedávna objevovala pouze výjimečně u speciálních bot na orientační běh. V klasickém běžeckém obchodě byste podobné boty hledali marně.

To už ovšem dávno neplatí a na výběr máme z celé řady modelů od Reeboku, Inov-8, Salmingu, Icebugu a dalších značek, které nabízí krosovky stvořené pro běh bahnem a zdolávání náročných překážek.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Premium

Jak vyčmuchat rakovinu. V Kopřivnici testují revoluční metodu prevence

Dvojice vědců Spirod Tavandzis a Petra Riedlová Matulová se před třemi lety pustila do unikátního výzkumu. Společně s...

OBRAZEM: Slavné ženy, které vyhrály boj nad rakovinou prsu

Svět slaví mezinárodní den boje proti rakovině prsu, který připomíná důležitost samovyšetření a pravidelných kontrol na...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz