Chystáte se na běžecký kemp? Poradíme, jak vybrat ten pravý

aktualizováno 
Důležitou roli hraje vaše výkonnostní úroveň, volba správného termínu, ale také důraz na kvalitní program. Přečtěte si, jak vybrat správný běžecký kemp.

Ultra Trail du Mont Blanc | foto: Ultra Trail du Mont BlancRungo.cz

Běžecké kempy jsou fenomén, který se v našich končinách objevil z ničeho nic, ale okamžitě na sebe dokázal strhnout nemalou pozornost. Ne že by v minulosti nikdo na kempy nejezdil, ale až donedávna to byla ryze výkonnostní, až profesionální záležitost, která nechávala hobby běžce naprosto klidné.

Tréninkový kemp přitom může velmi dobře posloužit běžcům všech výkonnostních skupin, a pokud se k tréninku připojí i zajímavý doprovodný program, není proč váhat. Organizace takového kempu ale není jen tak, proto se připravte, že za prodloužený víkend zaplatíte nemalou částku. Na následujících řádcích se podíváme na několik bodů, na které byste si měli dát pozor, aby pro vás byl kemp co nejpřínosnější.

1Výkonnostní úroveň

Prvním kritériem pro výběr správného kempu by měla být vaše výkonnostní úroveň a ambice k dalšímu zlepšování. Spousta kempů je dnes postavena tak, že si na své přijdou úplně všichni, ale nemalé množství je zaměřené buď na ostřílené závodníky, nebo naopak úplné začátečníky. 

Vybírejte proto dobře, abyste se neproklínali za to, že se místo kvalitního tréninku nudíte, nebo naopak umíráte při snaze o splnění i těch jednodušších tréninků.

2Zaměření

Běžecké disciplíny se primárně dělí podle terénu. Mnohem častější jsou běžecké kempy v horách, pokud vám však běhání po stezkách nic neříká, pak se zaměřte na některou z ryze silničních možností. 

Pozornost věnujte i dalšímu rozdělení (pokud je v propozicích kempu uvedeno). V horách se dá totiž trénovat na všechno možné od běhu do vrchu až po ultratrail - a program bude v obou případech velmi odlišný.

3Termín

Zásadním prvkem pro výběr toho nejlepšího kempu je samozřejmě správný termín. Pokud nejedete na kemp za zážitkem, ale za tréninkem, pak by akce měla zapadat do vašeho tréninkového plánu. Je tedy hloupost odjíždět na kemp pár dnů před důležitým závodem nebo na konci závodní sezóny. 

Ideální načasování je na začátku delšího tréninkového bloku, abyste z tréninku na kempu mohli těžit po celou dobu následující přípravy na důležitý závod.

4Kvalitní program

Zkušeným běžcům bude možná stačit střecha nad hlavou, dostatek jídla a sepsaný tréninkový plán. V ideálním případě by ale program měl být co nejpestřejší a kromě samotných tréninkových bloků by neměl chybět ani důraz na regeneraci nebo teoretické přednášky, které vás mohou posunout zase o kousek dál. 

Program by měl být už na první pohled logicky poskládaný a bez zbytečných prodlev mezi jednotlivými bloky. Pozor si ale dejte i na příliš horlivé organizátory, kteří nasekají těžké tréninky hned za sebou. Cílem kempu sice není odpočinek, ale ani řízená sebedestrukce. V ideálním případě máte domů odjíždět unavení, ale rozhodně ne zničení.

5Kvalitní vedení

S kvalitním programem úzce souvisí i kvalitní vedení. Proto si vždy pečlivě prostudujte, kdo se o vás po dobu trvání kempu bude starat a jaké jsou jeho zkušenosti nejen s běháním samotným, ale také s předáváním svých zkušeností. 

Velkým bonusem je přítomnost některého ze známých běžců, od kterých můžete nasát něco z jejich tréninkových zvyků a zkušeností.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz