Ona

Robokraťasy, které z vás prý udělají lepšího běžce. | foto: Wyss Harvard

Speciální kraťasy z vás udělají běžeckého robota, který běhá rychleji

  • 0
Máme pro vás další výběr toho, co nás nejvíce zaujalo ve světě. Třeba speciální kalhoty, které z vás údajně udělají lepšího běžce tím, že za vaše nohy budou tahat speciální lanka. Potom též příběh nejstarší ženy, která kdy zvládla zaběhnout půlmaratonský závod, a unikátní stan pro cyklisty.

Běžecké robokalhoty

Doba, kdy si oblékneme oblek jako Iron Man, který nám umožní létat, je nejspíš ještě daleko. Už teď ale existuje oblek, který z vás udělá „lepšího“ běžce. Vyvinuli ho vědci z Wyss Institutu ve spolupráci s Harvardskou fakultou inženýrství a aplikované vědy a má podobu elasťáků se spoustou kabelů.

Jeho autoři o něm tvrdí, že když s ním poběžíte, bude pro vás běh o 5,4 procenta méně energeticky náročný a tím pádem budete moci běžet rychleji, než jste zvyklí. Možná to není moc, ale běžet maraton tempem 5:15 místo 5:30 znamená, že budete v cíli o deset minut dříve. A to vlastně není vůbec špatné.

Celý systém využívá několika lanek, která se smršťují a zase natahují v přesně nastavených fázích každého kroku a vlastně se tak stávají přídavnými svaly na nohou. Na videu si můžete prohlédnout, jak běh v takovém obleku vypadá.

Než budeme moci běhat v takovémto obleku, bude to ještě nějakou dobu trvat. V současné době je potřeba spousta elektroniky, kterou by za vámi muselo vézt vozidlo. Nemluvě o tom, že se sám sebe musím ptát, zda by mě kdy vlastně lákalo v něčem takovém běhat. A při závodech by to byl samozřejmě nepovolený doping. V případě regenerace nebo rehabilitace po zranění to ale jednou může být úžasný pomocník.

Nejstarší žena půlmaratonu

RUNGO.cz závody tvoří běžci běžcům, zkuste je!

  • 11. 6. 2016, Plzeň
  • 16. 9. 2016, Brno
  • 30. 9. 2016, Pardubice
  • 21.10. 2016, Praha

Harriette Thompsonová se minulý víkend stala nejstarší ženou, která kdy zvládla zaběhnout půlmaraton. Podařilo se jí to na Rock ‘n’ Roll půlmaratonu v San Diegu v úctyhodných 94 letech. „Cítím se stejně, jako když jsem běžela v 16 letech, pouze už nedokážu běhat tak rychle,“ vtipkovala po proběhnutí cílem v čase 3 hodiny, 42 minut a 56 sekund.

Celý závod běžela obklopena rodinnými příslušníky a užívala si obrovské spousty fanoušků. Díky běhání i ve vysokém věku se stala Harriette Thompsonová mediálně známou a pomohla získat více než 100 tisíc dolarů na boj proti leukémii. V minulosti sama bojovala s vážným rakovinovým onemocněním, které ale překonala a stala se inspirací pro mnohé.

Cyklostan Tike

Poslední zprávička mezi dnešními zajímavostmi ze světa není úplně běžecká, ale souvisí s pobytem v přírodě a minimálně nás v redakci velice zaujala. Dvě české studentky totiž vymyslely stan pro cyklisty, k jehož konstrukci se využívají právě i kola. Tím vlastně vyřešily dva problémy najednou. Samotný stan může být lehčí, neboť není potřeba konstrukce z tyček (protože tu nahrazují kola) a odpadá problém s uskladněním kol, která se stanou součástí stanu. Máte je tak neustále pod kontrolou.

Originální cyklostan Tike.

Projekt cyklostanu je v současné době ve fázi prototypu, autorkám už se ale podařilo získat několik ocenění. Finální produkt by se měl na trhu objevit příští rok a předcházet by mu měla kampaň na serveru HitHit, kde bude možné si cyklostan objednat ještě před jeho vyrobením.