Speciální kraťasy z vás udělají běžeckého robota, který běhá rychleji

aktualizováno 
Máme pro vás další výběr toho, co nás nejvíce zaujalo ve světě. Třeba speciální kalhoty, které z vás údajně udělají lepšího běžce tím, že za vaše nohy budou tahat speciální lanka. Potom též příběh nejstarší ženy, která kdy zvládla zaběhnout půlmaratonský závod, a unikátní stan pro cyklisty.

Robokraťasy, které z vás prý udělají lepšího běžce. | foto: Wyss Harvard

Běžecké robokalhoty

Doba, kdy si oblékneme oblek jako Iron Man, který nám umožní létat, je nejspíš ještě daleko. Už teď ale existuje oblek, který z vás udělá „lepšího“ běžce. Vyvinuli ho vědci z Wyss Institutu ve spolupráci s Harvardskou fakultou inženýrství a aplikované vědy a má podobu elasťáků se spoustou kabelů.

Jeho autoři o něm tvrdí, že když s ním poběžíte, bude pro vás běh o 5,4 procenta méně energeticky náročný a tím pádem budete moci běžet rychleji, než jste zvyklí. Možná to není moc, ale běžet maraton tempem 5:15 místo 5:30 znamená, že budete v cíli o deset minut dříve. A to vlastně není vůbec špatné.

Celý systém využívá několika lanek, která se smršťují a zase natahují v přesně nastavených fázích každého kroku a vlastně se tak stávají přídavnými svaly na nohou. Na videu si můžete prohlédnout, jak běh v takovém obleku vypadá.

Než budeme moci běhat v takovémto obleku, bude to ještě nějakou dobu trvat. V současné době je potřeba spousta elektroniky, kterou by za vámi muselo vézt vozidlo. Nemluvě o tom, že se sám sebe musím ptát, zda by mě kdy vlastně lákalo v něčem takovém běhat. A při závodech by to byl samozřejmě nepovolený doping. V případě regenerace nebo rehabilitace po zranění to ale jednou může být úžasný pomocník.

Nejstarší žena půlmaratonu

RUNGO.cz závody tvoří běžci běžcům, zkuste je!

  • 11. 6. 2016, Plzeň
  • 16. 9. 2016, Brno
  • 30. 9. 2016, Pardubice
  • 21.10. 2016, Praha

Harriette Thompsonová se minulý víkend stala nejstarší ženou, která kdy zvládla zaběhnout půlmaraton. Podařilo se jí to na Rock ‘n’ Roll půlmaratonu v San Diegu v úctyhodných 94 letech. „Cítím se stejně, jako když jsem běžela v 16 letech, pouze už nedokážu běhat tak rychle,“ vtipkovala po proběhnutí cílem v čase 3 hodiny, 42 minut a 56 sekund.

Celý závod běžela obklopena rodinnými příslušníky a užívala si obrovské spousty fanoušků. Díky běhání i ve vysokém věku se stala Harriette Thompsonová mediálně známou a pomohla získat více než 100 tisíc dolarů na boj proti leukémii. V minulosti sama bojovala s vážným rakovinovým onemocněním, které ale překonala a stala se inspirací pro mnohé.

Cyklostan Tike

Poslední zprávička mezi dnešními zajímavostmi ze světa není úplně běžecká, ale souvisí s pobytem v přírodě a minimálně nás v redakci velice zaujala. Dvě české studentky totiž vymyslely stan pro cyklisty, k jehož konstrukci se využívají právě i kola. Tím vlastně vyřešily dva problémy najednou. Samotný stan může být lehčí, neboť není potřeba konstrukce z tyček (protože tu nahrazují kola) a odpadá problém s uskladněním kol, která se stanou součástí stanu. Máte je tak neustále pod kontrolou.

Originální cyklostan Tike.

Projekt cyklostanu je v současné době ve fázi prototypu, autorkám už se ale podařilo získat několik ocenění. Finální produkt by se měl na trhu objevit příští rok a předcházet by mu měla kampaň na serveru HitHit, kde bude možné si cyklostan objednat ještě před jeho vyrobením.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz