Náš tip: šest nejpovedenějších novinek mezi běžeckými botami

  9:40aktualizováno  9:40
Léto je sice v plném proudu, ale běžecké obchody už se plní podzimním zbožím. My se zaměříme na novinky mezi běžeckými botami a představíme šest nejpovedenějších modelů, které jsou čerstvě k dostání.

Náš tip: Šest nejpovedenějších novinek mezi běžeckými botami | foto: HOKA ONE ONERungo.cz

1Brooks Ghost 10

Brooks Ghost 10

Americká značka Brooks je velmi dobře známá svým evolučním pojetím vylepšování nových bot. Žádné radikální novinky se zde zpravidla neobjevují, ale čas od času je potřeba udělat výjimku. Jednou z nich je i nová generace oblíbené silniční objemovky Ghost. Ta se v desáté verzi dočkala zbrusu nového svršku, který je nově z lehčí a prodyšnější strukturované síťoviny.

Tento materiál už se za poslední rok objevil prakticky u všech značek, proto bylo na čase, aby ho začali využívat i v Brooksu. Ghost má díky tomu ještě příjemnější střih, který se nyní velmi dobře přizpůsobí tvaru chodidla. Tlumící vrstva zůstala bez výraznějších změn a stále řadí Ghost mezi měkčí tréninkové boty vhodné pro velký objem kilometrů nebo těžší běžce.

2Asics Gel-FujiRado

Asics Gel-FujiRado

V Asicsu se v posledních sezónách dějí velmi zajímavé věci. Značka, která se řadí k tradičním a dlouhodobě nejoblíbenějším výrobcům běžeckých bot, totiž musela přijít s něčím novým, čím by srovnala krok s agresivními mladými značkami, které chrlí nové nápady jako na běžícím pásu. Výsledkem byly loni první modely bez gelového polštáře, v letošním roce je to unikátní krosovka Gel-FujiRado. Ta sice i nadále zůstává na gelovém tlumení, ale od drtivé většiny konkurence se liší přítomností nové generace rychloutahování BOA, které můžete znát například z cyklistických treter.

FujiRado by podle všeho měla být poměrně univerzální krosová bota s velmi stabilním svrškem, který se díky BOA stahování natvaruje přesně podle tvaru vašeho chodidla. Tlumení má spíše nižší profil (23 milimetrů pod patou a osmimilimetrový drop), takže novinka osloví zejména příznivce kontaktnějších bot s vyšším citem pro terén.

3Salming Trail T5

Salming Trail T5

U krosovek zůstaneme i v případě Salmingu. Ten totiž dokázal navázat na velký úspěch silničního modelu EnRoute a na stejné platformě letos představil také krosovku s označením Trail T5.

EnRoute a T5 spolu mají dost společných prvků, a to je jen dobře. Podobný je především třívrstvý svršek s promyšlenou klecí, která stabilně drží střední část chodidla, ale společné prvky nalezneme i v konstrukci tlumení. To má šestimilimetrový drop a pěkně vyvážený poměr mezi tlumením a citem pro terén. Podešev je tvořena osvědčenou směsí Vibram Megagrip.

4Inov-8 Trailroc

Inov-8 Trailroc 285

Třetí povedenou novinkou mezi krosovkami se přesouváme k britské značce Inov-8. Na Britských ostrovech v létě oživili povedený koncept TrailRoc, proto se po několika letech dočkáme znovuzrození legendy, která v minulosti výrazně promluvila do toho, jak mají krosové boty vypadat. Nečekejte však stejnou botu s lehkým faceliftem. Nový trailroc se prodává ve dvou verzích a obě jsou od svého předchůdce na míle vzdálené. Zachováno zůstalo jen univerzální pojetí vzorku, který stejně jako kdysi ideálně funguje na typických českých trailech, kde se střídá silnice, šotolina, hlína a běh po kořenech nebo kamenech. Použitá guma má velmi dobrou přilnavost a vzorek je natvarován tak, aby se zbytečně rychle neopotřeboval při běhu po tvrdém povrchu a zároveň dokázal zabrat i na mokrém podloží.

Kompletně přepracovaný je svršek, který odpovídá současným trendům (je bezešvý a pevně obepíná střední část chodidla), v oblasti tlumení je na výběr buď lehčí (drop čtyři milimetry), nebo robustnější (drop osm milimetrů) varianta. V obou případech se pak jedná o klasický Inov-8, takže se můžete těšit na dobrý cit pro terén a stabilní tlumicí vrstvu.

5Nike Zoom Fly

Nike Zoom Fly

Hlavní cíl běžecké divize Nike letos nebylo mistrovství světa v atletice, ale spíše projekt Breaking2, během kterého se tři vybraní atleti pokoušeli zaběhnout maraton pod dvě hodiny. Tento cíl se nakonec o pár vteřin splnit nepodařilo, ale i tak byl výsledek Eliuda Kipchogeho neuvěřitelný. Dokázal totiž zaběhnout čas 2:00:25, což se sice vzhledem k „umělým“ podmínkám nedá považovat za světový rekord, ale to nic nemění na výjimečnosti výkonu.

Aby bylo dosažení tak rychlého času vůbec možné, snažili se v Nike pomoci svým atletům, jak jen to jenom šlo, a jednou z důležitých složek byly i běžecké boty. Závodky, které byly (nejen) pro Breaking 2 použity, totiž nevypadají jako klasická závodní bota. Místo toho mají velmi zvláštní tvarování a nezvykle vysokou tlumící vrstvu.

Vše je ovšem zabaleno ve velmi lehkém balíčku (240 gramů) a celá bota stojí a padá na vysoké tuhosti a dynamice. Na výběr jsou dvě varianty. Základní model Zoom Fly, nebo pokročilejší a dražší Zoom Vaporfly 4%, který se od Zoom Fly liší přítomností plastové výztuhy pro ještě rychlejší odraz. Podle dosavadních recenzí to vypadá, že bota je velmi dobrou volbou pro rychlé silniční závody na velmi dlouhou distanci (půlmaraton až maraton) a spokojení s ní díky vysokému komfortu mohou být i začínající a hobby běžci.

6Hoka One One Clifton 4

Hoka One One Clifton

Poslední novinku má na svědomí francouzská maximalistická královna Hoka One One. Tato značka i nadále kraluje segmentu extrémně tlumených a komfortních bot a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco měnit. Naopak, nové modely pro podzimní část sezóny prošly výraznou proměnou, která by se měla postarat o to, že hoky sednou i těm běžcům, kteří s touto botou prozatím nebyli spokojení.

Hlavní změnou je nový svršek, jehož se dočkaly krosovky Speedgoat 2 a Speedinstinct 2 i oblíbená silnička Clifton 4. Právě Clifton je vlajkovou lodí své značky a dlouhodobě se řadí mezi nejprodávanější běžecké boty na trhu. Není divu, jen těžko budete hledat tak lehkou botu s tak komfortním tlumením, která je navíc vhodná i pro běh v rychlejším tempu.

Nový svršek výrazně zlepšil celkový dojem z boty a nově by Clifton měl vyhovovat i běžcům s širším tvarem chodidla. Lehkého faceliftu se dočkala i tlumící vrstva, chodidlo už není usazené tak hluboko pod horní okraj použité pěny. Stále však zůstala zachována velmi vysoká měkkost a rychlý přechod z dopadové fáze do odrazu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz