Ona
Chlapi by se měli dát do pohybu.

Chlapi by se měli dát do pohybu. | foto: Profimedia.cz

(Od)frk: Běžecká segregace aneb muži v běhu

  • 3
Ženské běhání se nebezpečně rozmáhá. Ojedinělé závody určené pouze pro ženy, jako třeba Pětka s hvězdičkou nebo Český běh žen, by ještě nikoho neznepokojovaly. Ale situace je mnohem vážnější a se zdravou emancipací už nemá nic společného.

Nejprve pojmenujme viníky. V první řadě jsou jimi některé běžecké weby, podněcující běžeckou segregaci čistě ženskými rubrikami. Příklady: Ženy a běh na bezvabeh.cz, nebo Ženy v běhu na bezeckaskola.cz. Varující tendenci potvrzuje i Dámský běžecký klub, velmi podezřelé fejsbůkové uskupení, prostřednictvím něhož se běhající ženy nekontrolovaně organizují.

Kolegové, začněme s tím rychle něco dělat, než bude pozdě. Jako první opatření navrhuji založení Pánského běžeckého klubu. Facebook nebude třeba, protože v každém městě je nejméně jedna hospoda s klubovnou, v níž se prostě vždy po tréninku místní členové klubu (tedy všichni chlapi, kteří běhají) sejdou.

Je to klub, takže doutník a whisky s ledem jsou samozřejmostí. K tomu několik doporučených témat: politika, volby, prezident, pivo, trénink, osobáky, auta, fotbal, hokej, tenis. Témata přísně zakázaná: vaření, domácí práce, móda, účesy, děti, kroužky, Sanitka a všechny ostatní seriály kromě Dlouhé míle.

Nejhorší na té sílící diskriminaci běžců je, že jejím hlavním pachatelem je jeden z nás. Ano, Miloš Škorpil. Ženám evidentně nadržuje, radí jim ve více oblastech než mužům (například o běhání v těhotenství), schválně dělá vodiče na nejpomalejší časy (aby s ním běželo více žen) a tak dále. Vrcholem Škorpilova snažení je projekt Women´s Challenge, každoroční běžecký harém, který nemá obdoby ani v muslimských sultanátech.

Urychleně proto musí vzniknout Men´s Challenge. Běžecká výzva pro všechny muže, která je vyburcuje k nákupu maratonek a vyběhnutí. Nejprve od počítače na chodbu a zpět, další den na konec ulice, za týden okolo parku, za měsíc už do vedlejší obce a za čtvrt roku na první závod. Organizátoři, přikupte startovní čísla a zvyšujte objednávky triček s chlapskými výzvami!

Učiněny ale musí být i další kroky. Na protest proti zářijovému Adidas Běhu pro ženy na pět kilometrů večerní Prahou začneme pořádat Běžeckou noc na Karlštejně. Bude to první čistě mužský noční závod, pánská jízda, na kterou mají ženy vstup zakázán i jako divačky. Generálním partnerem je Fernet Stock, další sponzoři jsou uvedeni na www.muzivbehu.cz.

Genderové zvýhodňování běhajících žen má dokonce mezinárodní rozměr. Nejsledovanější běžecký server na Slovensku Behame.sk totiž vyhlásil soutěž o nejsympatičtější slovenskou a českou běžkyni. Co s touto provokací udělá český Xman.cz s běhajícím šéfredaktorem, Marku?

Podle mě by soutěž o nejsympatičtějšího československého běžce měla mít čtyři disciplíny: promenádní klus v krátkých elasťácích, IQ test s otázkami o běhání, úsměv ve finiši závodu na 10 kilometrů a volný program s běžeckou tématikou. Média se přetrhnou a s nadřazováním ženského běhání je konec!