(Od)frk: Běžecká segregace aneb muži v běhu

aktualizováno 
Ženské běhání se nebezpečně rozmáhá. Ojedinělé závody určené pouze pro ženy, jako třeba Pětka s hvězdičkou nebo Český běh žen, by ještě nikoho neznepokojovaly. Ale situace je mnohem vážnější a se zdravou emancipací už nemá nic společného.

Chlapi by se měli dát do pohybu. | foto: Profimedia.cz

Nejprve pojmenujme viníky. V první řadě jsou jimi některé běžecké weby, podněcující běžeckou segregaci čistě ženskými rubrikami. Příklady: Ženy a běh na bezvabeh.cz, nebo Ženy v běhu na bezeckaskola.cz. Varující tendenci potvrzuje i Dámský běžecký klub, velmi podezřelé fejsbůkové uskupení, prostřednictvím něhož se běhající ženy nekontrolovaně organizují.

Kolegové, začněme s tím rychle něco dělat, než bude pozdě. Jako první opatření navrhuji založení Pánského běžeckého klubu. Facebook nebude třeba, protože v každém městě je nejméně jedna hospoda s klubovnou, v níž se prostě vždy po tréninku místní členové klubu (tedy všichni chlapi, kteří běhají) sejdou.

Je to klub, takže doutník a whisky s ledem jsou samozřejmostí. K tomu několik doporučených témat: politika, volby, prezident, pivo, trénink, osobáky, auta, fotbal, hokej, tenis. Témata přísně zakázaná: vaření, domácí práce, móda, účesy, děti, kroužky, Sanitka a všechny ostatní seriály kromě Dlouhé míle.

Nejhorší na té sílící diskriminaci běžců je, že jejím hlavním pachatelem je jeden z nás. Ano, Miloš Škorpil. Ženám evidentně nadržuje, radí jim ve více oblastech než mužům (například o běhání v těhotenství), schválně dělá vodiče na nejpomalejší časy (aby s ním běželo více žen) a tak dále. Vrcholem Škorpilova snažení je projekt Women´s Challenge, každoroční běžecký harém, který nemá obdoby ani v muslimských sultanátech.

Urychleně proto musí vzniknout Men´s Challenge. Běžecká výzva pro všechny muže, která je vyburcuje k nákupu maratonek a vyběhnutí. Nejprve od počítače na chodbu a zpět, další den na konec ulice, za týden okolo parku, za měsíc už do vedlejší obce a za čtvrt roku na první závod. Organizátoři, přikupte startovní čísla a zvyšujte objednávky triček s chlapskými výzvami!

Učiněny ale musí být i další kroky. Na protest proti zářijovému Adidas Běhu pro ženy na pět kilometrů večerní Prahou začneme pořádat Běžeckou noc na Karlštejně. Bude to první čistě mužský noční závod, pánská jízda, na kterou mají ženy vstup zakázán i jako divačky. Generálním partnerem je Fernet Stock, další sponzoři jsou uvedeni na www.muzivbehu.cz.

Genderové zvýhodňování běhajících žen má dokonce mezinárodní rozměr. Nejsledovanější běžecký server na Slovensku Behame.sk totiž vyhlásil soutěž o nejsympatičtější slovenskou a českou běžkyni. Co s touto provokací udělá český Xman.cz s běhajícím šéfredaktorem, Marku?

Podle mě by soutěž o nejsympatičtějšího československého běžce měla mít čtyři disciplíny: promenádní klus v krátkých elasťácích, IQ test s otázkami o běhání, úsměv ve finiši závodu na 10 kilometrů a volný program s běžeckou tématikou. Média se přetrhnou a s nadřazováním ženského běhání je konec!

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz