Udělejte si pořádek v trofejích a proměňte svůj byt v síň slávy

aktualizováno 
Také se vám doma hromadí trička, diplomy, startovní čísla nebo medaile ze závodů? Možná i vám je líto je vyhodit, připomínají vám přece velké události vašeho běžeckého života. Máme pro vás pár tipů, jak je zakomponovat do vašeho bytu tak, abyste je měli stále na očích.

Památeční deka vytvořená z běžeckých triček ze závodů. | foto: quiltmsunflowers

I když běhám především pro radost, občas rád navštívím nějaký ten závod. Užít si atmosféru, doprovodit přátele nebo zkusit překonat sám sebe. Z většiny si pak odnáším alespoň malou trofej v podobě startovního čísla, trička nebo dokonce památeční medaile. Většinou si je nechávám na památku, aby mi připomínaly danou událost, úspěch, kterého jsem dosáhl, nebo naopak neúspěch, z něhož bych si měl vzít ponaučení.

Jenže jak trofeje přibývají, stále častěji řeším kam s nimi. Trička se hromadí ve skříni zastrčené v zadní poličce, medaile konči v krabici pod postelí nebo v lepším případě pověšené na trubce od topení a startovní čísla pohozená v šuplíku. Nakonec si nad nimi zavzpomínám, jen když na ně narazím při velkém úklidu nebo při stěhování. A to je přeci velká škoda.

Stejný problém naštěstí řeší spousta šikovných a kreativních běžců po celém světě, kteří dokážou své trofeje vtipně zakomponovat do interiéru domova tak, že jsou stále na očích. Pojďme si projít jejich zajímavé nápady, které se mohou stát inspirací pro vás či pro dárek nějakému běžci, jehož máte rádi.

1.Trička

Ze všech závodních trofejí jsou trička nejspíš tím, co doma zabírá úplně nejvíc místa (no dobře, obrovské poháry pro vítěze možná zabírají ještě víc, jenže ti, jimž se doma hromadí, pravděpodobně stejně tento článek nečtou, neboť právě teď běhají venku a trénují). Přiznám se, že trička s reklamními logy partnerů stejně většinou rozdám a snažím se nechávat si opravdu jen ta pro mě důležitá. Jenže ve skříni moc parády nenadělají.

Pak jsem ale narazil na běžce, kteří motivy z památečních triček používají k výrobě designových dek, které pak můžete pověsit na zeď nebo použít třeba jako koberec. Samotná trička tím bohužel zničíte, takže se hodí především ta, která již nosit nebudete nebo jsou obnošená či poničená. Některé mozaiky z nich vytvořené jsou ale opravdu úžasné a mohou se stát ústředním motivem vaší domácnosti. V zahraničí jsem našel hned několik lidí, kteří vám takovou památeční deku ušijí. Stačí dodat trička a materiál podle vlastního vkusu. Určitě se vám však podaří najít někoho šikovného i u nás, nebo to můžete zkusit sami. Hledejte třeba na internetových tržištích ručních prací pod pojmem patchwork.

Památeční koberec vytvořený z běžeckých triček ze závodů.
Památeční deka vytvořená z běžeckých triček ze závodů.

2.Medaile

S medailemi je to vlastně docela jednoduché. Lépe než v zastrčené krabici vám budou běžecké události připomínat na designovém věšáku, kde je budete mít na očích. Pokud chcete šetřit, můžete použít věšák na kravaty nebo tyč z kuchyňského závěsného systému. Pokud jste zruční, můžete si nějaký originální vyrobit. Na internetu ale najdete obrovský výběr již hotových speciálních věšáků na medaile vytvořených přímo pro běžce, často je to kusová ruční výroba na přání. Stačí trochu hledat a snad každý si najde ten svůj. Například mně se líbí ty, které obsahují i tabuli s osobními rekordy.

Věšák na běžecké medaile.
Ukázka držáku ma medaile.

3.Startovní čísla a diplomy

Místa pro startovní čísla a diplomy mám dvě. Jednak mi visí v obýváku na podomácku vyrobené nástěnce, na které jsou kromě čísel přišpendleny i některé medaile. Úroveň devastace některých čísel většinou odpovídá úsilí, které bylo při jejich nošení na hrudi vynaloženo. Kromě nástěnek se hodí i velké fotorámy, kam se dá také naskládat větší množství čísel.

Podomácku vyrobená nástěnka s trofejemi ze závodů.
Pro výstavu čísel se hodí i konferenční stolek se sklem.

Místo na nástěnce je ale omezené, další čísla tedy nechávám pod sklem, které překrývá povrch konferenčního stolku v obýváku. Večerní sklenice vína s mističkou kešu oříšků tak pokládám na číslo z půlmaratonu, kde jsem zaběhl osobní rekord, a kávu popíjím z čísla, s nímž jsem prožil bezesnou noc plnou adrenalinu na Vltava Runu.

Jsem si jistý, že i mezi čtenáři RUNGO.cz je spousta běžců, kteří nenechávají své trofeje jen tak zahálet v krabici. Napište do diskuze pod článkem, jak to děláte vy, nebo se podělte o zajímavý nápad, který jste viděli u někoho jiného, a inspirujme se navzájem.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Čtyřiasedmdesátiletá návrhářka radí, jak vypadat mladě i bez plastik

Norma Kamali vypadá na svůj věk velmi dobře.

Módní ikona Norma Kamali z New Yorku vypadá ve čtyřiasedmdesáti jako ženy o dvacet let mladší. Za jejím skvělým...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz