Pivo: pomocník i zabiják vašeho tréninku

aktualizováno 
Obsahuje vitamíny skupiny B, které podporují imunitní systém i nervovou činnost, antioxidanty a fytoestrogeny. Jako isotonický nápoj se pivo hodí k doplnění minerálních iontů a energie po výkonu či při středně vytrvalostních sportů.

Pivo a běh, rýmuje se to? | foto: Rungo.cz

Sama za sebe mohu říci, že pivo se stalo mým oblíbeným nápojem v období, kdy většina z nás hledá sama sebe, a jeho konzumaci jsem i přes závodní kariéru občas zahrnovala mezi závody a trénink. Marná byla trenérova snaha o striktní zákaz veškerého alkoholu. Samozřejmě, že trénink a závody byly pro mě na prvním místě, ale vysvětlete pubertální holce, co konečně pronikla do tajů dospělých, že nesmí ani kapku ničeho, co její vrstevníci pijí na hektolitry.

Holt v životě jsou určité mezníky, kdy je třeba "nabít si pusu". Musím říct, že jsem jako fanaticky trénující atletka nikdy nepodnikla nic, co by vědomě či nevědomě ohrozilo můj výkon. Nekonala se tedy žádná aféra typu ruského výškaře Uchova, který se během závodů značně uvedl do nálady. Nezaznamenala jsem ale ani opačný efekt, po "piváku" jsem nedala žádný osobní rekord. S odstupem let si troufám říct, že určitý vliv moje občasné "jdeme na jedno" mělo, a to jednoznačně na část tréninku a jeho následnou regeneraci.

Pivo či obecně alkoholické nápoje ovlivňují regeneraci zásadním způsobem. V první řadě jistě záleží na množství požitého alkoholu a také na jeho druhu. Asi každý školák ví, že s narůstajícím množstvím bude jeho vylučování z těla složitější. Játra, která musí alkohol rozštěpit, jsou v procesu regenerace pro sportovce nejdůležitějším orgánem. A protože se alkohol v lidském těle hlásí jako jed, na prvním místě zaujme náš organismus obranou funkci a veškeré ostatní procesy včetně těch regeneračních zastaví do doby, než bude alkohol z těla pryč. Tím kategoricky odpovídám všem, kteří stále tiše doufají, že jsou potréninkové tři čtyři piva v pořádku.

Na druhou stranu musím říct, že v rámci pitného režimu se třetinka piva denně obecně považuje za vhodné nejen pro běžnou populaci, ale i pro sportovce. Naprosto ideální je téměř nulový obsah alkoholu v nealkoholickém pivu, což samozřejmě má vliv na chuťové vjemy konzumenta. Obvykle nám tento druh piva tolik nechutná. Obsahuje sice chmel, pivovarnické kvasnice, obilný slad a vodu, stejně jako klasické pivo, ale v procesu jeho výroby je buď zastaveno kvašení, tak aby alkohol už dále nevznikal, nebo se dodatečně z piva odstraňuje.

Řada studií dokazuje, že výhody pivního moku v adekvátním množství převažují nad negativními vlivy alkoholu. Otázkou ale je: "Co je to ideální množství?" Musíme však přistoupit ke každému jedinci zcela individuálně, rozdíl je markantní zejména ve váhové kategorii jedince, dále v pohlaví. Pro odbourávání alkoholu z těla je však rozhodující především obsah enzymu alkoholdehydrogenázy. Ženy ho mají méně, a proto mají po požití stejného množství vyšší hladinu alkoholu v krvi. Osmdesát kilogramů vážící chlap si může dovolit dvě piva, zato žena o šedesáti kilogramech spíš jedno, tak aby převažovaly jen pozitivní vlastnosti piva.

A jaké že to vlastně jsou? Za vůbec nejužitečnější pro sportovce považuji komplexnost zastoupení vitamínů skupiny B, kterých je celá řada a jejichž využití u běžců je nutností. Podporují imunitní systém, posilují nervovou činnost a pomáhají při kožních či trávicích problémech. Pivo navíc obsahuje až 92 procent vody, proto se často používá de facto k uhašení žízně. Navíc je nutričně vyvážené co do obsahu minerálních látek, vody a glukózy, čímž spadá do kategorie isotonických nápojů. Poměr mezi těmito látkami je nejblíže krevnímu séru, a proto by se dalo říci, že jsou ideálním nápojem během dne. Skutečnost je však jiná. Pro běžné pití při rekreačním sportu, kdy je zátěž mírné intenzity a trvá déle, jsou daleko lepší nápoje hypotonické, které mají nižší obsah minerálních látek, než je tomu v našem krevním řečišti. U běhu mírné intenzity není pot tolik koncentrovaný, proto není nutné tlačit do těla více nadbytečných minerálních iontů, než bylo ztraceno.

Isotonické nápoje se používají zpravidla až po výkonu pro doplnění potřebných minerálních iontů a energie nebo u středně vytrvalostních sportů, kde je zátěž o vyšší intenzitě v kratším časovém úseku, tedy zhruba do 60 minut. Důvodem nutnosti jejich doplnění je fakt, že při jakékoliv fyzické aktivitě dochází k pocení, kdy se zbavujeme minerálů důležitých pro správnou funkci nervů a svalů, především sodíku a draslíku.

Pivo se může pochlubit také antioxidačními vlastnostmi, a to díky polyfenolům. Díky nim tělo úspěšně likviduje volné kyslíkové radikály, které náš organismus produkuje vlivem oxidačního stresu. To je velmi důležité v prevenci proti ateroskleróze, nádorovým onemocněním a při odbourávání toxických látek z těla, tedy i těch odpadních vznikajících po tréninku.

Další velmi významnou látkou, kterou propůjčuje pivu chmel, jsou fytoestrogeny. Ty jsou nezbytné pro fyzickou i psychickou pohodu u žen. Pomáhají také při problémech s menstruací, které jsou u běžkyň časté. Chmel, jehož typická hořká chuť je pro pivo charakteristická, podporuje při procesu trávení sekreci žluči. Proto se obvykle pitím piva pomáhá tělu vyrovnat s tučným jídlem.

Nesmíme opomenout ani výhodně zastoupené sacharidy, jak ty rychlé, které doplňují energii v těle okamžitě, tak ty pomalé, s nimiž si tělo vystačí na delší dobu. Současně však kalorická hodnota jednoho půllitru piva odpovídá zhruba stejnému množství džusu, je ale nižší než u jakéhokoliv kolového nápoje. Stručně řečeno, výrazně prospěšnější je mírná konzumace piva před sacharidy přeplněnými džusy či sycenými sladkými nápoji.

Když už si můžeme vybrat, jaké pivo zvolit, radím najít si takové pivo, které není sycené oxidem uhličitým, nýbrž vzduchem. Sice nebude mít ten správný říz, ale trávení bude po něm jednodušší. Z hlediska prospěšnosti jsou výborná i piva nefiltrovaná, která si některé restauranty vyrábějí samy. Jsou sice více kalná a hustší, ale o to více obsahují aktivních látek. Ta průmyslově vyráběná obsahují i látky, které pomáhají, aby se na cestě ke konzumentovi nezkazila, proto nejsou tolik ceněná.

Držte se pravidla "všeho s mírou", přestože vám jedna sklenička piva denně může prospět, neznamená to, že vám sedm piv v rámci jedné štace neublíží. Takovýto špás vás zastaví nejen v procesu regenerace, ale alkohol v tak výrazném množství zabije veškeré benefity z předešlého tréninku. Shrnuto podtrženo, konzumace piva se není třeba bát, je však důležité vhodné načasování a správná volba množství.

Veronika Krupková-Mráčková

Trenérka a výživová poradkyně Veronika Mráčková

Autorka je osobní trenérku a výživovou poradkyní. V letech 2006 - 2009 byla reprezentantkou české republiky v běhu na 800 metrů. 

Když sportujete, pijete pivo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 5. června 2015. Anketa je uzavřena.

ano 1782
ne 374
Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz