Běžci jsou stále pomalejší, ukazuje studie. Prý za to může horší zdraví

aktualizováno 
Obrovská americká studie ukazuje, že účastníci závodů na území Spojených státu amerických jsou rok od roku pomalejší. Nová virtuální běžecká akce pomáhá zachránit planetu, skotský běžec při svém výběhu zachránil topící se ženu. Nenechte si ujít pravidelné zajímavosti ze světa běhání.

Ilustrační fotografie | foto: Tomáš Parma

Běžci v Americe jsou stále pomalejší

Jakob Andersen a Ivanka Andreeva Nikolova ze serveru RunRepeat.com vzali data ze 28 732 závodů (celkem 34 680 750 výsledků), které se konaly mezi lety 1996 a 2016 na území USA, a porovnávali časy, jichž běžci na závodech dosahovali. Výsledek je překvapil, ukázalo se, že běžci na závodech rok od roku zpomalují a roky 2015 a 2016 byly nejpomalejší ze všech.

Autoři studie se dále zamýšleli nad tím, čím by mohl být trend způsoben, a zaměřili se na tři možné odpovědi: první hypotéza si všímala stoupající účasti žen na závodech, druhá vycházela z toho, že přibývá netrénovaných účastníků závodů, kteří ale nakonec pouze jdou, a třetí si pohrávala s myšlenkou, že pomalí běžci běhají ještě pomaleji. Na základě sesbíraných dat však autoři práce všechny tyto možné odpovědi postupně vyvrátili. I když vlivy z výsledků odfiltrovali, stále byl patrný výrazný trend zpomalujících se běžeckých časů.

Co za zpomalováním tedy stojí? Jasné důkazy o příčině autoři studie nemají. Domnívají se však, že by za trendem mohl stát zhoršující se zdravotní stav Američanů. Trend pomalejších časů totiž odpovídá rostoucí obezitě v americké populaci, nárůstu problémů s vysokým krevním tlakem a cukrovkou a rostoucími náklady na zdravotní péči.

Jak by taková studie dopadla u nás v České republice? Kolem sebe i kolem RUNGO.cz vidím spoustu lidí, kteří spolu se zájmem o běhání změnili i svůj životní styl zdravějším směrem, proto věřím, že u nás by to dopadlo lépe.

Běh, který zachraňuje planetu

Hledáte motivaci nebo hlubší smysl pro své běhání? Pak by vás možná mohla zaujmout akce Virtuálních 10 kilometrů pro planetu (Virtual 10K Run For the Planet). Stačí se zaregistrovat na speciální webové stránce tohoto projektu a pak už jen uběhnout 10 kilometrů kdykoliv mezi 3. a 7. srpnem letošního roku. Je jedno, jestli formou jednoho dlouhého běhu nebo několika kratších. Zaregistrovat se přitom můžete i jako chodec.

Cena registrace je 35 dolarů a celá bude věnována na pomoc lidem v 69 chudých rozvojových zemích prostřednictvím neziskové organizace Whole Planet Foundation.

Na výběhu si odskočil zachránit topící se ženu

Při svém běhání můžete narazit na různé situace. Craiga Calderwooda ze Skotska zavedly nohy ve správný čas na správné místo. Když si běžel podél řeky, všiml si pod mostem topící se ženy. Poblíž stálo několik lidí, kteří jí hodili záchranný kruh, ona se však nebyla schopná ho chytit.

Craig neváhal a rovnou skočil do vody. Dvacetiletou ženu, která spadla z mostu, pomohl vytáhnout na břeh a zachránit. Když se na místo dostali záchranáři a Craig si byl jistý, že je žena v pořádku a v dobrých rukou, nasadil si čepici a prostě pokračoval dál ve výběhu.

Je moc fajn dozvídat se o příbězích, které ukazují, jak přirozené a automatické je pomáhat lidem v nouzi. Craig neváhal a zachránil topící se ženu tak samozřejmě, jako kdyby si odskočil přezout boty a pak běžel s chutí dál.

Autor:
Témata: Běh

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Češi mají sklony k lenošení. Čím jsou starší, tím méně sportují

Ilustrační snímek

Říká se, že některé sporty tělu spíš škodí, než že by mu prospívaly. Není to ovšem jen výmluva pro lidi, kteří se pro...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Randstad s.r.o.
Operátor výroby

Randstad s.r.o.
Praha
nabízený plat: 18 000 - 30 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz