Bez sportu to nepůjde. Vyberte si ten správný pro hubnutí i zpevnění

  5:18aktualizováno  5:18
Cvičení vám pomůže zhubnout a navíc vám dodá dobrou náladu a chuť do dalšího hubnutí. Je to příjemný koloběh, do kterého stačí jenom nastoupit. Vyberte si sport podle svého gusta, ať už na spálení kalorií nebo pro zpevnění postavy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jakmile se začnete pravidelně hýbat, vaše tělo se vám odvděčí. Zhruba po měsíci přijdou první pozorovatelné výsledky. Vyběhnete schody a nezadýcháte se. Doběhnete tramvaj a nebudete se následujících pět zastávek potit, jako byste složili vagon uhlí. Po dvou až třech měsících (pokud držíte i zdravou životosprávu, přijde to o něco dřív) se začne vaše tělo rozměrově měnit.

Ano, rozměrově, ne váhově. Je mnohem lepší se v počátku hubnoucího procesu měřit než vážit. Vaše tělo se totiž musí nejprve vpravit do režimu ztráty tuků a zpočátku se na váze projevují i změny v zásobách vody v těle, budování svalů a panika organismu před tím, že přišla doba nouze. Ten, kdo se orientuje jen podle váhy, by se mohl vyděsit, že nejdřív třeba dvě kila přibere. Na zaznamenávání váhy přejděte později.

Spalte kalorie

Začátečníci se většinou ptají, jaký sport jim pomůže zhubnout nejrychleji. Špatná otázka. Nejrychlejší hubnutí totiž není nejlepší. Správně by se měli ptát: Jaký sport mě bude nejvíc bavit a vydržím u něj? Odpověď každopádně zní: Jakýkoliv pohyb, který zvládnete, je skvělý.

Zmobilizujte tukové rezervy. Jakmile při cvičení vyčerpáte zásoby energie z jídla, tělo se zakousne do "starých" zásob tuku. Po delším pravidelném cvičení začnete budovat svalovou hmotu a tak spotřebováváte více energie, i když jste právě v klidu. Takže každý sval navíc se hodí. Cvičení vám taky upraví chuť na jídlo, metabolismus najede na nový režim a vám nejenomže se nebude chtít přecpávat se nezdravým jídlem a ničit tak vydřené výsledky, ale vaše tělo na větrníky a chleba se škvarky ani nebude mít takovou chuť.

Až se dostanete trochu do formy, je teprve čas vybírat si sport podle toho, kolik kalorií vám pomůže spálit. Tady je pořadí největších "paličů":

Lyžování a bruslení
Intenzivní pohyb na svahu spálí až 3 000 kJ za hodinu. Znamená to ovšem lyžovat nebo snowboardovat s plným nasazením a nedělat po každém sjezdu zastávku na horkou čokoládu nebo bombardino. Kromě spálených kalorií posílíte svaly na nohách a břiše a zlepšíte držení těla. Letní sport se stejným výdejem energie je jízda na kolečkových bruslích. Ta vám navíc pomůže vytvarovat zadek.

Ilustrační snímek

Ilustrační foto

Běhání a spol.
Při joggingu spálíte kolem 2 300 kJ za hodinu. Svému tělu tak dopřejete komplexní cvičení, které vám vypěstuje dlouhé štíhlé svaly. Stejně intenzivní jsou sporty, u kterých se hodně naběháte - badminton, squash, tenis, házená, basketbal. Tam už ale dostanou víc zabrat nohy, na kterých také víc přibývá svalová hmota. Pohyb k síti a zpět k základní čáře (při badmintonu a squashi) skvěle tvaruje zadek, který vás také posléze bude nejvíc bolet.

Aerobik, step aerobik atd.
Sporty ve fitness z vás vyženou kolem 1 700 kJ za hodinu, podle toho, jak intenzivně se do cvičení zapojíte. Je to cvičení ideální pro lidi, kteří potřebují kolektiv a hudbu, které je vyhecují. Máte-li odpor k zrcadlům, ani to nezkoušejte. Zrcadlové stěny už odradily od pravidelné docházky nejednu rozhodnutou cvičenku.

Zpevněte tělo

Důkladné protažení svalů je nutné po každém cvičení. Některé sporty jsou na protažení a zpevnění těla přímo zaměřené. Pro ty z vás, kteří právě hubnou, jsou zdravotně nezbytné.

Všechny druhy jógy
O výhodách známého cvičení pocházejícího z dávné Asie je zbytečné se rozepisovat. Jakousi představu má asi každý. Jeho největším benefitem (kromě toho fyzického) je blahodárný vliv na psychiku a dobrou náladu. Druhů jógy je navíc tolik, že si mezi nimi vybere opravdu každý, včetně těhotných žen a těch, kteří nikdy necvičili.

Pilates
Cvičení pojmenované po sportovci a trenérovi Josephu Hubertusu Pilatesovi rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýžďové svaly jako základ správného držení těla. Účelem je posílení jádra těla, takzvaného "power house". Celkově vypracovává dlouhé štíhlé svaly.

Ilustrační snímek

Ilustrační foto

Plavání a aqua aerobik
Voda klade odpor, proto je jakékoliv cvičení v ní pomalejší, plynulé a šetrné a zároveň intenzivnější na posílení svalů. Samotné plavání má skvělý vliv na vaše záda, aqua aerobik a jiné sporty pořádané v bazénech (existuje i aqua spinning a aqua dance) zpracují celé vaše tělo a navíc se pobavíte. Jízda na podvodních kolech je zvlášť velká legrace. Když člověk šlape do pedálů po ramena ponořený ve vodě, připadá si jako zoufalec marně unikající před povodní.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz