Běhejte v oblacích se švýcarským fenoménem ON

aktualizováno 
Zatímco v segmentu trailových bot se většina nových hráčů na trhu rekrutovala z outdooru, u silničního běhání obvykle vznikaly značky zcela nové. Jednou takovou byl i švýcarský ON, který přišel s do té doby unikátním konceptem výroby.

Běhejte v oblacích se švýcarským fenoménem ON | foto: ON - Thomas Stöckli Rungo.cz

Ne všem nováčkům, kteří se pokoušeli svézt na vlně běžeckého boomu, se podařilo uchytit a vytvořit si dostatečně silnou pozici, která by jim zajistila dlouhodobou životnost. Klíčem k úspěchu byly především tři pilíře, na kterých se dala úspěšná značka postavit.

Prvním z nich je kombinace kvalitního zpracování a dobrých funkčních vlastností. Tyto dvě věci jsou naprostou nutností, pokud se má běžecká bota prosadit a získat si oblibu běžecké komunity. I přesto někteří výrobci sází na své dobré jméno z jiné sportovní oblasti nebo na agresivní marketing. Špatná bota však zůstane špatnou botou a i přes mediální masáž je dříve či později odsouzena k zániku.

Druhým pilířem je odlišení se od konkurence. Běžeckých bot je na trhu obrovské množství, a jestli má novinka zaujmout, musí přijít s neotřelým nápadem, který donutí běžce, ať už ze zvědavosti, nebo z pouhé sympatie k nápadu, aby tuto novou botu vyzkoušel.

Třetím a posledním pilířem je povedený design. Fakt, že barva neběhá, je sice všeobecně známý, ale stejně tak platí, že sebelepší bota, která bude vizuálně velmi nepovedená, se bude prodávat jen velmi těžko.

Švýcarské značce ON, která poprvé nakoukla na trh v roce 2010, se povedlo úspěšně skloubit všechny tyto tři požadavky a začala tím úspěšně svou cestu výrobce běžeckých bot. Na začátku byl pouze jeden model, ON Cloudsurfer, a teprve postupem času se začaly objevovat nové varianty rozšiřující nabídku o více závodní i tlumenější varianty.

Běžecké boty ON jsou jiné už na první pohled. Stará se o to především unikátní způsob tlumení na bázi takzvaných obláčků. V praxi to vypadá tak, že podešev není tradičně nalepena přímo na tlumicí pěnové vrstvě, ale tvoří obloučky různých tvarů a velikostí, které tlumí nárazy při dopadu a stabilizují botu při odrazu. Tento princip je pak nejen ojedinělý na pohled, ale přidává i velmi slušné funkční vlastnosti. ONy se sice nemohou rovnat s botami typu Asics, Hoka One One nebo Brooks, které využívají maximální možné tlumení, ale zato se řadí k výrazně lehčím a dynamičtějším botám, které přicházejí s optimálním poměrem mezi tlumením a dynamikou.

Poměrně specifický je i systém členění jednotlivých modelů. U každého z nich naleznete rychlostní rozmezí, pro které je bota nejvhodnější. Závodka Cloudracer je tak například určená pro tempa pod čtyři min/km a nejpohodlnější varianta Cloudster zase pro rychlosti nižší než šest min/km. Jedinou botou vybočující z tohoto konceptu je univerzálka Cloud vyrobená s důrazem na co nejnižší hmotnost.

K tomu všemu přidejme i velmi povedený design a špetku minimalismu v propagaci a dostáváme výbušnou směs, která krok po kroku dobývá běžecký svět a pomáhá ONu ukrojit si svůj podíl na trhu. Pro koho jsou vlastně tyto boty určené? ONy může využívat prakticky kdokoliv od profesionálního atleta po začínajícího hobíka, nejvíce je však ocení zkušenější běžci s nášlapem na střed chodidla hledající lehkou a dynamickou botu na silniční závody i tréninky.

ON se sice pravděpodobně nikdy nestane mainstreamovou značkou a nebude atakovat pozice Adidasu, Mizuna, Asicsu a dalších gigantů, ale svým pozvolným vývojem a zvyšující se oblibou mezi běžci dokázal tento výrobce ukázat, že je potřeba s ním počítat.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz