Běhejte v oblacích se švýcarským fenoménem ON

aktualizováno 
Zatímco v segmentu trailových bot se většina nových hráčů na trhu rekrutovala z outdooru, u silničního běhání obvykle vznikaly značky zcela nové. Jednou takovou byl i švýcarský ON, který přišel s do té doby unikátním konceptem výroby.

Běhejte v oblacích se švýcarským fenoménem ON | foto: ON - Thomas Stöckli Rungo.cz

Ne všem nováčkům, kteří se pokoušeli svézt na vlně běžeckého boomu, se podařilo uchytit a vytvořit si dostatečně silnou pozici, která by jim zajistila dlouhodobou životnost. Klíčem k úspěchu byly především tři pilíře, na kterých se dala úspěšná značka postavit.

Prvním z nich je kombinace kvalitního zpracování a dobrých funkčních vlastností. Tyto dvě věci jsou naprostou nutností, pokud se má běžecká bota prosadit a získat si oblibu běžecké komunity. I přesto někteří výrobci sází na své dobré jméno z jiné sportovní oblasti nebo na agresivní marketing. Špatná bota však zůstane špatnou botou a i přes mediální masáž je dříve či později odsouzena k zániku.

Druhým pilířem je odlišení se od konkurence. Běžeckých bot je na trhu obrovské množství, a jestli má novinka zaujmout, musí přijít s neotřelým nápadem, který donutí běžce, ať už ze zvědavosti, nebo z pouhé sympatie k nápadu, aby tuto novou botu vyzkoušel.

Třetím a posledním pilířem je povedený design. Fakt, že barva neběhá, je sice všeobecně známý, ale stejně tak platí, že sebelepší bota, která bude vizuálně velmi nepovedená, se bude prodávat jen velmi těžko.

Švýcarské značce ON, která poprvé nakoukla na trh v roce 2010, se povedlo úspěšně skloubit všechny tyto tři požadavky a začala tím úspěšně svou cestu výrobce běžeckých bot. Na začátku byl pouze jeden model, ON Cloudsurfer, a teprve postupem času se začaly objevovat nové varianty rozšiřující nabídku o více závodní i tlumenější varianty.

Běžecké boty ON jsou jiné už na první pohled. Stará se o to především unikátní způsob tlumení na bázi takzvaných obláčků. V praxi to vypadá tak, že podešev není tradičně nalepena přímo na tlumicí pěnové vrstvě, ale tvoří obloučky různých tvarů a velikostí, které tlumí nárazy při dopadu a stabilizují botu při odrazu. Tento princip je pak nejen ojedinělý na pohled, ale přidává i velmi slušné funkční vlastnosti. ONy se sice nemohou rovnat s botami typu Asics, Hoka One One nebo Brooks, které využívají maximální možné tlumení, ale zato se řadí k výrazně lehčím a dynamičtějším botám, které přicházejí s optimálním poměrem mezi tlumením a dynamikou.

Poměrně specifický je i systém členění jednotlivých modelů. U každého z nich naleznete rychlostní rozmezí, pro které je bota nejvhodnější. Závodka Cloudracer je tak například určená pro tempa pod čtyři min/km a nejpohodlnější varianta Cloudster zase pro rychlosti nižší než šest min/km. Jedinou botou vybočující z tohoto konceptu je univerzálka Cloud vyrobená s důrazem na co nejnižší hmotnost.

K tomu všemu přidejme i velmi povedený design a špetku minimalismu v propagaci a dostáváme výbušnou směs, která krok po kroku dobývá běžecký svět a pomáhá ONu ukrojit si svůj podíl na trhu. Pro koho jsou vlastně tyto boty určené? ONy může využívat prakticky kdokoliv od profesionálního atleta po začínajícího hobíka, nejvíce je však ocení zkušenější běžci s nášlapem na střed chodidla hledající lehkou a dynamickou botu na silniční závody i tréninky.

ON se sice pravděpodobně nikdy nestane mainstreamovou značkou a nebude atakovat pozice Adidasu, Mizuna, Asicsu a dalších gigantů, ale svým pozvolným vývojem a zvyšující se oblibou mezi běžci dokázal tento výrobce ukázat, že je potřeba s ním počítat.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz