Běžec vlevo je „neviditelný“. A jak jste na tom vy?

aktualizováno 
Nepotřebuji čelovku, oči si na tmu přivyknou a lze běhat i bez ní, je slyšet z řad některých běžců. Neuvědomují si však, že už tak nejsou viděni oni.

Je velký rozdíl, zda máte tmavé oblečení s trochou reflexních prvků, nebo oblečení z flash kolekce a čelovku | foto: Jan Ježek

Spatřit „neviditelného“ běžce, až když jej míjíme, může v lepším případě způsobit úlek, v horším však kolizi, obzvlášť když se byť jen jeden ze zúčastněných pohybuje vyšší rychlostí (seběh, kolize s cyklistou). „Být vidět“ není tak zdaleka záležitostí pouze pohybu v krajnici silnice a na přechodech pro chodce. Dbát na osvětlení a reflexní prvky bychom měli kdykoliv za snížené viditelnosti a kdekoliv. Půjdeme-li do extrému - i osvětlený ztracený běžec se hledá lépe, než ten utopený ve tmě. Na extrémní situace bychom ale myslet měli. Nestávají se sice často, zato v nich může jít o život.

Měli bychom také myslet na to, že i když jsme osvětlení, jsme viděni v závislosti na tom, jak osvětlené je naše okolí. V lehkém světle pouličních lamp a mezi kapkami deště nám ani slabá „bludička“ na hlavě nestačí.

Reflexní prvky jsou dnes už standardem. Vídáme je takřka na každém kousku běžeckého oblečení a už se také objevují na obuvi či doplňcích (batoh, ledvinka) a to je dobře. Je to součást oblečení, takže nemusíme myslet na to, abychom je doma nezapomněli, nepřekáží, jsou trvalé a jsou poměrně dobře vidět. Nesmíme však zapomenout, že reflexní barva je závislá na zdroji externího světla. Bez nasvícení (čelovkou druhého běžce, reflektorem auta) jsou k ničemu. 

Jak být tedy viděn? Nejlépe vyniknete v křiklavě žlutém oblečení. Ideální je však přímo vyzařovat světlo a k tomu slouží čelovky, které nedávají pouze na vědomí vaši přítomnost, ale také vám posvítí na cestu, po které běžíte. Svítilna však směřuje pouze před vás. V hlubokém lese vás sice osoba za vámi spatří, ale ve světelném smogu městské noci nebo v silném reflektoru už můžete zaniknout. Pro tyto případy jsou tu různé blikačky a svítící pásky. Pojďme ochutnat z toho, co dnešní široký trh nabízí.

Reflexní prvky a kolekce

Kromě toho, že takřka veškeré značky aplikují reflexní prvky přímo na běžecké svršky, zašli někteří výrobci dál a vyrábí přímo kolekce určené k běhání ve tmě, které jsou jimi doslova prošpikované. Jsou to například Craft s jejich kolekcí Brilliant (psali jsme o ní zde), ASICS Lite-Show, Nike Flash, Puma NightCat a jiné.

Také v odvětví běžecké obuvi najdeme modely do tmy, na ASICS Gel Cumulus jsme dříve psali tuto recenzi, ale vysoce reflexní odezvu najdete také u tempové boty Salming Speed 6, Puma Ignite Dual NightCat a jiných.

Kromě již notoricky známých reflexních pásků či vest můžete v ještě teplých podzimních měsících využít reflexní barvy, která se aplikuje přímo na kůži. Nebo si koupit nažehlovačky a doplnit jimi kousky oblečení, které reflexní barvu postrádají.

Ale i ledvinky, batohy, čepice či tunely byste měli vybírat právě s ohledem na reflexní prvky. Je jich na trhu široká škála.

Nesviťte zpříma do očí

Dnešní čelovky disponují skutečně silným světlem. Naučte se při míjení druhých osob mírně sklopit hlavu, abyste je neoslnili. V žádném případě tedy nesviťte druhému do obličeje, ztratí orientaci a může se zranit.

Světla a čelovky

Kromě pasivních reflexních prvků byste měli myslet především na to, abyste „zářili“. Už jen obyčejná blikačka (pásek) na ruku na vás upozorní. Auto či cyklista by vás ale měli vidět z větší vzdálenosti. Roli také může hrát horší počasí, i v tomto případě byste měli přidat na lumenech. Skvělou volbou je čelovka. Tento měsíc jsme testovali skvělé čelovky Silva Trail Runner či Petzl Reactik. Trh je však tak široký, že si určitě vyberete takovou, která bude vyhovovat vašim požadavkům. Zde máte přehledný článek, jak ji správně vybrat.

Tip redakce: v poslední době nás zaujala technologie SCILIF, která rozvádí světlo pomocí optických vláken a je vidět ze všech stran. Běžce či cyklisty, kteří svému koníčku věnují spoustu času a neváhají vyrážet pravidelně i za tmy, mohou oslovit například univerzální „šle“ EQUIRAY, které navléknou na jakékoliv svršky. Přestože dost září, nechybí jim reflexní prvky a lze je pomocí přezek upravit na různý typ postavy. Dobíjí se přes konektor micro USB.

Témata: Vybavení

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz