Máme hole v ruce - běžecký trénink na ledu i sněhu!

aktualizováno 
Prokloužete v letošní ladovské zimě většinu tréninků a k běhu se vlastně nedostanete? Musíte uprostřed výběhu přepnout na pohon všech čtyř končetin, jinak byste si mohli něco zlomit nebo vymknout? Vezměte do ruky hůlky a udělejte si trénink pestřejší i bezpečnější.

Využití hůlek vás dostane nahoru | foto: Jiří Stejskal

Běh s holemi je stále považován za doménu horských běžců, kteří tyto pomůcky používají pro odlehčení stehenním svalům při drsném polykání výškových metrů. Málokdo už však ví, že je to také dobrá pomůcka pro běžce v rekonvalescenci nebo pro ty, kteří potřebují při běhu unavit celé tělo za kratší dobu, než by odpovídalo klasickému souvislému běhu. Opora o běžecké hole přináší v tréninku výrazné odlehčení kloubům, takže by o ní rozhodně měli uvažovat jak začínající běžci s nadváhou, tak ti, kteří si léčí zranění.

Běh s holemi baví každého

Běh s holemi baví každého

Na vlastní kůži jsem navíc vyzkoušela, že ruce a záda, zapojené do práce s holemi, spálí daleko více energie a kyslíku, než když je úsporně držím u těla v rámci klasického běžeckého kroku. Za půl hodiny ostrého běhu s holemi jsem odcházela domů absolutně vyčerpaná a spojení posilování s během mě opravdu nadchlo.

Pokud máte málo času, ale přesto toužíte v obědové pauze nebo těsně před západem slunce v krátkém zimním dni zažít pořádnou tréninkovou jednotku, je pro vás běh s holemi ideální varianta.

Technika a taktika holemi ozbrojeného běžce

Běh s holemi má blízko k běžeckému lyžování a délka holí tomu odpovídá. Jejich výška by měla dosahovat těsně pod ramena, měly by tedy být asi o deset centimetrů kratší než hole, které si berete na běžkování klasickou technikou. Můžete využít buď lyžařské hůlky, hole na skyrunning nebo speciální hole na nordic running.

Při běhu s hůlkami na míře sněhu a ledu nezáleží

Při běhu s hůlkami na míře sněhu a ledu nezáleží

Běh s holemi úspěšně zvládneme i v běžné sněhové vrstvě. Co se týče techniky, je podle mé osobní zkušenosti vysoce intuitivní. Postavení trupu ve výchozí pozici je v mírném náklonu, z chůze přejdete plynule doběhu. Hůl se odráží od povrchu kratší dobu, než je tomu u běžeckého lyžování, a zapichuje se u paty opačné nohy. Ruka na rukojeti hole je volná a mírně po ní klouže.

Běh s holemi může výrazně pozitivním způsobem upravit vaši techniku běhu. Pokud jste typ běžce, který zbytečně máchá rukama do stran, běžecké hůlky vás v pozici srovnají a přehnaně vlající pohyby vám nedovolí. Více si o technice běhu s holemi můžete přečíst ZDE.

Zkuste na rovině, aplikujte v kopcích a terénu

Zkuste na rovině, aplikujte v kopcích a terénu

A proč by běžci neměli v zimních podmínkách běžkovat, ale věnovat se na první pohled výstřednosti jménem běh s holemi? Milan Kůtek, instruktor a propagátor běhu s holemi, říká: „Běžci by měli běžkovat (klasickým stylem, ne bruslením), pokud jim to čas a podmínky dovolí, neboť běžky jsou zpestřením přípravy a odlehčíme díky nim kloubům nohou. Ale reálně se do běžecké stopy dostaneme jen o víkendu. Pokud žijeme a pracujeme ve městech, přes týden se na hory nedostaneme. A proto doporučuji nordic running.“

Pokud už vás nebaví smekat se v zatáčkách jako myš mazaná mýdlem, mějte hole v ruce a nebojte se je použít. V opačném případě... se jděte klouzat.


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Záda bolí i mladé a sportovce, může za to špatné sezení či jídelníček

Ilustrační snímek

Těžká aktovka, hrbení se nad lavicí, v pubertě naditá kabela přes rameno, vysoké podpatky, ale i noha přes nohu či...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz