TEST: Záhadná taštička na běhání pojme nejnutnější drobnosti

aktualizováno 
Čím méně věcí, tím lépe se běží, to je bez debat. Nejlepší je netahat s sebou vůbec nic. Jenže někdy se pár maličkostem nevyhnete. Kapsička Kalenji se na jejich úschovu při běhu dobře hodí.

Na rozdíl od batohu se nemusí úplně sundávat, stačí ji přetáhnout dopředu. | foto: archiv Mirka Čepického

Třeba já bydlím v rušné městské části Prahy a po chodnících a malých parcích v okolí běhám jen krátké tratě. Na tu chvilku mi stačí vzít si klíče do ruky, víc nepotřebuji. Častěji mám ale chuť ukousnout si deset či víc kilometrů. To pak většinou sedám do auta, abych se dopravil do Tróji, Šárky nebo Hostivaře. V zimě jsem si klíče od bytu, od auta a pár dalších nutností nacpal do kapes u bundy. Jenže kam to dát, když běžíte jen v trenkách a triku?

Nabízí se třeba ledvinka, ale tu jsem po jednom pokusu vyloučil, protože u pasu nepříjemně poskakovala. I malý batoh je na těch pár věcí zbytečně velký. Pak mi padlo oko na kapsičku na záda od Kalenji. Připadala mi na první pohled podivná a nepraktická, ale dostal jsem chuť ji vyzkoušet.

Fotogalerie

Vměstnal jsem do ní kromě mobilu, klíčů a malé peněženky s doklady i sušenky a 0,33 litrovou lahvičku s pitím pro syna, který mě při běhu doprovázel na kole. Vzhledem k tomu, že už jezdí dost rychle a z našeho páru jsem jasně pomalejší, dal jsem nejdřív zkusmo kapsičku na jeho záda. Vydrželo nám to asi pět kilometrů, ale ukázalo se, že se mu občas z pravého ramene posunula níže na paži, takže jsme ji museli narovnávat. Připisuji to logicky tomu, že kapsička je dělaná na dospělou postavu. Nicméně syna to nošení chvíli naplňovalo pocitem důležitosti, jaký jen řidič doprovodného vozidla může mít.

Zbylých deset kilometrů jsem měl kapsičku na zádech já. Zpočátku jsem si musel asi třikrát upravovat upínání, abych našel co nejpohodlnější polohu. Když se mi to povedlo, batůžek jsem pak skoro nevnímal. Má totiž na několika místech příjemně změkčené dotekové plochy a částečně natahovací popruhy. Po pár kilometrech měl ale tendenci posouvat se mírně na levou stranu. Nevím, jestli je to dané konstrukcí kapsičky, mými nerovnými zády nebo prostě jen pravidelným pohybem, který ji vždy o malý kousek posune. Zhruba každé dva až tři kilometry jsem si levou rukou popruh snadno vrátil do ideální polohy. To je drobnost, která mě na této vzdálenosti nijak výrazně neobtěžovala, a za ten úložný prostor mi stála.

Velká výhoda je, že při zastávkách na občerstvení jsem celý popruh jen rychle posunul kolem těla do druhé polohy na břiše, čímž jsem obsah kapsičky dostal před sebe a mohl v něm rychle a snadno vylovit pití a sušenky. Zároveň jsem se také mohl kouknout na mobil, který jsem ani nemusel vyndávat. Byl pevně uchycený v pouzdru pod průhledným tenkým plastem. Ten reaguje na dotek prstů, takže mobil jde v této poloze snadno ovládat. Po přestávce jsem své malé zavazadlo jen přetáhl zpátky na záda a běžel dál.

Co se týče vnitřního vybavení tohoto minibatůžku, pouzdro na mobil, které ho odděluje od ostatních věcí a nechává ho viditelný a ovladatelný zvenku, mi přijde ze všech speciálních úchytek jediné smysluplné. Kromě něj je v hlavním prostoru také kapsička na klíče a vedle ní tři gumové proužky asi na tubičky s energetickými gely či něco podobného. Klíče mám ale větší a pro gel či spíše hroznový cukr sáhnu radši rovnou do nevelkého hlavního prostoru, než abych ho lovil ještě z gumičky. Pokud má ale někdo jen jeden malý klíč a chce ho mít co nejvíce zabezpečený proti nechtěnému vypadnutí, má pro něj úkryt smysl.

Během jedné přestávky jsme u Vltavy narazili na oblast s pěknými kamínky. To je synův oblíbený sběratelský artikl. Neodolal mu ani tady, pár kousků jsme museli vzít s sebou. Protože už jsme snědli sušenky, nebyl problém jich několik do kapsičky nacpat. Sportovní batůžek tak měl pro tentokrát trochu netradiční využití.

Po tomto výletě jsem si vzal kapsičku ještě dvakrát, na jeden patnáctikilometrový a druhý o trochu kratší výběh. Stále se mi nepodařilo si ji na záda upevnit tak stabilně, aby neměla tendenci plíživě popolézat. Na běhy od deseti do patnácti kilometrů v teplé sezóně, kdy z různých důvodů nemůžu vyběhnout jen s jedním klíčkem v ruce nebo úplně bez ničeho, mi i tak přijde jako dělaná.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz