Běhání mi dává sílu, vše odstartoval manželův boj s rakovinou

  2:00aktualizováno  2:00
"Jsem závislá na běhu. A nejdůležitější je, že díky němu jsem stále oporou - snad i dobrou - svému muži při jeho životním boji s rakovinou. Doufám, že ještě nějakou dobu budu." Příběh čtenářky Markéty jsme vybrali jako druhý mezi trojicí vítězných v naší soutěži o nejzajímavější životní příběh spojený s běháním.
Běh mi pomáhá zvládat složité životní situace (ilustrační snímek)

Běh mi pomáhá zvládat složité životní situace (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Toto je příběh Markéty a jejího manžela:

Ano, jsem závislá na běhu. Ačkoliv se to zdá nemožné, endorfiny jsou moje denní "droga" a nedokáži bez nich fungovat.

Pokud se i pro vás stal běh nedílnou součástí života, napište svůj příběh a pošlete ho do 30. 8. 2012 do redakce na e-mailovou adresu zdravi@idnes.cz.

Tři autorky, jejichž nejzajímavější texty zveřejníme na stránkách OnaDnes.cz do konce prázdnin, získají nejnovější běžecké boty LunarGlide+4, inspirované závodními modely pro vrcholové sportovce a určené pro každodenní běh na elitní úrovni.

Běžecké boty Nike LunarGlide+4

Běhat jsem začala před pár lety. Ocitla jsem se v náročné životní situaci, ze které nebylo a není úniku a hledala jsem nějakou formu "vyčištění hlavy" v kombinaci s vyrovnáním se s těžkou situací.

V té době totiž manžel onemocněl rakovinou plic v pokročilém stádiu.

Musela jsem se přemlouvat

Byl to blesk z čistého nebe a naděje na uzdravení byla a je minimální. Nevěděla jsem, co dělat, abych celou situaci zvládla a zároveň byla i manželovi oporou.

V kombinaci s psychicky náročnějším povoláním (pracuji jako sociální pracovnice v dětském centru a snažím se o návrat dětí do rodin či hledání jiných rodin) jsem začala pravidelně běhat. 

První běh byl přímo utrpení. Uběhla jsem sedm kilometrů za hodinu. Musela jsem se dost často přemlouvat.

Po pár týdnech jsem ale zažívala ten úžasný pocit, kdy po hodině běhu jdete do sprchy téměř "po čtyřech", endorfiny pracují a vy cítíte, že máte novou energii se vším bojovat.

Vyzvedněte si své startovní číslo

Přijďte si vyzvednout svůj startovní set do Nike Prague, ať se můžete 1. září společně s tisícovkami dalších běžců postavit na start We Run Prague.

Nebuďte mezi posledními, vyhnete se tak stresu a možným frontám. Pro vydání svého startovního balíčku budete potřebovat potvrzení s čárovým kódem, které vám přišlo po úspěšné registraci. Vytiskněte si ho a připravte se na závod.

Svůj set si můžete vyzvednout každý den až do 31. 8. 2012 v čase od 10:00 do 20:00. V den závodu se set vydává pouze od 10:00 do 12:00.

Zhubla jsem 15 kilo

Pochopila jsem, že při běhu nepřemýšlíte o tom, co se děje, zapomenete na různé životní osudy, i na to, co vás trápí, případně vás napadne nějaká myšlenka, kde a jak lépe pomoci.

Postupně se běh stal součástí mého každodenního života. Cítila jsem se nabitá novou energií, nacházela jsem různá lepší řešení pomoci.

Díky běhu se mi zlepšila kondice. Zhubla jsem asi 15 kilogramů, se kterými jsem léta bojovala. Cítím se psychicky vyrovnanější a vyladěnější.

Mám pocit, že při jednání se svízelným typem klienta jsem  lépe psychicky vyladěná a nenechám se tak snadno - zejména ve verbální agresi z jeho strany - zahnat do úzkých.

Běh pomáhá i manželovi

Nejdůležitější však zůstává fakt, že jsem stále oporou (snad dobrou) svému muži při jeho životním boji s rakovinou. Doufám, že ještě nějakou dobu budu.

Denní dávka běhu se dnes pohybuje kolem 15 kilometrů a tělo si dokonce o ni samo říká. Protáhnou-li se pracovní povinnosti do pozdního odpoledne, doslova se cítím nesvá a těším se na to, jak vezmu běžecké boty a půjdu si zaběhat do lesa.

Našla jsem si svoji drogu, závislost. A jsem ráda, že ji mám, neboť ji považuji za zdraví prospěšnou, jak po psychické, tak po fyzické stránce.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz