Nohy ve tmě: hlavně vidět a být viděn

aktualizováno 
Na podzim je každý den kratší a kratší a s koncem letního času naběháte většinu kilometrů ve tmě, nebo minimálně v přítmí. Mnozí to řeší dezercí na běžecké pásy do fitek, většina běžců však zůstává venku. Měli by si ovšem uvědomit, proč je důležité vidět a být viděn.

Pochodeň by byla stylová, vsaďte ale spíš na kvalitní čelovku a oděvy s reflexními plochami. | foto: Profimedia.cz

Obojí je přitom stejně podstatné, ono "vidět" však v sobě zahrnuje mnohem víc, než si mnozí uvědomují. Víte například, že to, jak vidíte, ovlivňuje i váš běžecký styl?

Většina lidí si totiž ve chvíli, kdy nemůže dopředu "číst" cestu, do běhu sedne. Začne přetěžovat kolena, bérce a záda. K "sednutí" dochází zcela přirozeně, snižujeme tím podvědomě výšku těžiště, prostě preventivně zmenšujeme případný účinek pádu.

Jak jeho riziko při snížené viditelnosti snížit? Jsou tři možnosti. První je zpomalit tempo běhu, tempové tréninky dávat ve dnech, kdy můžete běhat za světla, nebo holt zajít na pás do fitka. Druhá možnost je běhat na dobře osvětlených místech, to jsou většinou parky. Třetí možností jsou kvalitní čelovky a dobrá znalost trati.

Přívlastek kvalitní bych u čelovek zdůraznil, protože mnozí hledají hlavně levné čelovky s tím, že všechny svítí stejně. Mají pravdu, chvíli svítí stejně, ale ty levné bohužel většinou jen chvilku. A když jako na potvoru potřebujeme osvětlení nejvíc, udělají blik a zhasnou. Osobně jsem jich pár vyzkoušel a nyní používám Petzl Tikka Plus 2. S ní vidím i se svým slábnoucím zrakem jak pod nohy, tak dostatečně dopředu. Také je důležité, že dobře drží na čele a neskáče.

Být vidět

Pozor, nemyslete si, že když běžíte s čelovkou, vidí vás dobře i řidiči aut, běžíte-li po silnici. Světlo z vaší čelovky řidič protijedoucího automobilu většinou zaregistruje, pokud vůbec, až na poslední chvíli. Mnohem lepší jsou speciální oděvy s velkými reflexními plochami. Dobře poslouží i reflexní vesty, které používají motoristé.

Dřív jsem používal i cyklistické blikačky, dnes je již koupíte i s upravenými úchyty na ruku speciálně pro běžce, jenže i ty řidič zahlédne až na poslední chvíli, zejména když prší a je mlhavo. Osobně jsem si oblíbil oblečení Illuminate. Když s ním vyběhnu na silnici, vidím už zdálky, že mě řidič zaregistroval a najíždí na střed vozovky, aby mě bezpečně minul. Problém ovšem je, že zrovna tato značka se u nás moc neprodává. Nyní však přináší na trh reflexní bundu a návleky na ruce i na nohy firma Craft.

Reflexními prvky chráníte sebe a nakonec i řidiče. Pokud řídíte sami, víte, jak je riskantní změnit na poslední chvíli směr, když je povrch vozovky navlhlý a kluzký. Ale tyto speciální vychytávky ocení i ostatní běžci, cyklisté a bruslaři, které po trase míjíte.

Myslete na to, až si budete plánovat podvečerní výběh. Běhání ve tmě má samozřejmě i své plusy, třeba ten, že se při běhu mnohem snáze ponoříte sami do sebe. Ale tím spíš musíte být vidět.

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz