Sezóna opruzenin začíná. Pomáhá proti nim vzduch, ale i antiperspirant

aktualizováno 
Zná je téměř každý běžec. Stačí, aby v citlivé oblasti oblečení nesedělo. Při běhu člověk nepohodlí nevnímá, pálení a svědění si všimne až později. Přečtěte si, jak se opruzeninám vyhnout a co s nimi, když už na ně dojde.

S teplem i vzdáleností uběhnutých kilometrů stoupá riziko opruzenin, nejlepší je prevence, kůži dobře promazat | foto: Profimedia.cz

Opruzenina, lidově vlk, se objevuje obvykle v místech, kde je dostatečně vlhko a kůže je dlouhodobě zraňována. Vzniknout může třením kůže o kůži nebo kůže o oděv. Lidská kůže se skládá ze tří vrstev a za takto nepříznivých podmínek se snadno naruší.

„Míra poškození, a tím i následný průběh závisí na délce a intenzitě působení mechanických vlivů i na dalších faktorech, jako je například individuální odolnost kůže, sklon k ekzémům nebo cukrovce,“ upřesňuje dermatoložka Andrea Vocílková. „Na kožním povrchu se běžně vyskytují různé typy mikroorganizmů. Bakterie a kvasinky patří k neškodnému osídlení pokožky, avšak ve chvíli, kdy dojde k narušení její integrity, zareaguje imunitní systém a odpovědí je zánětlivá reakce.“

Nejčastěji se opruzeniny objevují v tříslech, v podpaží, v záhybech kůže či na zádech působením nevhodného batohu. Defekt se projeví zčervenáním a následnými nepříjemnými až bolestivými pocity pálení. Může mokvat a v některých případech i nepěkně zapáchat.

Kdo maže, ten jede

Zajímavou možností, známou hlavně mezi ultramaratonci, je použití silikonového lubrikačního gelu.

Ten díky svému složení i původnímu účelu vydrží na kůži nepoměrně déle.

Ale pozor, kromě těch s jahodovou vůní existují i druhy pálivé či mrazivé, které by z vašeho běhu mohly udělat opravdu nezapomenutelný zážitek.

Po dlouhém výběhu a následné sprše se vám nejspíše opruzeniny vyhnou. Pokud ale běžecká akce trvá více dní a není na ní prostor pro osobní hygienu, opruzeniny si vás najdou. Na jejich vzniku se významně podílí také pot. „Zpocená pokožka je nadbytečně hydratovaná, proto je méně odolná proti mechanickému namáhání. Navíc ještě usnadňuje průnik mikroorganizmů přes porušenou kožní bariéru,“ líčí dermatoložka.

Vlhčené ubrousky

V lékárnách a obchodech prodávané kapesníčky obsahující antimykotické a antibakteriální látky mohou způsobit vznik kontaktní alergie.

K omezeni tvorby opruzenin tedy stačí opláchnout se vodou, vyměnit si prádlo a případně použít vhodný krém. Občas používané vlhčené hygienické kapesníčky mohou být problém. Otírání je totiž další mechanické namáhání kůže, navíc kapesníčky zpravidla obsahují parfemace a konzervanty, jejich užívání je proto spojené s rizikem, že povede ke vzniku kontaktního alergického ekzému.

Jestliže vás pálení zastihne v průběhu závodu, nejspíš nebudete mít příležitost provést hygienu a převléct si prádlo. Ideální je náchylné místo ošetřit předem. Také je vhodné delší běhy absolvovat ve vyzkoušeném a dobře padnoucím funkčním oblečení. Díky prodyšnosti rychle odvede nadměrné vlhko pryč od těla. Sucho a dostatečné větrání jsou významná prevence.

Nošení zpoceného, mokrého oblečení v létě nebo několika vrstev oblečení v zimě zvyšuje výskyt tohoto onemocnění. Pozor na přehnanou hygienu, nadměrné mydlení nebo používání kosmetiky, může snížit přirozenou obranyschopnost pokožky a poškodit ji.

A pánové pozor, muži jsou na tyto problémy náchylnější než ženy.

Jak vzniku opruzenin aktivně předcházet

Na kratší tratě stačí kůži prosypat dětským zásypem nebo tělovým pudrem (pozor na žmolky), využívanou alternativou je i použití tuhého antiperspirantu. Na dlouhé tratě od půlmaratonu výše ale jeho působení nestačí.

Přírodní recepty na opruzeniny

obklad z odvaru řepíku lékařského

  • Dvě vrchovaté lžíce byliny přelijeme půllitrem vroucí vody a necháte louhovat 20 minut. Potom ho scedíte a do odvaru namáčíte čistou bavlněnou textilii, kterou přikládáme na postižená místa.
  • Kromě pravidelného promazávání se doporučují obklady z odvaru dubové kůry a koupel ve velmi světlém roztoku hypermanganu.
  • Použít jde i maceška polní, šalvěj lékařská, jitrocel kopinatý, chrpa polní, jetel luční, list truskavce ptačího nebo aloe pravé, kontryhel obecný, komonice lékařská a přeslička rolní.
  • A pozor, i na bylinky může vzniknout kontaktní alergie, rizikový je z tohoto hlediska například tea tree olej.

Plánujete-li dlouhý běh, ošetřete předem problematická místa lékařskou vazelínou. Je to levná, všeobecně dostupná látka, bez parfemace, s hypoalergenními vlastnostmi i pro ty největší citlivky. Pokožka potom zůstane dlouho vláčná. Bohužel, při opravdu dlouhých bězích se její vrstva pocením tenčí a tenčí. Proto ji musíte na delších trasách pravidelně obnovovat.

Existují i speciální krémy pro sportovce, zabraňující odřeninám a opruzení, například od firmy Sixtus. Dalším ochranným opatřením je používání antibakteriálního mýdla.

Přes všechna možná opatření se vám nepodařilo uniknout. Co teď s tím?

Pokud problém postihne svrchní vrstvu kůže, opruzenina se obvykle ošetří pomocí lokální masti. Nejlépe je sáhnout po krému s obsahem zinku a případně dalších látek s protibakteriálním a protikvasinkovým efektem a postiženou oblast větrat.

Od nepříjemných pocitů vám pomůže například mast Rybilka a další dětské krémy na opruzeniny jako Sudokrém, kalciová mast či Aviril. Oblíbený je i Bepanthen, který chrání před vznikem opruzenin a umí je léčit.

Je-li vyrážka velmi červená a svědí, mohou být po konzultaci s lékařem použity steroidy. Často se používají v kombinaci s antiseptickými prostředky. Postižené a očištěné místo by mělo zůstat především v suchu.

Pokud prevence a základní péče nepomůže, vyžaduje situace konzultaci lékaře a cílenou léčbu, jinak přejde zánět do chronického stavu a léčení se prodlouží.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz