Na běžkyni zaútočil vzteklý mýval, musela ho zabít holýma rukama

aktualizováno 
Běhat přírodou v terénu může být někdy docela nebezpečné, například když potkáte zvíře nakažené vzteklinou jako Američanka Rachel Borchová. Ve Velké Británii se konal další ročník netradičního závodu lidí proti koním a chytrá zařízení od Nokie a Fitbitu přinesla další novinky. Jsme tu s další várkou zajímavostí ze světa.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Souboj na život a na smrt

Bylo příjemné odpoledne, a tak si Rachel Borchová vyrazila zaběhat na svou oblíbenou trailovou trasu do lesů kolem domova v americkém Mainu. Užívala si krásného dne, když se před ní najednou objevil mýval. Cenil zuby a okamžitě začal útočit. Rachel problesklo hlavou, že má nejspíš vzteklinu, odhodila sluchátka i telefon a začala poskakovat a zvedat nohy v divokém tanci, aby zabránila kousnutí. Když se ho snažila chytit rukama, zakousl se jí pevně do palce a škrábal ji na rukou. Snažila se ho setřást, ale marně.

Když pes zaútočí na běžce: jak ubránit sebe i své právní nároky

Ilustrační snímek

Křičela, brečela a nevěděla, co si počít. Mývalovo sevření nepolevovalo, v tom si všimla nedaleké louže plné vody. Klekla si na kolena a ruku i s mývalovou hlavou ponořila do vody. Jak později vyprávěla, trvalo prý celou věčnost, než mývalovo sevření polevilo a přestal škrábat. Z mrtvého mývala se jí konečně podařilo vyprostit palec a utíkala k domovu. Cestou se pro jistotu ještě jednou ohlédla, zda ji mýval skutečně nepronásleduje.

Z domova zamířila Rachel rovnou do nemocnice. Její otec se vrátil na místo činu a odvezl mrtvého mývala v pytli na test, který potvrdil nákazu vzteklinou. „Pokud by poblíž nebyla louže plná vody, vůbec nevím, co bych dělala. Měla jsem štěstí. Nikdy v životě jsem nezabila zvíře holýma rukama. Jsem vegetariánka. Byla to sebeobrana,“ prohlásila Rachel.

Člověk, nebo kůň?

Tak jako každý rok v červnu konal se i letos ve Walesu netradiční běžecký závod The Man Versus Horse Marathon neboli maraton člověka proti koni. Přestože má závod v názvu „maraton“, trať měří jen asi 38 kilometrů, běží se ale náročným terénem s převýšením přes 1 400 metrů.

Zajímavostí závodu je odměna pro vítěze, jemuž se podaří doběhnout jako první dříve než nejrychlejší kůň. Odměnou je tisíc liber s tím, že pokud doběhne první kůň, převádí se odměna do dalšího ročníku. Jak si asi dovedete představit, porazit koně není nic jednoduchého, za uplynulých 36 ročníků se to podařilo pouze dvakrát. Pokaždé za velmi teplého počasí, kdy se kůň při běhu přehřívá více než člověk. Poprvé to dokázal Huw Lobbi během 25. ročníku (odnesl si tedy krásných 25 tisíc liber), který doběhl o více než dvě minuty před nejrychlejším jezdcem na koni.

Letos vyběhlo na trať celkem 650 běžců a 60 jezdců na koních a vlhké mlhavé počasí favorizovalo spíše koně. Předpovědi se potvrdily, nejrychlejší běžec doběhl až 20 minut za nejrychlejším koněm. Stejně je dost neuvěřitelné, že člověk dokáže, alespoň za určitého počasí, doběhnout tak náročnou trasu rychleji než kůň. Možná i tady se projevuje schopnost člověka ulovit zvíře tím, že ho užene, jak bylo popsáno v knize Zrozeni k běhu.

Novinky od Nokie a Fitbitu

Nokia před časem pohltila značku Withings, která se zabývala vývojem chytrých zařízení zaměřených na zdravý životní styl, a nyní na ni navazuje novými produkty stejného zaměření již pod značkou Nokia. Konkrétně se jedná o chytrou váhu a měřič krevního tlaku. Produkty doplňuje nově přepracovaná aplikace Healt Mate, která na základě dat z váhy a tlakoměru dokáže poradit, jak upravit životní styl, vyřešit problémy s krevním tlakem, zlepšit kvalitu spánku nebo pomoci zhubnout. Naměřená data je možná sdílet s lékaři a zdravotní stav s nimi konzultovat.

TEST: Chytrá váha vám řekne, proč jste pomalí a která kila shodit

Svou identitu váha dává najevo elegantním svítícím logem.

Nezahálí ani Fitbit, výrobce populárních chytrých náramků a hodinek. V současné době pracují na blíže neurčeném produktu, který bude sledovat kvalitu spánku a dokáže diagnostikovat spánkovou apnoi. Spánková apnoe je totiž nebezpečný chorobný stav, při kterém dochází k nekontrolovatelnému zastavení dýchání. Fitbit bude pomocí optické sondy prosvětlovat kůži a sledovat barvu krve, podle které se dá určit saturace krve kyslíkem. Díky tomu by mohl před apnoí včas varovat.

Jsem zvědavý, jak bude měření kyslíku v krvi přesné, vzhledem k tomu, že optické snímače mají čas od času problém i se snímáním srdečního tepu. Pokud by mě Fitbit v noci budil kvůli planým poplachům, asi bych se moc nevyspal. Na druhou stranu produkty Fitbitu patřily vždy k tomu nejlepšímu na trhu, a pokud se jim podaří spolehlivě předcházet nebezpečnému spánkovému stavu, bude to velký úspěch.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz