Vyrazte vzhůru do oblak: na těchto závodech budete pouze stoupat

aktualizováno 
Pokud patříte mezi běžce, kteří milují stoupání, ale nenávidí klesání, jistě vás potěší, že organizátoři závodů počítají i s vámi. Ve vertikálních disciplínách rozhodně je z čeho vybírat.

Tomáš Bystřický na trati závodu Vertical Kilometer | foto: Archiv Tomáše BystřickéhoRungo.cz

Na první pohled by se mohlo zdát, že vyběhnout kopec je výrazně náročnější, než ho seběhnout. Pokud ale nasadíte závodní tempo, velmi rychle zjistíte, že dostat se nahoru občas dá zabrat mnohem méně než stejný počet výškových metrů opět seběhnout. Na zvlněných tratích v českém vnitrozemí na tento problém nenarazíte, ale jakmile se přesunete do vyšších hor - a za vyšší hory se v tomto směru dají považovat i Krkonoše nebo Jeseníky - začnete seběhy velmi rychle proklínat.

Právě pro milovníky stoupání, kteří při sebězích vždy ztrácejí a raději volí volnější tempo, je tu celá řada závodů, jejichž cílová čára je výrazně výš než start a během kterých o žádná klesání nezavadíte. Spousta z nich  představuje pořádnou výzvu, která zpestří vaši závodní sezónu o nevšední zážitek.

Běh do schodů

První kategorií závodů, kde se běhá pouze směrem vzhůru je takzvaný Tower Running neboli běh do schodů. Schodařských závodů se u nás pořádá hned několik, mezi nejznámější patří brněnské Schody až nahoru, které se každý květen konají na schodech nejvyšší budovy v České republice AZ Tower.

Závod se běhá dvoukolově, a pokud budete dostatečně rychlí, z rozběhu se můžete probojovat do finále, kde se o vítězství poperou pouze ti nejlepší. Schody až nahoru jsou velmi rychlý závod, který nejrychlejším mužům zabere méně než tři minuty. Nahoře pak doslova odpadnete vyčerpáním a každý běžec ocení, že dolů nemusí po svých, ale sveze se z třicátého patra výtahem. Už jen těch pár schodů z cíle ke dveřím výtahu vám dají stehna velmi jasně najevo, že od nich tento den už žádnou práci nečekejte.

Trochu z jiného soudku je Závod Red Bull 400, který se sice neběhá na schodech, ale vzhledem ke svému šílenému sklonu a délce trati 400 metrů je s běhy do schodů srovnatelný. Tato šílenost se pravidelně běhává na skokanských můstcích ve Špindlerově Mlýně a každý rok budí nadšené ohlasy profesionálních i rekreačních běžců.

Běh do vrchu

Běhy do vrchu se však pořádají od jara do podzimu prakticky ve všech koutech Česka, takže si vybere opravdu každý. Na rozdíl od běhání do schodů bývají běhy do vrchu časově i fyzicky výrazně namáhavější. Je to vytrvalostní disciplína, při které se ukáže, jak jste na tom se silou i vytrvalostí, a která zároveň prověří i vaše strategické schopnosti. Pokud totiž přepálíte start, pak se může velmi snadno stát, že budete rádi, pokud do cíle vůbec dojdete.

Některé běhy do vrchu mají trasu delší než deset kilometrů a kromě výběhů obsahují i krátké pasáže, na kterých budete sbíhat dolů. Tradiční jsou ale kratší tratě, kde se se seběhy prakticky nesetkáte.

Máme-li uvést konkrétní příklad běhu do vrchu, pak to bude ten v Jánských Lázních, patří mezi ty vůbec nejoblíbenější. Měří 8,6 kilometru, během kterých překonáte po neustále stoupající silnici 650 výškových metrů.

Trochu netradiční závod, který leží někde mezi během do vrchu a skyrunningem, pořádají ve Vysokých Tatrách. Tatranská Šelma Vertical má cíl na Slavkovském štítu a během nekonečných sedmi kilometrů nastoupáte v horském terénu úctyhodných 1 400 metrů pozitivního převýšení. Díky těmto parametrům a náročné kamenité trati se jedná o nejnáročnější běh do vrchu na Slovensku i v celé střední Evropě.

Vertikální kilometr

Třetí a poslední kategorií stoupavých závodů je disciplína zvaná Vertical Kilometer (VK), která spadá pod skyrunningovou asociaci. České hory jsou pro pravidla VK příliš nízké a na celém našem území neexistuje jediný kopec, kde by se dalo získat tisíc výškových metrů na dostatečně krátké trati. Pokud vás tedy láká vyzkoušet, jak rychle budete schopni zdolat tohle zběsilé převýšení na trati kratší než pět kilometrů, budete se muset vypravit do sousedních Alp, Dolomit nebo do jiných vzdálenějších hor.

Při VK se obvykle využívají běžecké hole a sklon trasy bývá tak strmý, že běžet nezvládnou ani ti nejlepší. Tato disciplína vyžaduje obrovskou sílu a schopnost snášet zakyselení svalů, ke kterému dojde už za krátkou chvíli po startu. Důležité je i správné rozvrhnutí sil, abyste v polovině svahu neskončili kvůli vyčerpání. Vzdálenost tři až pět kilometrů se může zdát jako něco, co by neměl být problém zvládnout, ale nenechte se zmýlit. Tisíc výškových metrů je opravdu pořádná nálož a než se poprvé odhodláte na svůj první vertikální kilometr, doporučuji v žádném případě nepodcenit přípravu.

Závody VK bývají velmi častou součástí závodního víkendu při světových pohárech ve Skyrace. To ale neznamená, že by se jich nemohl zúčastnit i rekreační běžec. Účast na těchto akcích je takzvaně open a přihlásit se může úplně každý. Mezi nejoblíbenější patří například VK v italském Limone sul garda, nebo švýcarském de Fuly, kde je trať vůbec nejstrmější a nejkratší.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz