Za píchání v boku může dech a slabé břišní svaly

aktualizováno 
Zažil to snad každý: ostrá bolest v boku, která vás prakticky zastaví. Její příčiny nejsou tak úplně zřejmé. Nejčastěji se o píchání v boku hovoří v souvislosti se špatným dýcháním, což se projevuje především u začátečníků, kteří nedokážou správně odhadnout tempo a „přepálí“ začátek.

Píchá vás v bochu? Naučte se správně dýchat a posilte hluboké břišní svalstvo | foto: Profimedia.cz

První pohled: Dýcháte špatně a mělce

„Neoptimální dýchání je vůbec nejrozšířenějším chybným pohybovým stereotypem, který v ambulanci u našich pacientů nacházíme. Dech nás provází od narození do smrti a na jeho kvalitě závisí více, než si myslíte. Zajištění dechu je spojeno vždy se zajištěním správného držení těla – bránice funguje nejen jako sval dechový, ale i posturální. A pokud tyto dvě funkce nejsou v harmonii, a můžete mi věřit, že příliš často v harmonii opravdu nejsou, máme zaděláno na pořádný problém,“ říká fyzioterapeutka Katka Honová.

Kouzlo spočívá v zapojení mezižeberních svalů a hlubokých břišních svalů. Pokud dýcháte pouze mělce, do plic, do ramen, moc daleko nedoběhnete. Samotná bránice, byť s pomocí prsních svalů, to zkrátka neutáhne. Pokud naopak budete směřovat dech dolů a do stran (zapojíte hluboké břišní a mezižeberní svaly), poběží se vám líp a pravděpodobně se vyhnete i píchání v boku.

Druhý pohled: Máte slabé hluboké břišní svaly

Píchání v boku při běhu ale často potkává i běžce, kteří se rozhodně za začátečníky nepovažují a dýchají správně. V těchto případech může být způsobeno nedostatečnou svalovou fixací břišní dutiny. Co si pod tím představit? Těžké orgány, které jsou uloženy v břiše, zejména játra a slezina, nejsou během běhu dostatečně podepřeny svaly. Vazivo, ve kterém jsou poskládány, se proto nadměrně natahuje, jak orgány s každým došlapem „poskočí“. Právě ono přetížení vazivových pruhů nás bolí.

Pokud se ještě k tomu před během hodně najíte, jsou orgány prokrvené a o to těžší, takže bolest se dostaví tím spíše. Tuto teorii podporuje i fakt, že třeba při jízdě na kole se píchání v boku téměř neobjevuje. Proč? Břišní dutina je při sezení na kole lépe podepřena. Zajímavé ale je, že například plavci mají s pícháním v boku problémy také, aniž by byli vystaveni otřesům jako při běhu.

Jaké sportovce trápí píchání v boku?

Rozsáhlý dotazník se v roce 2000 ptal 965 sportovců, jestli se v posledním roce setkali s pícháním v boku. Výsledky ukázaly, že bolest v boku je nejtypičtější pro běžce, plavce a jezdce na koni.

  • plavání (75 procent ze 103 respondentů)
  • běh (69 procent ze 439 respondentů)
  • jízda na koni (62 procent ze 100 respondentů)
  • aerobik (52 procent ze 126 respondentů)
  • basketbal (47 procent ze 121 respondentů)
  • cyklistika (32 procent ze 76 respondentů)

Zdroj

Třetí pohled: Máte „křivá“ záda

Existuje ale také ještě třetí teorie, ta spojuje vznik bolesti v břiše při sportu se špatným zakřivením páteře, konkrétně s hyperkyfózou (nadměrně „vyhrbenou“ páteří). U běžců, ale třeba i jezdců na koni či plavců s takto zakřivenou páteří je při jejich sportovní aktivitě vyvíjen větší tlak na obratle podél horní části páteře. Tím dochází k nervovému podráždění, které vyústí právě v bolest v břiše. U cyklistů je pak údajně páteř v těchto místech namáhána méně, takže se s pícháním v boku nepotýkají tak často.

Netlačte na pilu a přizpůsobte svůj pohyb dechu

Obrana proti píchání v boku je, jak jinak, ve správném tréninku. Jedině silné břišní svaly, zejména ty hluboké, dokáží udržet orgány na místě. K posílení svalů je potřeba přibrat i správné dýchání – dýchat musíme do břicha, někdo říká dokonce až „do kalhot“. Zkrátka je třeba zapojit spodní břicho a nedýchat pouze povrchově, do horní části hrudníku. V neposlední řadě pak přemýšlejte i o tom, co jíte a kdy. Pokud vás píchání v boku trápí, zkuste si mezi jídlem a výběhem dát větší pauzu a vyhnout se slazeným nápojům. Ani správným protažením před tréninkem nic nezkazíte. A pokud vás už bolest v břiše dostihne, pomáhá v předklonu stáhnout břišní svaly.

PŘEČTĚTE SI, JAK SPRÁVNĚ DÝCHAT A JAK SE VYHNOUT PÍCHÁNÍ V BOKU

A nezapomeňte, že když si tělo řekne „Dost – už nemám kyslík!“, je prostě potřeba zpomalit. Nenuťte svůj dech, aby se přizpůsoboval vám. Přizpůsobte se vy jemu.

Autoři: ,
Témata: Břicho, smrt, Kondice, Zdraví
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Nádory či cukrovka. I tak se může projevit nedostatek vitaminu D

S příchodem podzimu je potřeba konzumovat více vitaminů, protože virózy a chřipky mají toto období nejraději. Pro...

Premium

Chřipka už brzy zaútočí. Nemoc v Česku vede k úmrtí dvou tisíců lidí ročně

Často se zlehčuje. Chřipka přitom může pěkně zkomplikovat život. Účinnou ochranou podle odborníků je jedině očkování a...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz