Nadšení ze sportu využívejte dál a zařaďte do diáře zajímavé akce

aktualizováno 
Startovné do závodu, které si koupíte přímo od charitativní organizace. Fundraising. Běžecký doprovod nevidomých. Přečtěte si, kolik možností máte, když chcete jako běžec přispět na dobrou věc.

Následujte gorilu | foto: Marek TopinkaRungo.cz

Jsem dobrák od kosti. Kupuju si Nový prostor, o Vánocích pravidelně pohostím bezdomovce klobásou a jednou za čas pořádám s kamarády charitativní aukci domácích zbytností. Už se nám tak podařilo zaplatit operaci srdce jednomu Srílančanovi a dvakrát nakoupit roční příděl rýže pro vybraný madagaskarský sirotčinec. Takže je jasné, že pokud najdu běh s charitativním podtextem, nehoním se za časem, ale za podporou dobré věci. Jaké možnosti má běžec polykající kilometry při ovlivňování světového míru? 

Startovné na dobrou věc

PIM pro opozdilce a filantropy

Můj kamarád Tomáš zásadně běhá půlmaratony v barvách Lékařů bez hranic. Bez jejich černého trička by se mu prý zamotaly nohy. RunCzech je ve spojení běhání a charity v naší zemi nejdál a tak si v rámci účasti na jejich závodech můžete koupit startovné přímo od vámi vybrané charitativní
organizace
. Ta si koupí určitý počet registrací a pak je prodává s přirážkou, která jde na financování jejích aktivit. Cena startovné od jednotlivých nadací se proto může lišit. V současné době je v nabídce RunCzech dvacet pět nadací, od Armády Spásy po Výbor Dobré Vůle Olgy Havlové, a rozsah jejich činností je tak pestrý, že si tu „svoji srdeční“ nadaci určitě najdete. „Registrace na individuální běh na pražském půlmaratonu mě vyšla na 1800 Kč.“ říká Tomáš. Podle stránek nadace zaplatí charitativní organizace za registraci 1 000 Kč, to, co zaplatíte nad tuto částku, jde jako přímý příspěvek do veřejné sbírky Lékařů bez hranic. Už vašich 100 Kč přitom postačí na léčbu deseti dětí stižených malárií.

Na první pohled se vám může zdát, že cena takového startovného je vysoká. Ale praxe v zahraničí bývá stejná a navýšení původní ceny startovného o dobročinný příspěvek umí být daleko větší. Navíc to často bývá jediný způsob pro notorické odkladače, jak ke startovnému na dobrý závod vůbec přijít. Měsíc či dva před závodem už totiž registrace koupíte jen od charit. Chuť pomoci je jedna věc, stav naší peněženky ale věc druhá. Pokud prostě nemáte na to, dát nadaci dva a více tisíc za číslo na pražský maraton, zkuste třeba Karlovy Vary. Tam si půlmaraton za charitu můžete zaběhnout už za 1100 Kč.

Následujte gorilu

Následujte gorilu

V zahraničí je to praxe tak běžná, že si v chumlu na londýnském maratonu budete bez trička nějaké charity připadat jako nazí. Obecně máte dvě možnosti, jak díky účasti v běžeckém závodě přispět na dobrou věc. Buď si vyberete závod, jehož organizátoři věnují větší nebo menší část peněz z vámi zaplaceného startovného rovnou na dobročinné účely, nebo si tento účel najdete sami a sami si také svůj projekt zpropagujete a peníze vyberete. 

První způsob je jednoduchý – najdete v termínovce, zaplatíte, přijdete, užijete si. Vybrat si můžete od velkých závodů typu Pražského maratonu, Běhu pro Paraple a AVON Night Run až po malé lokální závody, jako je například „Od nevidim do nevidim“, při kterém nevidomý horolezec Honza Říha vybírá peníze pro dětský domov. Osobně už jsem běžela na podporu goril nížinných, nevidomých lidí i dětí v dětských domovech a start v alespoň třech takových závodech je standardní součástí mé každoroční termínovky. Charitativní běhy bývají specifické svojí pohodovou atmosférou a rozhodně vás tam duševně nerozhodí přítomnost chrtů trhajících závodkami asfalt, zatímco vy uvažujete nad tím, za kterým rohem budete muset potupně přejít z běhu do ufuněného indiána. Takže kromě toho, že dostanete krásné tričko nebo gumovou masku gorily, ve které můžete během závodu efektně děsit kolemjdoucí, umí být účast v charitativním závodě skvělou příležitostí, jak začít běhat nebo jak si troufnout na svůj první běžecký závod.

Druhou možností a vloženým benefitem závodů seriálu RunCzech je možnost zvolení vlastního charitativního projektu, kdy si jako fundraiser sami definujete bohulibý úkol, za spolupráce kamarádů a  rodiny vyberete potřebný obnos a pak závod odběhnete s proklamací účelu na své hrdé hrudi. V rámci finanční sbírky můžete třeba prodávat vlastnoručně vyráběné drobnosti, uspořádat doma párty a díky profilu na oficiálních stránkách PIM vám mohou ostatní lidé přidat menší finanční hotovost přímo pro váš projekt pomocí systému PayPal. Ideální příležitost pro nezávislé vyznavače dobročinnosti! 

Anonymně a hravě

Pokud jste samorosti a při představě organizovaného závodění vám ze sociální fóbie naskakuje kopřivka, můžete si běhání na charitu užít jinak a hravě. Například uzavřít spojenectví s nadací a za každý uběhnutý kilometr, zhubnuté kilo či vylezenou pískovcovou věž jim na účet poslat korunu. Protože si myslím, že svobodu sportu a pohybu by si měl člověk užívat i v případě, že tak úplně samostatný není, je přesně tenhle systém mojí osobní volbou. 

Peníze posílám na účet Sportovního klubu vozíčkářů, který za ně nakupuje speciální sportovní pomůcky a zajišťuje přepravu svých sportovců na akce a závody. Pokud byste dali přednost pomoci hospicu sv. Anežky v Červeném Kostelci, můžete se v roce 2015 přidat k výzvě v aplikaci Endomondo. Běžecky si to rozdejte s dalšími filantropy a za každý kilometr věnujte jednu korunu na účet této organizace. 

A ještě jeden tip pro parádnice. Nebo partnery parádnic. Firma adidas přišla v letošní jarní kolekci s krásnou mikinou a tílkem korálové barvy, jejichž nákupem přispějete určitou, výrobcem bohužel nespecifikovanou částkou, na celosvětový boj proti rakovině. Ostatně, většina mamutích sportovních značek má své vlastní nadace, kterými aspoň trochu mírní dopady našeho spotřebního způsobu života. Moc mě například potěšilo zjištění, že nákupem barevných hadříků od Nike přispívám na vzdělávací programy pro dívky z Etiopie nebo Nigérie.  

Trasérem nevidomých

Mám osobní zkušenost i s přímou účastí na pomoci. Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete darovat peníze, můžete darovat svůj čas a pomoc vlastních rukou a nohou. Jako běžec můžete ideálně pomoci tak, že budete dělat traséra nevidomým. Sehnat si svého šampiona můžete na internetu. Já jsem to udělala a jednoho dne jsem coby vůdčí pes stanula na konci krátkého špagátku, jehož druhý konec svíral v ruce Honza. Ze začátku vedl spíš on mě. Koneckonců, bylo to moje poprvé a chvíli trvalo, než se rytmus našich těl sladil a já si zvykla na jeho nečekaně rychlé tempo. 

Už při přechodu na stadion mi vysvětlil věci, které mě jako vidící nikdy nenapadly. Například proč je opravdu životně důležité, aby sanitka houkala i v zástavbě a tramvaj cinkala před přechodem, protože jinak jí nic netušící slepec skončí přilepený na předním skle. Sladili jsme dorozumívací taktiku, při které vám dojde, proč musí být trasér o tolik lepší běžec než jeho svěřenec. Pořád totiž mluvíte. A nejen při popisu okolí se zvláštním přihlédnutím k vyskytujícím se hezkým slečnám. Hlásíte každou nerovnost, chodník, díru, změnu povrchu. 

Směr běhu jsem korigovala jemným tlakem špagátku, což trochu připomínalo nejistý valčík v prvních tanečních. Být odpovědnýma očima čtyř nohou a dvou těl je opravdu obohacující zkušenost. Měli byste však být alespoň průměrně dobrý běžec a mít čas běhat se svým partnerem pravidelně. Uvidíte svět jinýma očima a zjistíte, co opravdu myslel Nick Carter svým mottem „vždy ve střehu“.

Běh na podporu svobodného Tibetu

Běh na podporu svobodného Tibetu

A nakonec, pokud jste osamělý vlk bojující proti světovým nespravedlnostem na vlastní pěst i podrážky, můžete vyjádřit své myšlenky už jen tím, v čem běžíte závod a pro koho. Jako náš kamarád a kolega Pavel Oddfish, běhající ze zásady s tibetskou vlajkou vlající za zády. 

Termínovka běžeckého filantropa

Kromě několika mediálně vyhlášených charitativních fláků se člověk musí trochu pídit po menších lokálních závodech, jejichž přímý příspěvek na dobrou věc bývá daleko větší a atmosféra jaksi hřejivější.   

Každý rok v lednu se běhá Tříkrálový benefiční běh pro oblastní Charitu Hradec Králové. Vstupné je dobrovolné, vítaným zápisným navíc jsou zimní boty.

Charitu v Ostravě, jmenovitě charitní dům sv. benedikta Labre,  můžete podpořit účastí při Běhu Benedikta Labre.

Pokud chcete přispět na program startovacího bydlení pro děti vycházející z dětských domovů, zaběhnete si na Letné Běh s batohem. V rámci doprovodného programu si můžete vydražit výběh s celebritou, loni to například byl i náš šéfredaktor. 

V rámci boje proti rakovině prsu se můžete v osmi českých městech zúčastnit AVON Night Run běhu na 5 a 10 km. Asi 100 Kč z každého startovného jde na charitu.

„Každá noha dobrá“ je bojovým mottem Běhu pro paraple, jehož výtěžek putuje na podporu Centra Paraple zlepšujícího životní komfort a šance lidí s poškozením míchy.

Na podporu goril nížinných žijících ve volné přírodě můžete postrašit Pražany v gumové opičí masce v rámci Běhu pro gorily.

Spojení běžců a vozíčkářů v jeden chumel zažijete při běhu Run and Roll na Ladronce. 

Soucítění a podporu nevidomým vyjádříte účastí na Běhu pro světlušku. Čelovku na hlavu a hybaj do Stromovky! 

Nevidomý horolezec Honza Říha pořádá lokální závod na podporu dětského domova Od nevidim do nevidim. Vy tam můžete vidět tým Rungo krájející vaše banány na občerstvovačce. 

Přejete-li si podpořit mobilní hospic Ondrášek, poběžte s Majklem.

A dělá-li vám těžkou hlavu situace sirotků a vzdělávání dětí v Africe, zúčastněte se běhu Praha - Bozoum pro nadaci Siriri.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz