Balená voda není vždy lepší než voda z kohoutku

  13:23aktualizováno  13:23
Čím dál více lidí nahrazuje vodu z kohoutku balenou vodou. Myslí si, že je kvalitnější. To ovšem nemusí být vždy pravda.
Minerálky jsou k pití ve větším množství nevhodné

Minerálky jsou k pití ve větším množství nevhodné | foto: Václav PancerMF DNES

Hodně záleží, jak prodejce balenou vodu skladuje. "Pokud na lahve svítí ve velkých teplech slunce, mohou se ve vodě přemnožit bakterie a tekutina může být nakonec mnohem méně kvalitní než čerstvá voda z vodovodu," řekl Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd. Menší riziko hrozí u perlivé vody, protože oxid uhličitý působí jako dezinfekční činidlo.

Lidé často pijí raději balenou vodu, protože nedůvěřují kvalitě vody, která jim doma teče z kohoutku. Nemusí se ovšem bát.

Voda ve vodárně se kontroluje několikrát denně. Zato zdroje, ze kterých výrobci plní plastové lahve nikoli. Pít vodu z vodovodu Pražanům doporučuje i hygienik metropole Vladimír Polanecký.

I když všeobecně jsou balené vody kvalitní, raději lahev při každém nákupu zkontrolujte. Voda nemusí být bez závady, hlavně pokud na ni v obchodě několik hodin nebo dní svítí slunce.

Měli bychom kupovat vodu skladovanou ve tmě. Za horkého počasí by navíc měli kupovat spíš menší balení, aby se ve vodě nestihly přemnožit bakterie. Ty sice podle Polaneckého nepatří mezi nejnebezpečnější, ale i tak mohou vyvolat střevní potíže.

Dva litry minerálky denně? Chyba
Další chybu při pití vody dělají lidé, kteří si pletou balenou vodu s pitnou vodou. Mnoho lidí pije pouze minerální vody, ale ty nejsou k pravidelnému pití ve velkém vhodné.

"Pitná voda má mít určitou mineralizaci, přesněji 1000 miligramů rozpuštěných látek na litr. Minerální vody jich mají většinou více, což není závadou, ale není vhodné, aby jí lidé vypili doporučené dva litry," řekl Pivokonský.

"Dlouhodobým pitím minerálních vod si lidé zatěžují organismus. Obsažené soli přetěžují ledviny. Pro kojence je tato voda také nevhodná," řekl iDNES.cz přednosta Ústavu hygieny a epidemiologie Vladimír Bencko.

Příliš mnoho balené vody škodí
Velká spotřeba balených vod má navíc negativní dopad na ekologii. "Je to snad nejméně ekologický výrobek, jaký lidstvo vymyslelo," myslí si Pivokonský.

Kromě plastu zatěžuje životní prostředí i dlouhá přeprava vody od zdroje do obchodu a ke spotřebiteli. Vyšší spotřeba balených vod má také ekonomické dopady. Místo jednoho metru krychlového často stejně kvalitní vody z kohoutku lidé získají přibližně čtyři nebo pět litrů v plastu. "Kvůli poklesu spotřeby vody z kohoutku musí paradoxně vodárny vodu zdražovat," tvrdí Pivokonský.

Odborníci jsou přesvědčeni, že za zbytečnou spotřebou balených vod stojí silná reklamní kampaň. Prý existují i lidé, kteří se v kupované vodě i koupou. Optimální ale je balenou vodou pouze doplňovat vodu z vodovodu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz