ANKETA: Je lepší trénovat ve vedru, nebo v mrazech?

aktualizováno 
Někteří se mylně domnívají, že běhání je sport pouze do příjemného počasí. Ostříleného běžce však většinou od tréninku neodradí chumelenice ani ostré paprsky slunce. Zjistěte, jaké problémy s sebou přináší vedra i mrazy, a přečtěte si, jak ovlivňují náš výkon.

Běháte ve vedrech i mrazech? | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Zdravotní problémy způsobené běháním v chladném počasí má na svědomí především špatné oblečení. Trenér Petr Soukup však připomíná, že riziku se nevystavujeme jen v případě, kdy zvolíme nedostatečné oblečení, ale i tehdy, pokud to s oblékáním přeženeme. „V důsledku špatné volby oblečení může nastat podchlazení a v extrémních případech dokonce omrzliny. Na druhou stranu pokud se ´přeoblečeme´, bude skrze pot z našeho těla odcházet velké množství tekutin spolu s minerálními látkami a může dojít i k přehřátí organismu,“ říká trenér Soukup. (Jak správně vrstvit a předejít tak problémům si můžete přečíst zde.)

Běhání v chladném počasí má však i další rizika, která jsou spojená především s dýcháním. Nejenže nám v zimě do plic proudí studený vzduch, který dokáže podráždit dýchací cesty, ale zároveň se v ovzduší nachází i spousta bakterií a virů. Celou situaci navíc ještě zhoršuje smog, který se ve větších městech už stal neodmyslitelnou součástí zimy. Bohužel s nástupem mrazů roste kromě rizika nemoci také nebezpečí úrazů. Pád na kluzkém povrchu nebo natažení svalů v důsledku nedostatečného zahřátí před tréninkem jsou pro zimní měsíce typické.

Ani tréninky v létě nejsou bez rizika

Naneštěstí nemáme vyhráno ani v létě. Příjemné jarní teploty střídají letní pařáky, které se pro neopatrné sportovce mohou stát zdraví nebezpečné. „Mezi tradiční problémy spojené s nástupem horkých dnů patří dehydratace, úpal a úžeh. Tomu můžeme do jisté míry předejít, pokud tělo před tréninkem, případně během něj, zásobíme tekutinami. Další nezbytností by měla být pokrývka hlavy,“ radí Petr Soukup. 

Jiným problémem spojeným s létem jsou odřeniny. Ty si v horkých měsících nevybírají a umí trénink pořádně znepříjemnit jak mužům, tak i ženám.

Jaká je optimální teplota?

Zeptali jsem se za vás

Volil byste raději trénink ve vedrech, nebo mrazech?

Jan Kreisiger (běžec): Osobně mám raději tréninky v zimě, a to hlavně když naběhávám kilometry. V chladu se objemy běhají o moc líp než v teple. Na druhou stranu, když je potřeba začít běhat rychlé úseky na dráze, je k tomu zapotřebí teplo. Takže mám rád i  teplejší počasí, ale teplotám okolo 30 stupňů se raději vyhýbám.

Petr Soukup (běžec, trenér): Osobně lépe snáším teplé počasí, ve kterém jsem dosáhl svých největších sportovních úspěchů. Nemám zkrátka problém to uchladit. Nejsem naopak moc velkým příznivcem zimy, kdy je vyšší riziko zranění nebo onemocnění.

Michal Šubrt (triatlet): Volil bych raději tréninky v chladném počasí, protože na teplo se moje tělo nedokáže tak dobře adaptovat. Je pro mě daleko přijatelnější přiměřeně se obléct a běhat v zimě než v horku, protože to už ze sebe většinou není co sundat.

Jaká je tedy ideální teplota, která nebude ohrožovat naše zdraví a umožní nám ten nejlepší výkon? „Teploty pro optimální běžecký výkon jsou rozdílné. Pro sprinty okolo 100 až 200 metrů je považována za nejlepší teplota lehce nad 20 stupňů. Pro dlouhé běhy, jako je půlmaraton nebo maraton, se tyto teploty pohybují pouze okolo 10 stupňů. Já osobně považuji za ideální podmínky k běhu teplotu mezi 10 až 15 stupni, bezvětří, vlhkost odpovídající českým podmínkám a nadmořskou výšku do 500 metrů,“ říká Petr Soukup.

Výzkumy ukazují, že ať už se rozhodneme trénovat ve dny, kdy je teplota příliš vysoko, nebo naopak nízko, bude to mít nepříznivý dopad na náš výkon. Do jaké míry teplota však ovlivní výsledný čas, záleží nejen na trénovanosti, ale i genetice nebo podnebném pásmu, ve kterém žijeme. 

Proto se stal terčem diskuzí například zápas Itálie a Anglie na mistrovství světa ve fotbale v Brazílii. V den jejich zápasu totiž teplota dosahovala k 34 stupňům. I když oba týmy měly stejné podmínky, Italové byli na horká léta zvyklí, a měli proto proti Angličanům značnou výhodu.

Jestli jsou pro náš organismus nepříznivější tréninky v mrazech, nebo naopak vedrech, je velmi individuální. Zatímco někomu nedělá problém vyběhnout, i když se teploty šplhají k třicítce, jiný si zase přes léto dává pauzu a vynahrazuje ji tréninky v zimě. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, nezapomeňte poslouchat především své tělo, které vám dá jasný signál, když mu teplota při tréninku nebude vyhovovat.

Je pro vás lepší trénovat ve vedrech nebo naopak mrazech?

celkem hlasů: 561

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. března 2018. Anketa je uzavřena.

Lépe snáším mrazy 320
Lépe snáším vedra 118
Nevadí mi vedra ani mrazy 87
Ve vedrech ani mrazech neběhám 36

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz